Konut Kredisi ile Nasıl Ev Alınır? 2021

Araştırmalara konu olan ve ciddi anlamda ilgi gören konut kredisi ile nasıl ev alınır sorusuna yanıt vererek fikir edineceğiz. Bilindiği üzere özellikle pandemi döneminin getirdiği etkiler ile birlikte devlet, birçok kredi türünde faiz oranlarında düşüş meydana geldi. Hal böyle olunca da birçok farklı ödenek modeli kendisini farklı şekillerde gösteriyor diyebiliriz.

Kredi türleri ile alakalı olarak zaman içerisinde kapsamlı incelemeler yapma yoluna gideceğiz. Bugün ise biraz daha kapsamlı bir şekilde konut kredisine yönelik finansman ve alım süreçleri ile alakalı olarak bilgiler sunacağız. Daha fazla merak ettikleriniz ile alakalı olarak yorum alanlarımızdan bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, ev ya da herhangi bir gayrimenkulü satın alabilmek için bankalardan geri ödemek üzere alınan uzun vadede geri ödenen ödenektir.

Aslında krediler için genel bağlamda ödenek kelimesi kullanılır fakat esas tabir doğrudan borç para olarak da dikkatleri çeker. Günümüzde para biriktirmek sureti ile ev satın alabilmek ciddi anlamda soru işaretlerine neden olabilir. Konut kredilerinin bu denli geniş kitlelerce kullanılıyor olması da aslına bakarsanız gelecek dönemde de bankaların ne kadar önemli olacağının bir kanıtı olarak dikkat çekiyor.

Konut kredileri konusunda günümüzde devlet bankası ve özel bankalar arasında faiz anlamında da uçurumlar söz konusudur. Günümüzde Cumhurbaşkanı kararnameleri ile birlikte tüm kredi faiz oranları belirlenir. Devlet bankaları doğrudan bu oranlara uymak zorundadır. Özel bankalar ise biraz daha başına buyruk şekilde hareket edebilir.

Konut Finansmanı

Ev Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde konut satışlarında muazzam seçenekler kendisini gösteriyor. Özellikle devletin kentsel dönüşüm kapsamında yeni yapılanmaları desteklemesi de çok daha ideal seçenekleri beraberinde getirdi. Konut kredisi ile alakalı olarak süreçler ciddi anlamda karmaşık ve uzun sürebilir. Bunun için aşama aşama ilerlemek ve adım atmak gerekiyor.

Konut kredisi alma aşamaları ile alakalı olarak madde madde sizlere bilgiler sunacak ve kapsamlı şekilde bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız. Hemen seçenekler üzerinde devam edelim.

Satın Alınacak Konutun Seçilmesi

İlk olarak bu süreçte aşama kaydetmek için atmanız gereken bazı somut adımlar söz konusudur. Öncelikle satın almak istediğiniz konutu seçmiş olmanız gerekir. Bunun öncelikli nedenlerinin başında ise değerlendirmenin de doğrudan konut üzerinden yapılacak olmasıdır.

Dilerseniz sahibinden, dilerseniz emlak ofisinden olmak üzere herhangi bir aracı ile seçim yapabilirsiniz. Kesin bir şekilde almak istediğiniz konutu seçti iseniz artık kredi başvuru süreci başlar.

Konut Kredisi Başvurusu ve Ön Onay Süreci

Konut kredilerine yönelik olarak özellikle günümüzde devlet bankaları ve özel bankalar ile alakalı olarak da çeşitli seçenekler kendisini gösteriyor. Tabi ki en uygun faiz oranları her zaman için devlet bankalarında oluyor. Çoğu durumda ise TEB bu anlamda biraz daha uygun seçenekler sunabiliyor. Alt sınırlar devlet tarafından belirlenir.

Bankanızı seçtikten sonra öncelikli olarak bankaya giderek kredi başvurunuzu resmi evrakları imzalamak sureti ile yaparsınız. Krediniz ön onay sürecine gider. Ön onay sürecinin bitmesi ile birlikte bankaya davet edilir ve kalan evrakları imzalarsınız.

Ön Onay Sonrası Ekspertiz Değerleme Süreci

Kredi başvurunuzun ardından kredi notunuzun ve bankacılık sicilinizin bu anlamda ciddi manada önemli etken olacağını söyleyelim. Tabi ki aylık geliriniz ve bununla birlikte aylık taksitleri ödeme gücünüz ile alakalı olarak da çok çeşitli seçenekler kendisini gösterir. Gösterdikten sonra ise ön değerleme sürecinin sonucu müspet ya da menfi olarak tarafınıza iletilir.

Sonrasında satın almak istediğiniz konuta banka tarafından bir ekspertiz şirketine bağlı uzman gönderilir. Bu uzman için sizden belli bir miktar para alınır ve bu paranın geri ödemesi olmaz. Yani ekspertiz eve geldiği an itibari ile o para artık şirkete gitmiş demektir. Ekspertiz gelir ve almak istediğiniz evi birçok farklı maddeyi dikkate alarak değerleme yoluna gider. Genel olarak maddeler aşağıdaki gibidir;

  • Konutun konumu,
  • Cephe özellikleri,
  • Dairenin genel lüks ve kalite durumu,
  • Civarda satılmış olan konutların ortalama fiyatları,
  • Daire içerisinde kullanılan malzemenin ve işçiliğin kalitesi,
  • Aynı binada satılmış olan tüm dairelerin satış fiyatları,

ile alakalı olarak detaylar dikkate alınır. Ekspertiz uzmanı, bununla alakalı olarak kapsamlı bir belge hazırlar ve sonrasında siz herhangi bir şekilde bu değeri öğrenmeden, gizli şekilde bankaya o konutun maddi değerini içeren belgeleri iletir.

Konut Kredisi Başvuru

Ekspertiz Sonrası Kredilendirme

Ekspertiz raporunun bankaya ulaşması anı itibari ile yapılması gereken seçenekler ciddi anlamda fark yaratıyor. Ekspertiz, konutun maddi değerini içeren evrakları bankaya gönderir ve banka sizi doğrudan şubeye davet eder. Şubede ise size kullanabileceğiniz kredi tutarı yazılı olarak tebliğ edilir. Ekspertizin biçtiği konut değerinin %90’ı kadar kredi kullanabilirsiniz.

Yani ekspertiz şirketinin 100,000₺ biçtiği bir konut için çekebileceğiniz kredi tutarı 90,000₺ olarak dikkat çekiyor diyebiliriz. Kimi durumlarda satın alacağınız değerden daha yüksek değerlendirilen konut fiyatlarını elde edebilirsiniz. Sonrasında onay süreci biter ve imzaları atarak krediniz hazır olur.

Devir İşlemleri ve Paranın Doğrudan Satıcıya Aktarılması

Kredilendirme süreçleri ile alakalı olarak konut kredisinde daha farklı bir süreç işler. Günümüzde özellikle bankalar, işi daha sağlama almak için ödemeyi başvuranın hesabından ziyade konut satıcısının hesabına doğrudan göndermeyi hedefler. Ancak her banka bu prosesür ile hareket etmez demek yanlış olmaz. Kredilendirme noktasında da bunun bilgilerini doğrudan temsilciden alabilirsiniz.

Konut kredisi süreçleri bu şekilde tamamlanır. Tapu senedi ve devir işlemleri için de gerekli ödemeleri yaptıktan sonra satışın ardından gerekli tüm işlemler ile alakalı olarak da süreci sonuçlandırma fırsatına sahip olabilirsiniz. Bu şekilde konut edinme sürecinizin tamamı noktalanır.

Konut Kredisi Faiz Oranları 2021

2021 yılının Nisan ayından itibaren pandeminin hayatımıza ciddi anlamda sert bir biçimde girmesi ile birlikte çok ciddi sıkıntılar meydana geldi. Hal böyle olunca devlet, ekonomik kalkınma hareket başlattı ve tam da bu noktada konut kredilerinde muazzam bir indirime gitti. Bu süreçte %0,74 ile %0,89 aralığında değerlendirmeye yönelik bir faiz oranı skalası söz konusu oldu.

Konut satışlarında meydana gelen ciddi yükseliş ile birlikte ekonomik gelişmeler de kendisini net olarak gösteriyor diyebiliriz. Şimdilerde ise en düşük konut kredisi faiz oranı %1,37 olarak da kendisini gösteriyor. En düşük oran bu iken bankasına göre değişmek ile birlikte %1,70 gibi oranlara dayanan yüksek faiz oranları kendisini gösterdi. Hal böyle olunca bu oranlar ciddi anlamda can sıkıcı ve bütçe zorlayıcı diyebiliriz.

Konut kredilerinde an itibari ile 120 aya kadar vade yapılabiliyor. 10 yıl sınır değil bu neden dolayısı ile devletin belirlediği üst sınır olan 180 ay yani 15 yıl boyunca da vade seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplama Aracı

Konut kredisi hesaplaması ile alakalı olarak günümüzde internet ortamında çok fazla seçenek söz konusu demek yanlış olmaz. Konut kredisi hesaplama ile alakalı olarak güncel faiz oranlarından Google arama motorunu kullanarak en ideal araçlara erişebilirsiniz.

Hesap Kurdu konut kredisi hesaplama aracı bu noktada her açıdan en doğru verileri sizlere en hızlı şekilde sunuyor. Dolayısı ile denenmesi olası bir sistemdir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!