Kambiyo Nedir? Kambiyo Senedi ve Vergisi | 2021

Ekonomi sektörünün önemli işlem aşamalarından olan kambiyo nedir, kambiyo senedi ve vergisi gibi tüm konuları ele alacağız. Günümüzde özellikle yatırım sektöründe meydana gelen değişimler, ciddi anlamda kafalarda soru işaretine neden oluyor. Ancak yine de araştırma ile çözülemeyecek hiçbir şey yok. Döviz değişimi, özellikle bu sektör içerisinde ciddi anlamda kafalarda soru işaretlerine neden oluyor.

Kambiyo ismi ile sektör içerisinde çok fazla tabir görebilme şansına sahip olabilirsiniz. Elimizden geldiğince bu noktada sizleri kapsamlı bir şekilde bilgilendireceğiz. Makalemizin alt kısmında ki yorum alanlarından bizler ile her türlü konuda iletişime geçebilirsiniz. Öncelikle genel tanımlamalar ile başlayalım ve sonrasında sektör içerisinde ki genel işlem aşamaları ile alakalı olarak da bilgi sahibi olma yoluna gidelim.

Kambiyo Nedir?

Kambiyo, herhangi bir ülkenin para biriminin ya da bono, çek, senet gibi para yerine geçen tüm evrakların birbiri ile değiştirilmesi (change) işlemidir.

Bazı internet kaynaklarında ise yanlış bilgiler verilmektedir. Kambiyo, para yerine geçen evraklar için kullanılan bir tabir değildir. İçerisine para ve bu bağlamda ki tüm evrakları alır ve DEĞİŞTİRME işlemi için kullanılan bir tabir olarak kendisini gösteriyor. Bilinen bir yanlışı bu şekilde düzeltmek isteriz. Döviz değişimi ya da Change işlemi olarak da söyleyebileceğimiz bu yöntemde sadece para değil. Bono, çek, hisse senedi ya da emtia gibi aklınıza gelebilecek birçok farklı yöntemin değişimini yapabilirsiniz.

Para ile kağıt ya da kağıt ile paranın birbiri ile değişimi olarak da gösterebiliriz bir nevi bu yöntemi. Tabi ki sektör içerisinde çok fazla tabir var. Kambiyo senetleri, vergisi, rejimi ya da bu gibi aklınıza gelebilen birçok türev. Kambiyo nedir sorusunun yanıtı genel itibari ile bu şekildedir.

Kambiyo Nedir?

Kambiyo Senedi Nedir?

Kambiyo senedi, şirketin elinde yer almakta olan kıymetli evrakın bir alt türü olan evraklar olarak incelenir.

Türk Ticaret Kanunu kapsamında kambiyo senedi ile alakalı olarak tüm maddeler detaylandırılarak kurumlar için açıklanmıştır. Senet evrakları içerisinde kanunca kabul edilen bono, çek ve poliçe olarak dikkat çeker. Bu evrakların dışında ki evraklar ne yazık ki senet evrakı olarak kabul edilmez.

Bu işlemlerin değişim için uygun olduğunu biliyoruz. Poliçe, çek ve bono gibi kıymet evraklarının değişimi ciddi anlamda hızlı ve prosedürlere bağlı olmadan kolayca yapılır. Bu neden dolayısı ile de Türk Ticaret Kanunu kapsamında tüm bu işlemlerin çehresi yasa maddeleri ile belirlenmiştir. Ayrıca imzaların bağımsızlığı ilkesi ile korunan evraklar olduğundan dolayı günümüzde fazlası ile tercih edilir.

Kambiyo Rejimi Nedir?

Kambiyo rejimi, döviz birimlerinin değerini korumak amacı ile uygulanan değişim işlemlerinin belli kural ve kaideler içerisinde uygulanması işlemidir.

Rejim, aslına bakarsanız kelime anlamı olarak kurala ve bütüne bağlı olarak hareket etmek şeklinde nitelendirilebilir. Döviz ya da kıymetli kağıtların değişimi ile alakalı olarak merak edilen çok fazla seçenek söz konusudur. Kambiyo rejimi türleri birkaç ana başlık altında incelenebilir. Öncelikle hangileri olduğuna bakacak olursak;

  • Serbest Kambiyo Rejimi
  • Kontrollü Kambiyo Rejimi
  • Liberal Kambiyo Rejimi

bu makale içerisinde ki üç önemli ara başlık olarak adından ciddi anlamda söz ettiriyor demek yanlış olmaz sanıyorum. İki ayrı kurala bağlı olarak uygulanan bu rejim modelleri, kimi durumlarda ülke yönetimlerinin döviz kurlarının sabitlenmesi ve düşmesini önlemek amacı ile kullandıkları yöntemlerden birisi olarak da dikkat çekebilir. Genel olarak uygulama yöntemlerini de yakından tanımak gerektiğine inanıyoruz. Çok fazla uzatmadan bu tanımların da ne anlama geldiklerine bakalım.

Serbest Kambiyo Rejimi: Bir ülkenin döviz girdilerinde ki arz talep dengesinin bozulmasına müteakip olarak ülke Merkez Bankası tarafından kurulan bir konsorsiyum ile kurulan kambiyo eşitleme fonu sistemidir.

Kontrollü Kambiyo Rejimi: Bir ülkenin kendi para biriminin diğer ülke para birimlerine göre ciddi olarak değersizleşmeye başladığı noktada ülke yönetiminin döviz alışverişini bizzat üstlendiği rejim türüdür.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından ülkemiz için liberal kambiyo rejimi olarak nitelendirdiği işlemler de aslına bakarsanız kontrollü rejim. Yani para birimimizin ciddi anlamda değersizleşmeye başladığı şu günlerde ülkemiz, TL biriminin daha kötü duruma gelmemesi açısından ciddi anlamda kendisi önlemler alır. Buna da genel hatları ile liberal rejim adı verilmektedir.

Kambiyo Vergisi Nedir?

Kambiyo vergisi, paraya konu olan her türlü yatırım aracının güncel kurlarının artı veren değerleri tarafından devlete ödenen vergi modelidir.

Günümüz yatırım araçları ile alakalı olarak bir inceleme yaptığımızda döviz, altın ya da bu gibi tüm işlemler için devlet vergi alır. Bu vergiler genellikle artı veren değerler üzerinden hesaplanır ve bu şekilde işlem bütünü kendisini gösterir. Günümüzde bu vergi tahsili ile alakalı olarak devlet tarafından döviz bürolarının da yetkilendirildiğini net şekilde görme şansına sahip oluyorsunuz.

Kambiyo vergilendirmesi ile alakalı tüm işlemlerde genel olarak vergi oranları devlet tarafından belirlenir. 2021 yılında son olarak yapılan açıklama ile birlikte 1000’de 1 olarak açıklanan bu oran aslına bakarsanız yatırımcıları da ciddi şekilde harekete geçirdi. Kambiyo vergisi hesaplama ile alakalı olarak açıklayıcı bir örnek sunmak da gerekiyor. Hemen bu anlamda aşağıdaki seçeneği inceleyebilirsiniz;

  • Paranın kullanımından doğan artı değerler üzerinden hesaplama yapılır.
  • Örneğin 5 TL’lik birim kurundan, 100 dolar satın alınırsa ve dolar biriminin TL karşılığı 6 TL’ye yükselirse 100 doları 600 TL’ye satılır. Bu kapsamda 100 dolar kazanç elde ettirir.
  • Bu kapsamda satış fiyatı olan 600 TL’nin yüzde biri ise kambiyo vergisi olarak hesaplanır.
  • Bu işlem için toplamda 6 TL kambiyo vergisi ödenir.

Kambiyo Zararı Nedir?

Kambiyo zararı, yapılan kağıt – para ya da para-kağıt değişiminin hemen ardından kişinin ya da kurumun bu değişim sonucunda belirli süre sonrasında zarar etme durumudur.

Yani nasıl açıklanabilir? Örneğin herhangi bir yurtdışı şirket ile Türk şirket olarak biz döviz değişimi yaptık. Tabi ki bu değişim sonrasında nakdi kaynağı hemen elimize alamadığımızdan dolayı belli bir süre beklememiz gerekiyor. Bu zaman dilimi içerisinde aldığımız ödeneğe dair para biriminin değer kaybetmesinin hemen ardından ise zarar etmiş oluyoruz. Bu zarar işlemine de kambiyo zararı adı verilmektedir.

Kambiyo karı da tahmin edebileceğiniz üzere bu durum tam tersi bir şekilde meydana gelmesi ve değişim sonrasında kar oranınızın yükselmesi anlamına gelir. Döviz sektöründe anlık fiyat değişimleri ciddi manada kendisini gösterir ve bu anlamda dikkat ile takip etmek gerekir. Kambiyo işlemine yönelik detaylar ve terimler bu şekilde.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!