Konsolidasyon Nedir?

Konsolidasyon Nedir?

Yatırım ve finans işleri ile yakından ilgilenen pek çok kişinin aşina olduğu bir kavram olan konsodilasyon kavramı, kısa ve uzun vadeli borçlarla alakalı bir kavramdır. Özellikle de borç yapılandırma sürecinde pek çok kişinin başvurduğu yöntemlerden bir tanesi haline gelen konsolide, kısa vadeli borçların, uzun vadeli borca çevrilerek daha konforlu bir ortamda ödemelerinin yapılması anlamına gelir.

Borçlu banka veya devletin, bireysel veya kurumsal olarak anlaşma sağlayarak, uzun vadede belirlenmiş bir tarihe kadar tüm borçların ödenmesine olanak sağlayan bir yöntemdir. Özellikle de spor kulüpleri başta olmak üzere pek çok büyük şirket, bu noktada kısa vadedeki borçlarını uzun vadeye yayarak avantaj sağlamakta, ekonomik anlamda bir nebze de olsa rahatlık sağlamaktadırlar. Uzun faiz götürüsü olarak da anlam kazanan konsolidasyon, farklı kurumların bu durumu nasıl işlediğiyle alakalı olarak değişkenlik göstermektedir. Dilimize İngilizce dilinden geçmiş olan konsodilasyon kelimesinin kökeni ve kelime anlamı ise, birleştirmek, bütünleştirmek anlamına gelir.

Daha çok ekonomi ve ticaret sektöründe sıkça duyulan bu terim aynı zamanda tıp alanında da bilinen bir terim olarak sıkça telaffuz edilmektedir. İş dünyasında ise ayrı şirketlerin birleşerek tek bir şirket haline gelmesi anlamını taşımaktadır. Sermaye, muhasebe, pazar doygunluk gibi farklı sektörlerde de gösterdiği işlev ile doğru orantılı olarak farklı anlamlara da gelmekte olan konsodilasyon, bu alanlarda da yine değişik yapı ve bölümlerin bir araya getirilmesi gibi temel bir anlam ifade eder.

Konsolidasyon Nedir?

Konsolidasyon İşlevi Nedir?

Konsolidasyon işlevsel olarak ekonomide ele alındığında çok büyük bir kesimin ilgisini çekmektedir. Temel işlevi tamamen yatırımcının rahatlığını sağlamaktır. Bireysel ve kurumsal hesaplar bazında da son derece kritik bir öneme sahip olan, borçların uzun vadede yapılandırılması anlamına gelir. Örnek vermek gerekirse bir futbol kulübünü ele alalım. Futbol kulübü kısa veya uzun vadede futbolcu giderleri, transfer süreçleri ve çalışan maaşları gibi pek çok gider ile borç batağına sürüklenir.

Bunun yanı sıra televizyon gelirleri, galibiyet primleri ve şampiyonluk gibi kazançlar da kasadaki yerini almaktadır. Özellikle de döviz kurunun son derece yüksek olması ile dışarıdan transfer edilen futbolcular ile yüksek miktarda zarar elde edilir. Bu zarar kısa vadede kapatılmaz ise uzun vadede ciddi sıkıntılar yaratacaktır. İşte tam da bu noktada herhangi bir banka ile anlaşan futbol kulübü, borçlarını yapılandırarak yani uzun vadeye yayarak daha rahat ve konforlu bir şekilde bu borçları ödemiş olacaktır.

Aynı zamanda kulüp içerisinde yine ödenen miktarların sürmesi de borç yapılandırmasının bir parçası haline gelir. Konsolide kavramı ile birlikte kulüplerin de rahatlık sağlaması, dolayısıyla konsolide edilmiş borç miktarları ile birlikte ödemeler zamana yayılır. Türk kulüplerinin de almış oldukları ortak karar neticesinde borçları için konsodilasyon işlemini uygun gördükleri, bu işlem ile birlikte transfer limitleri ve çeşitli durumlarda rahatlık sağladıkları görülmüştür.

Konsolide Etmek Ne Anlama Gelir?

Konsolide kelimesinden türetilen konsolide etmek kavramı, daha çok borç ve ödemelerin yapılandırılması noktasında kullanılmaktadır. Fransızca dilinden sözlüğümüze geçmiş olan konsolide kelimesi, aynı zamanda anlam olarak da vadesi uzatılan borç tanımlamasına denk gelmektedir. Yine de halk arasında bir bütün halinde olmak, birleşmek, tek vücut halini almak gibi anlamları da bilinmektedir.

Bir şirket veya bir kuruluşun bu yılki borçlarımızı, 5 yıllık borçlarımızı veya geçmiş borçlarımızı konsolide ettik cümlesini kurduğunu duyduysanız, bu noktada anlaşmalı bir banka aracılığı ile kuruluşun yetkilileri arasında bir görüşme yapıldığı, bu görüşme sonucunda ise herhangi bir faiz veya ekstra ödeme olmadan biriken borçların düzgün bir şekilde yapılandırılarak kısa vadeli olan ve sıkıntı yaratması muhtemel şekilde düşünülen borçların, ileriye dönük olarak da sıkıntı yaratmaması bakımından zamana bölünerek uzun vadede rahatlıkla ödenmesi anlamını taşır. Dolayısıyla da şirketlerin borçlarını yapılandırması yani bir başka deyişle konsolide etmesi, hem bankalar veya borçlu olunan devlet tarafının hem de bireyin veya kuruluşun son derece avantajına olan bir durumdur. konsolide etmek için belirli başlı bazı şartlar mevcuttur;

  • Öncelikle alacaklının rızası olmalıdır.
  • Faiz oranları maksimum düzeyde tutulur.
  • İki tarafın ortak anlaşması ile ortak bir tarih belirlenir.
  • Bankaların güncel döviz kurlarını takip etmesi gerekir.

Tüm bu şartlar ortak bir çatı altında toplandığı takdirde ancak, kısa vadeli borçlar uzun vadeye rahatlıkla yayılır ve ödeme kolaylığı her iki taraf için de olumlu bir şekilde karşılanır.

Ekonomide Konsolidasyon Yeri

Ekonomi ve finans söz konusu olduğunda konsolidasyon ve konsolide etmek kelimeleri sıkça karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de borsa takibi yapan yatırımcıların, bütün birikimlerini bir firma özelinde yapmadan önce o firmanın yakın tarihte herhangi bir banka veya devlet ile anlaşmalı olarak kısa vadeli borçlarını yapılandırıp, uzun vadeye yaymış olma durumları yakından takip edilmelidir.

Bu noktada eğer firma borçlarını yapılandırmamış ve hala kısa vadeli borçlar ile durumu kritik hale gelmiş ise, o firmaya yatırım yapma noktasında uzak durulması tavsiye edilir. Bunun yanı sıra ekonomide konsolidasyonun bir başka örneği ise bankalar tarafında gerçekleşir. Özellikle de ülkenin önde gelen bankalarının büyük firmalar ile birlikte konsolidasyon anlaşmasına varmış olmaları, hisselerinin bir anda yükselişe geçmesine neden olacaktır.

Bu da Borsa İstanbul’da o bankalara veya kuruluşlara yatırım yapılması için güven duygusunun beslenmesine olanak sağlar. Bu süreçler çerçevesinde bakıldığında konsolidasyon kavramı, ekonomide büyük bir alan kaplar. Durum bu şekilde olduğunda ise konsolide etmek ile birlikte ilişkilendirilen kurumlar, finans ve borsa takibi yapanlar için kritik öneme sahiptir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!