İnovasyon Nedir? Nasıl Yapılır? Örnekleri

Türkiye ve tüm dünya için en önemli kelimelerden birisi olan inovasyon nedir, nasıl yapılır ve örnekleri ile alakalı bilgileri sizlere sunacağız. Bilindiği üzere artık yeni nesil teknolojilerin ciddi manada yükseliş gösterdiği bir süreçten geçiyoruz. Geçmişte filmlerde izlediğimiz teknolojiler artık ciddi anlamda hayatımızın içerisine girmeye başladı ve akıllı sistemler de değişim gösterdi.

İnsan, beyni ile ve düşünce yapısı ile her türlü şeyi meydana getirebileceğini kanıtlıyor. İnovasyon da aslına bakarsanız her alanda bunu bizlere kesin bir şekilde kanıtlayan unsurların başında geliyor. Çokça kullanılan bu tabir ile alakalı olarak birçok kişi net olarak bilgi sahibi değil. Sitemiz içerisinde elimizden geldiğince her konuda sizleri bilgilendirme yoluna gidiyoruz. Bu anlamda da en kesin bilgileri sunarak fikir edineceğiz.

İnovasyon Nedir?

İnovasyon, var olan herhangi bir fiziksel ya da yazılımsal bir ürünü ya da maddeyi yenilemek, farklı özellikler kazandırmak ve yeniden tasarlamak anlamında kullanılır.

Tabi ki kelime anlamı itibari ile sözlük tanımı biraz karmaşık gelebilir ancak aşağıda sizlere bu anlamda çok daha kapsamlı bilgileri elimizden geldiğince sunacak ve fikir edinmenize yardımcı olacağız. İnsanlar, her geçen gün mevcut ürünleri daha yeni teknolojiler ve fikirler ile destekleyerek farklı bir boyuta getiriyor. Artık reel alanların tamamında çok daha yeni seçenekler karşımıza çıkıyor demek yanlış olmaz.

Örneğin akıllı telefon sektörünü ele alalım. Her sene farklı yazılım teknolojileri ve farklı fikirler ile birlikte geliştiriliyorlar. Bu, aslına bakarsanız inovatif teknolojilerin en önemli unsurlarından birisi olarak da kabul görür. İnovasyon öncüsü ülkeler, günümüzde gelişmişlik düzeyi en yüksek olan ülkelerdir. Teknolojiye ayak uydurmak, artık her ne olursa olsun olmazsa olmazlardan birisidir.

İnovasyon Nedir?

İnovasyon Nasıl Yapılır?

Çok önemli, geleceği şekillendiren ve her ne olursa olsun gelişimin en önemli noktalarından birisi olarak adından söz ettiriyor. En basit tabiri ile günümüzde ki kullanım amacı açısından bilginin ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürülmesi olarak tanımlanır.

İnovasyon aslında yapılabilen bir şey değildir. Düşünce gücünün insan hayatını geliştirmeye yönelik olarak çalışması ve insan ile teknoloji gücünün gelişmeleri uygulamaya koymasıdır. Türkiye genelinde de artık buna ciddi anlamda meyilli durumdayız ki yerli ve milli teknoloji hamlesi adı altında savunma sanayii noktasında dünyayı değiştiren seçenekler ortaya çıkarmaya başladık.

İnovasyon aşamaları ile alakalı olarak bazı fikirleri daha yakından analiz etmek çok çok önemli olacaktır. Şimdi bu noktada sizlere bazı uygulama noktalarını sunacak ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

AŞAMA 1

Öncelikle bir var olan bir üründen bahsedelim. Elimizde bir adet akıllı telefon modeli var, iPhone 12 Pro Max modelini ele alalım. Bu telefonun bilinen tüm özellikleri hepimizce malum. Bu telefonu elimize alarak mevcut özelliklerini analiz ediyoruz ve insan hayatına sağladığı faydaları tek tek not alıyoruz.

AŞAMA 2

Sonrasında Apple şirketinin bu anlamda ne gibi değişimlere ayak uydurabileceği, üretim ve yazılım mühendisliğinin ne durumda olduğunu analiz ediyoruz. Tabi ki her fikrin hayata geçirilebilmesi için imkanlar önemlidir ve imkan analizinden sonra ise fikir alalına geçilir, yani en önemli alana.

AŞAMA 3

İnovasyon’un en önemli unsuru FİKİR, YENİLİK VE DÜŞÜNCE demektir. İlk iki aşamada sonra iPhone 13 modeli için neler yapabileceğimizi düşünürüz. Bu şirkette işinde dünyanın en iyisi olanlar çalışır ve hal böyle olunca imkanlar sınırsızdır. Bir fikir takımı oluşturulur ve sonrasında yenilikler üzerine inovatif fikir alışverişleri başlar.

Bu fikir sürecinde insan hayatına nasıl daha yeni faydalar sağlanabilir, cihaz nasıl daha kullanışlı hale getirilebilir? Rakiplerden nasıl daha farklı bir şey ortaya çıkarilabilir? Bu gibi çok karmaşık ve inovasyon ile sonuçlanacak sorular sorulur. Bunun sonucunda ise ortaya yenilikçi bir fikir çıkar. Ortaya çıkan bu fikir sayesinde her ne olursa olsun ilerleriz.

İnsan hayatını değiştiren ve geliştiren her türlü fikir düşünce gücü ile ortaya çıkar. Düşünceler, uygulamaya dökülebildiği sürece insan hayatında ilerleme ve gelişme ciddi anlamda fark yaratır demek yanlış olmaz sanıyorum. Yerli olarak da bu gelişimlere ve değişimlere en ideal şekilde örnekler sunma yoluna gideceğiz. Lafı daha fazla uzatmadan elimizden geldiğince örneklendirmeler yapmaya gidecek ve fikir edineceğiz.

İnovasyon Örnekleri

Yenilikçi fikirler, insan hayatını kolaylaştıran ürünler ve aklınıza gelebilecek birçok farklı unsur. Sadece teknoloji alanında değil. Örneğin tarım alanında HİBRİT TOHUM teknolojisi en büyük inovasyonlardan birisidir. Hal böyle olunca bunun içerisine çok ciddi anlamda farklı örnekler sunabiliriz. Birkaç örnek bileşen ile elimizden geldiğince bilgiler sunacağız.

ÖRNEK 1

İHA teknolojilerinden bir örnek verelim. Dünya savunma sanayii için ilk İHA (İnsansız Hava Aracı), Archibald Low tarafından 1916 yılında icat edilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri tarafından üretimi yapılan bu ürün zaman içerisinde değişime uğramıştır.

İHA teknolojileri ile alakalı en büyük inovasyon Türk şirket Baykar Savunma tarafından yapılmıştır. Hiçbir hava savunma sistemi radarına takılmaksızın gözlem ve saldırı yapabilen yazılım teknolojisi Selçuk Bayraktar ve ekibi tarafından geliştirilmiştir. Dünya genelinde hali hazırda bu teknolojiyi geliştiren bir ülke daha yoktur. Dolayısı ile İHA teknolojilerinde en büyük inovasyon Baykar Savunma tarafından yapılmıştır.

Baykar, sürekli olarak yenilenen fikirleri ile en uzun süre havada kalabilen, en fazla farklı silah türü ile saldırı yapabilen gelişmiş SİHA teknolojilerini de meydana getirmiştir. Değişim ve gelişim sürekli olarak devam etmektedir.

ÖRNEK 2

Dünya üzerinde ki ilk cep telefonu Motorola şirketi tarafından 1983 yılında üretilmiştir. Taşınabilen ve kullanılabilen Motorola DynaTAC 8000X, cep telefonu sektörünün ilk örneği olmuştur.

Akabinde daha küçük ebatlara indirgemek sureti ile dönemde meydana gelen teknolojik yenilikler de dikkate alınarak Nokia markası da sektöre yeni ürünler armağan etmiştir. Tuşlu ve taşınabilir küçük ebatlı cep telefonları, Motorola DynaTAC modelinin inovasyonu olmuştur.

Akabinde ise Steve Jobs ve Apple şirketi tarafından ilk dokunmatik telefon olan iPhone 2007 yılında tanıtılmıştır. Tuşlu telefon sistemlerini tamamen tarihe karıştıran ve insan hayatını ciddi anlamda kolaylaştıran mobil uygulama sistemleri ile tüm cep telefonu sektörü için inovasyon olmuştur. Zaman içerisinde ise daha yeni şirketler, daha yeni fikirler ile bu sistemleri geliştirmiştir.

Akıllı telefonlarda ilk sesli asistan SİRİ olmuştur. Siri, insan hayatını ciddi anlamda kolaylaştıran ve ses komutlarınız ile sizle sohbet eden, tüm isteklerinizi yerine getiren bir teknoloji. Bu da yine Apple şirketi tarafından yapılan inovasyonun devamı niteliğinde bir yenilik olarak adından söz ettirmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!