Joseph E. Stiglitz Kimdir?

Ekonomi dünyasının nobel ödüllü isimlerinden olan Joseph E. Stiglitz kimdir sorusuna hayatı ile ilgili bilgilere bakarak yanıt vereceğiz. Bildiğimiz gibi artık ekonomi ve yatırım alanlarında insanların ciddi manada somut adımlar attıklarını net bir şekilde söyleme şansına da sahip durumdayız. Türkiye geneline baktığımız zaman da dünya genelinden ünlü isimlerin ciddi manada araştırma yaptıklarını da net olarak söyleme şansına sahip durumdayız.

Joseph E. Stiglitz, ekonomi dünyasının en popüler ve kariyer olarak en başarılı isimlerinden birisi olarak da adından söz ettiriyor demek yanlış olmaz. Şimdi bizde elimizden geldiğince genel başarıları, makaleleri, araştırmaları ve başarılı tahminleri ile birlikte ülkemizde de tanınan bir isim haline geldi demek yanlış olmaz. Şimdi elimizden geldiğince kapsamlı bir şekilde hayatına yönelik olarak da fikirler sunacağız.

Joseph E. Stiglitz Hayatı (Biyografi)

Stiglitz, 9 Şubat 1943 tarihinde Amerika’nın Indiana eyaletinde dünyaya geldi. Yahudi bir ailenin yahudi çocuğu olan Stiglitz, küçük yaşlardan itibaren özellikle müthiş zekası ile birlikte adından ciddi anlamda söz ettiren isimlerden birisi oldu. Henüz ilkokul dönemlerinde yaptığı çalışmalar ile birlikte de başarılı bir geleceğin ilk adımlarını resmi olarak atma yoluna gitti demek yanlış olmaz.

Bölgenin ünlü ve başarı oranı yüksek okullarından birisi olan Amherst College bünyesinden başarılı bir şekilde mezun olmayı başardı. Burada daha o zamanlarda araştırmacı kişiliği ile birlikte adından ciddi manada söz ettiriyor. Sonrasında ise başarılı eğitim hayatının son safhasına yükseköğrenim için Massachusetts Institute of Technology (MIT) bünyesine girmeyi başardı. Bu okulda yine kısa bir zaman dilimi içerisinde adından ciddi manada söz ettiren bir marka olarak adından söz ettirdi. Öğrenim Derecesi ödülü ile birlikte bu okuldan mezun oldu.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bünyesinde doktora eğitimi alan Stiglitz, bu süre içerisinde üniversite akademik kadrolarında araştırmacı olarak çalıştı. Bu süreçte ekonomi alanına doğru ciddi bir eğilim gösteren isim, zaman içerisinde araştırmalarını da tamamen bu alana doğru kaydırdı ve başarılı bir ekonomik kariyerin ilk adımlarını bu süreçte attı. Kısa bir süre dilimi içerisinde akademik kariyerini tırmandırdı ve Profesörlüğe kadar yükseldi. Bu bağlamda Yale Üniversitesi, Duke Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Oxford Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi’nde profesörlük yaptı.

Joseph Stiglitz

Joseph Stiglitz Ekonomiye Katkıları

Ülkeler arası ekonomi forumlarında dahi söz verilen ve bu alanda ciddi anlamda popüler olan isimlerin başında geliyor demek yanlış olmaz. Ekonomi dünyasında araştırmaları sonucunda kazandırdığı önemli birkaç seçenek var ki kendisi zaten bu teorileri ile birlikte ekonomik parametreler alanında ciddi adımlar attı demek yanlış olmaz sanıyorum.

Bizde elimizden geldiğince ünlü ekonomistin bu çalışmaları ile alakalı olarak kapsamlı bilgiler sunacak, detayları yakından analiz edeceğiz. Merak edilen tüm sorular ile alakalı olarak da yine elimizden geldiğince örnek bilgiler sunma yoluna da gideceğiz.

Asimetrik Enformasyon

Asimetrik enformasyon, günümüz ekonomik parametreleri içerisinde belki de en çok ön plana çıkan ve ünlü isme çok büyük bir ödül getiren araştırma. Geleneksel neoklasik ekonomik düşüncesine göre piyasa bazı limitli ve iyi açıklanmış piyasa başarısızlıkları dışında hep etkindir; Stiglitz ve diğerleri son sıralarda yapılan araştırmalarında bu düşünceyi tersine çevirdi: piyasa sağda bazı istisnai durumlar altında etkindir.

Stiglitz’in bu araştırma projesi ile birlikte zaman içerisinde ENFORMASYON EKONOMİSİ konusu ön plana çıkmıştır. Dolayısı ile her ne olursa olsun doğru adım atmak ve buna yönelik olarak hareket etmek ciddi anlamda önem arz eder.

Etkin Ücret: Shapiro-Stiglitz Modeli

Özellikle bir dönem insan hayatının geçim sıkıntıları, işsizlik, maaş ve verimlilik üzerine de çeşitli araştırmalar yapan ünlü isim, birçok sonuç elde etti. Elde ettiği sonuçları bir uygulama modeli içerisinde birleştirdi ve ortaya iki farklı ekonomik parametreye yönelik farklı senaryolar çıktı demek yanlış olmaz.

Stiglitz ayrıca etkin ücret üzerine de araştırmalar yaptı ve neden işsizliğin olduğu, neden maaşların iş arayanların kontrolünde olmadığı (asgari maaşın olmadığı durumda) ve neoklasik pradigmasının gönülsüz işsizliğe cevap verip vermediğini sorgulayan Shapiro-Stiglitz modelinin yaratılmasında katkıda bulundu.

Joseph E. Stiglitz Yazdığı Kitapları

Kendisini belirli bir dönem içerisinde tamamen ekonomi bilimine adayan ünlü isim, zaman içerisinde araştırmalarını ve yeni teorilerini paylaştığı kitaplar da yazdı. Bu kitaplar, özellikle ekonomi dünyasında eğitim alan birçok farklı akademik alanda da yol gösterici kitaplar olarak kullanıldı ve akademik statü de kazanmayı başardı.

Geçmişten günümüze tam 4 ayrı ekonomi kitabı üzerinde çalıştı ve bu çalışmalarının sonucunda da aslına bakarsanız dünya genelinde adından ciddi anlamda söz ettirdi. Kitapları ise aşağıdaki gibidir;

  • Stability with Growth: Macroeconomics, Liberalization and Development
  • The Roaring Nineties
  • Küreselleşme Büyük Hayal Kırıklığı

Tabi ki bu süre dilimi içerisinde birçok farklı ekonomi dergisinde ya da çeşitli forumlarda da makaleleri yayınlandı. Yayınlanan bu içeriklerde 100e yakın proje söz konusu ve bu projelerin kendisinin ekonomi alanında en önemli isimlerden birisi olduğunu söylemek de son derece normal.

Nobel Ekonomi Ödülü

Nobel ödülleri, bir bilim insanı için alınabilecek en prestijli ödüllerin başında geliyor demek yanlış olmaz. 2001 yılı geldiğinde Joseph E. Stiglitz, çok önemli isimlerin de verdiği oylamalar ile birlikte Nobel Ekonomi Ödülü sahibi oldu ve bu alanda ki en önemli isimler arasına adını başarı ile yazdırdı.

Ünlü ekonomistin bu alanda ki ödülü alması şüphesiz ki ASİMETRİK ENFORMASYON üzerine yaptığı çalışmalar ile söz konusu oldu. Ekonomi alanına çok büyük bir proje hediye eden ünlü isim, aldığı ödül ile birlikte kısa bir süre zarfı içerisinde dünya ekonomi zirvelerinde de çeşitli konuşmalar yaptı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!