KOBİ Nedir? Kimler KOBİ Olabilir? 2021

KOBİ nedir, kimler KOBİ olabilir sorusunun yanıtını merak edenler var. Bizde elimizden geldiğince KOBİ hakkında bilgiler derleme yoluna gittik. Türkiye ekonomisi, bildiğimiz üzere zaman içerisinde ki değişimi ile birlikte tamamen kurumsal yapılanmaları destekleyebilir hale geldi.

Türkiye genelinde işletmeler birçok farklı şekilde değerlendirme altına alınır ve devlet, sınıflandırmaları da tamamen buna yönelik olarak yapılır.

Türkiye genelinde özellikle işletme ekonomisi çok farklı noktalara ulaştı. Bankacılık sektöründe ki desteğin de ciddi anlamda artması, aslına bakarsanız işletme kuruluşlarını ciddi anlamda destekledi. Peki kobi ile alakalı olarak bilgiler ne derece doğru? Ne derece etkili merak ediliyor. Bizde hemen bu anlamda sizlere bilgiler sunarak fikir edinme yoluna gideceğiz.

KOBİ Nedir?

KOBİ, küçük ve orta ölçekli aynı zamanda mikro işletme olarak geçen, yıl içerisinde 250’den az olmak üzere istihdam yapan ve senelik cirosu 40 Milyon TL altında olan firmalara verilen isimdir.

Tabi ki bu genel bir tabirdir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yanı sıra mikro işletme tabirinin de ciddi anlamda önem arz ettiği tanımlama seçeneklerini yakından incelemek ve buna göre fikir edinmek gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, özellikle son 5 senelik dilim içerisinde firmalaşmaya ciddi anlamda özen göstermiştir.

Öyle ki bankalara KOBİ destek paketleri açısından sunulan devlet desteği ile birlikte bu gaye gerçekleşmiş duruma geldi.

KOBİ hakkında bilgiler çok fazla araştırılıyor ve bizde elimizde geldiğince sizlere yalın bilgiler sunma amacı içerisinde olacağız. Merak ettiklerinizi yorum alanlarımızdan sorabilir, eklemek istediklerinizi de aynı şekilde ekleme şansına sahip olabilirsiniz.

KOBİ Nedir?

KOBİ Sayılan İşletmeler Hangileridir?

Genel kapsamları yakından incelediğimiz zaman ekonomik açıdan çok yönlü değişimler kendisini gösteriyor diyebiliriz. Tabi ki bir de bu noktada KOBİ sınıfı içerisine girme amacı içerisinde olan çeşitli işletmeler söz konusudur. KOBİ sayılan işletmeler hangileridir sorusuna yanıt verme amacı içerisindeyiz.

Yukarıda yaptığımız tanımlama ışığında küçük – orta ölçekli işletmeler ile birlikte mikro işletmeler bu sınıf içerisinde kabul görürler. Tabi ki bu sınıfa girebilmek için de belli başlık değerlendirme kıstasları olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada işletmelerin tanımlamalarını ve genel özellik kıstaslarını yakından analiz etme yoluna gideceğiz. Bunları hemen inceleyerek fikir edinecek olursak;

Mikro İşletme: Bir yıllık işletme takvimi içerisinde 10 kişiden daha az istihdam yapan, bununla birlikte bir senelik ciro hasılatı 1 Milyon TL altında olan işletmeler için kullanılır.

Küçük Ölçekli İşletme: Bir senelik işletme takvimi içerisinde 50 kişiden daha az istihdam yapmakta olan, aynı zamanda senelik mali bilançosu ya da ciro hasılatı 8 Milyon TL altında olan işletmeler için değerlendirilir.

Orta Ölçekli İşletme: Bir senelik mali işletme takvimi içerisinde 250 kişiden daha az çalışan istihdam eden, bununla birlikte senelik ciro hasılatı ya da mali bilançosu 40 Milyon TL altında olan işletmeler için değerlendirilir.

KOBİ olma şartları ile alakalı olarak daha farklı seçenekler söz konusudur. Bununla birlikte inceleme yaptığımız zaman bir işletmenin KOBİ olarak değerlendirilebilmesi için %25 hisse sahibi olunması en önemli şartlardan birisi olarak da adından söz ettirir.

KOBİ İşletmelerinin Özellikleri Nelerdir?

Bu anlamda kapsamlı bir şekilde bilgi sahibi olmak istiyor isek KOBİ sınıfı içerisinde yer alan işletmelerin genel durumlarını da doğru bir şekilde analiz etmek gerekiyor. KOBİ işletmelerinin özellikleri nelerdir sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıt verecek, aynı zamanda diğer merak edilen soruların geneline de cevaplar verme yolunda adımlar atacağız. Genel işletme özellikleri aşağıdaki gibidir;

 1. Kobi işletmeleri, teknolojik her türlü yeniliğe yatkındır.
 2. İşletmeler, düşük yatırım maliyetleri ve istihdam fazlalığı sağlamak için büyüme amacındadır.
 3. Az yatırım miktarları ile birlikte üretimi arttırmak ve ülke içerisinde rekabet oluşturmak önemlidir.
 4. Ekonomik dengesizlik ve dalgalanma nedenli olarak sorunları absorbe etmek genel yapısının özelliklerindendir.
 5. Gelir dağılımı üzerinde meydana gelmekte olan dengesizliği de dengeleme noktasında önem arz eden işletmelerdir.
 6. Büyük ölçekli her türlü işletmelerin destekleyicisi ve ortak büyüme hedefi örneklerindendir.

KOBİ işletmeler, malumunuz üzere kısa bir zaman dilimi içerisinde ülke ekonomisinin can damarlarından birisi olarak da adından söz ettirmektedir. Dolayısı ile genel özellikleri daha yakından analiz etmek ve fikir sahibi olmak ayrıca farklılıkları beraberinde getirir.

KOBİ Olmanın Avantajları Nelerdir?

İşletme ekonomisi ile alakalı olarak zaman içerisinde ciddi değişimler meydana geldi. Devlet, genel itibari ile işletme yapılarını desteklemek için ortaya yeni bir ekonomik yapılanma meydana getirdi diyebiliriz. KOBİ olmanın avantajları içerisinde devletin de desteği ile birlikte çok ciddi anlamda önemli birkaç madde söz konusu olacaktır.

Bu maddeler üzerinde durarak kapsamlı bilgi edinmeniz için elimizden geleni yapacağız. KOBİ avantajları aşağıdaki gibidir;

 • Devlet ya da alternatif denetim mercileri konusunda büyük işletmelere göre avantajlıdırlar.
 • Üretim ve hizmet sınıfı, yine büyük işletmelere göre daha kısıtlı ve daha ulaşılabilirdir.
 • El emeği seçeneklerin daha fazla revaçta olması ve üretimin desteği açısından destekleyicidirler.
 • Bozulabilir üretilen malların pazarlanması ve sevkiyatı ile alakalı aşamalarda sorunsuz süreçler geçirirler.
 • Teknolojik her türlü gelişim ve değişim standartlarına kısa süre içerisinde ayak uydurma şansına erişebilirler.
 • Ülkedeki yüksek işsizlik oranının oluşması için istihdam açısından avantajlıdırlar.
 • Kolay bir şekilde çalışanlara ulaşım imkanları tanıması ve özlük hakları sağlamaları ile örnektirler.
 • Bölgesel kalkınma standartları açısından en önemli işletme yapılarıdır.
 • Devletin KOSGEB aracılığı ile sağladığı tüm ekonomik destek paketlerinden öncelikli bir şekilde yararlanma avantajına sahiptirler.

KOBİ olmanın genel avantajları aslına bakarsanız ülkenin istihdam oranlarına da olumlu etkiler sunma noktasında ideal seçenekler sunarlar. Bizde genel itibari ile işletme yapılarının özelliklerini incelediğimiz zaman diğer alternatifleri de yakından analiz etmek önemlidir. Bilgi edinmeye devam edelim.

KOBİ Olmanın Dezavantajları Nelerdir?

KOBİ işletmelerinin avantajları olduğu gibi dezavantajları da söz konusudur. Ancak bu dezavantajların tamamı, zaman içerisinde işletme yönetimi profilinize göre değişebilir, gelişebilir ve çok daha ilgi çekici seçenekleri bizlere sunabilir. Tabi ki ülkemizin genel ekonomisi KOBİ firmalar üzerine doğru bir eğilim gerçekleştirmek üzere planlandı.

Tabi ki bu işletmeler zaman içerisinde doğru yönetimle büyüyerek çok ciddi şirketler haline gelebiliyor. KOBİ olmanın dezavantajları ise bilinen şekli ise aşağıdaki gibidir;

 • Şirketin genel yönetimi için yetersizlik durumu haiz olabilir.
 • Sermaye yönetimi ve şirketin finansal özellikleri ile alakalı sıkıntılar oluşabilir.
 • Sektör içerisinde firmalar arası olumsuz rekabetler meydana gelebilir.
 • Maliyet yönetimi konusunda herhangi bir uzman ya da danışman istihdamı mümkün değildir.
 • Sermaye piyasalarının işletmelere sunduğu imtiyazlardan faydalanılamaması problem olabilir.
 • KOBİ desteği açısından büyük işletmelere sunulan banka desteklerinden yararlanamamaları olumsuzdur.
 • Doğru yönetilmeyen ve kar – zarar dengesini iyi tutamayan şirketlerin iflas ya da batık riski fazladır.
 • Sektör içerisinde çalışacak olan nitelikli personel istihdamı sıkıntı olabilir.
 • İşletmeler için oluşan ihale projelerini KOBİ olduğundan dolayı işletmeler ne yazık ki takip edemez.

Genel itibari ile KOBİ olmanın dezavantajları bu şekilde kabul görür. Hal böyle olunca da işletmelerin riskli bir yönetim planı söz konusu olmak ile birlikte KOSGEB desteklerini almak bu açıdan çok önemlidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!