Kira Artış Oranları Belli Oldu

Enflasyon verileri açıklanması ile birlikte Ekim ayında kira artış oranları belli oldu ve bununla alakalı güncel verileri sizlere sunacağız. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın geçtiğimiz ay faizi 100 baz puan düşürmesi ile birlikte ekonomide hareketlenme ciddi şekilde başladı. Döviz kurlarının yükselmesi ile birlikte perakende fiyatların genelinde çok ciddi yükselişler meydana geldi demek yanlış olmaz.

Kira oranları, her geçen gün çok daha kabul edilemez bir hale gelirken enflasyon verileri de bunu çok daha kötü yapıyor. Hükümetin enflasyon ile mücadele noktasında attığı adımların henüz çok iyi yerlere gelmediğini biliyoruz. İnsan hayatında ki genel ödemelerin hızlı bir şekilde yükselmesi de ne yazık ki kafalarda soru işaretleri yaratmaya devam ediyor. Aylık ve yıllık bazda enflasyon verileri de açıklandı. Hemen bu konu üzerinde duralım.

Eylül Ayı Enflasyon Verileri Açıklandı

Durum gerçek manada kötüye gitmeye devam ediyor diyebiliriz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), her ay başında olduğu gibi bugün itibari ile Eylül ayı verilerini resmi olarak açıkladı. Tablo, gerçek manada beklenenin tam aksine sıkıntılı bir sürecin hızla yaklaştığını bizlere net olarak gösteriyor diyebiliriz. Kira artış oranları da dolayısı ile tamamen bundan etkilenecek.

Enflasyonda yükseliş eylül ayında da sürdü. TÜİK’e göre, tüketici enflasyonu (TÜFE) eylülde yüzde 19,58’e yükseldi.

Ağustosta oran yüzde 19,25 ile Merkez Bankası’nın (TCMB) yüzde 19’luk politika faizini aşmış, sonrasında TCMB faizi yüzde 18’e çekmişti. Böylece faiz ile enflasyon arasındaki fark daha da açıldı. Öte yandan, TCMB’nin faiz indirirken dikkate aldığı çekirdek enflasyonda da artış görüldü.

TÜFE’de (2003=100) 2021 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,25, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 13,04, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,58 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 16,42 artış gerçekleşti.

Enflasyonun açıklanmasının ardından dolar/TL, 8,84’ten 8,88’e yükseldi.

Kira Zammı Oranları

Kira Zammı Oranları Kesinleşti

Birçok ev sahibini ve kiracıyı da ilgilendiren en önemli konulardan birisi de şüphesiz ki kira zammına yönelik olarak ne gibi durumun oluşacağıydı. Nitekim enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte bu konu ile alakalı olarak da kesin bilgiler karşımıza çıktı. Durum, ev sahipleri için biraz daha yüz güldürürken kiracılar için ciddi manada can sıkıcı noktalara doğru gidiyor diyebiliriz.

Enflasyon rakamları gitgide yükseliyor ve ülkemizde alım gücünün düşmesi çok can sıkıcı bir durum haline geliyor. İnsanlar, asgari ücret ve perakende fiyatlar dengesine göre sıkıntılı bir sürecin eşiğine gelindiğinin farkında. Hükümet, bununla alakalı önlemler almaya çalışsa da bu ay TCMB tarafından açıklanacak olan faiz oranları da merak konusu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıklanmasının ardından Ekim ayı kira artış oranı da belli olmuş oldu. Enflasyon (TÜFE) rakamlarının on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı Ekim ayı için yüzde 16,42 olarak gerçekleşti. Bu rakam, aslına bakarsanız çok ciddi anlamda yüksek bir rakam. 1000 TL kira ödeyen bir ev sahibi, bu orana göre yeni zam ile birlikte minimum 1200 TL’ye varan bir kira ödemeye başlayacak.

Enflasyon

Genel olarak market fiyatlarından tutun da sektör bazlı fiyat yükselişleri kafalarda farklı soru işaretlerinin çıkmasına da neden oluyor. Bizde genel itibari ile sitemiz içerisinde bunları mümkün mertebe sizlere sunuyoruz. 2020 yılı Eylül ayı içerisinde %11,75 olan enflasyon oranı, 1 yıl içerisinde %19,25 seviyesine yükseldi ve bu da tehlike çanlarının ciddi manada çalması anlamına geliyor.

Eylül ayı enflasyon oranının belli olmasıyla birlikte kira artış oranı hesaplama şu şekilde yapılıyor:

  • Konut Kirası: 1.000 TL
  • Kira Artış Oranı: %16,42
  • Ekim Ayı Kira Zammı Tutarı: 164,2 TL
  • Ekim Ayı Kira Artış Oranı Dahil Zamlı Kira Tutarı: 1.164,2 TL

En Yüksek Enflasyon Artışı Eğitim Sektöründe

TÜİK, açıklama yaparken genel olarak sektörel bazda araştırmaların da sonuçlarını en ince ayrıntısına varana kadar yapıyor ve açıklıyor. Buna göre en yüksek yüzdesel oran artışı EĞİTİM sektöründe kendisini gösteriyor. Bunun dışında birçok farklı sektörde de yine sıkıntılar meydana gelmeye devam ediyor diyebiliriz sanırım.

Aylık düşüş gösteren tek ana grup yüzde 0,16 ile giyim ve ayakkabı oldu. Ana harcama grupları itibarıyla 2021 yılı Eylül ayında en az artış gösteren ana gruplar yüzde 0,05 ile alkollü içecekler ve tütün, yüzde 0,47 ile haberleşme ve yüzde 0,50 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Buna karşılık, 2021 yılı Eylül ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, yüzde 5,15 ile eğitim, yüzde 3,33 ile ev eşyası ve yüzde 2,34 ile konut oldu.

indir

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!