Kurumlar Vergisi Nedir? Kurumlar Vergisi Mükellefleri 2021

Bugün ki makalemizde devletin önemli vergi kalemlerinden olan kurumlar vergisi nedir sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıt vermek istiyoruz. Ülkemiz, özellikle gelirlerinin oldukça önemli bir kısmını vergilerden elde ettiğinden dolayı ne olursa olsun tüm vergi modellerini en ince ayrıntısına kadar denetlemek ve buna yönelik olarak hareket etmek gerekiyor. Vergi modellerinin uygulama esaslarını iyi bir şekilde tanımak çok önemlidir.

Kurumlara uygulanan birçok farklı vergi modeli olduğundan dolayı öncelikle genel tanımlar ile başlayacak ve hemen akabinde uygulama esasları ile alakalı olarak da sizleri bilgilendirme yoluna gideceğiz. Merak ettiğiniz tüm soruları bizlere yorum alanlarımızdan sorabilir ve kapsamlı bir şekilde bilgi edinebilirsiniz.

Kurumlar Vergisi Nedir?

Kurumlar vergisi, tüzel kişiliğe sahip olan tüm kurumların kazançları üzerinden hesaplanmak sureti ile tahsili yapılan bir vergi türüdür.

Kurum dediğimiz zaman birçok kişi kamu ile karıştırabilir ancak değil. İktisadi kamu kuruluşlarından da bu vergi alınır ancak bunun dışında tüm resmi büyük kapsamlı işlemlerin gelir hesapları üzerinden detaylandırılarak alınan önemli bir vergi kalemi olarak adından ciddi manada söz ettirmektedir. Şahıs şirketleri bu vergi modeli için mükellef değildirler ve ödemezler.

2006 yılında çıkarılan bir anayasa maddesi ile birlikte resmileştirilen bu vergi modeli ile birlikte devletin kurum denetimlerinde edindiği verileri hesaplamak sureti ile tahsili yapılır. Bu vergi modelinin de takibi gerekli oranlar dikkate alınarak şirketlerin mali müşavirleri tarafından yapılmak zorundadır.

Gelir Vergisi Dilimleri 2021 (Güncel)

Kurumlar Vergisi Nedir?

Hangi İşletmeler Kurumlar Vergisine Tabidir? Kurumlar Vergisi Konusu

Özellikle ülkemiz genelinde vergi mükellefiyetlerinde ciddi manada dikkat çekici bazı seçenekler söz konusudur. İşletmeler için belirlenmiş olan vergi modellerini tanımak genelde mali müşavirlerin görevi. Ancak yeni şirket kuruluşlarında işletmenizin hangi vergilere tabii olacağı ile alakalı olarak bilgi sahibi olması çok önemlidir.

Aslına bakarsanız günümüzde tüzel yapıda ki tüm şirket modellerinin bu vergi tabii olduğunu söyleyebilmekteyiz. 5520 sayılı KV Kanunu 21/06/2006 tarihli, 22205 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 03/06/2005 tarihli ve 5422 sayılı KV Kanunu yürürlükten kaldırarak yürürlüğe girmiştir. Hal böyle olunca da önemli bir vergi kalemi olarak kabul görür. Kurumlar vergisi konusu aşağıdaki şirket tiplerini tam kapsamlı olarak içerisine alır;

 1. Sermaye şirketleri. (Anonim, Limited Şirket, Komandit)
 2. Kooperatifler.
 3. İktisadî kamu kuruluşları.
 4. Dernek veya vakıflara ait iktisadî işletmeler. (Cemaatler, Sendikalar vs.)
 5. İş ortaklıkları.

olmak sureti ile mükellefiyetleri görme şansına sahipsiniz. Kurum gelirleri üzerinden hesaplama yapılarak alınan bu vergilerde af durumu da söz konusu olmadığından dolayı ne olursa olsun teslim alım yapmak çok çok önemli olacaktır. Kurumlar vergisi mükellefleri ile alakalı olarak eğer işletmenizin bu kapsamda olup olmadığını merak ediyorsanız bizlere yorum alanlarımızdan sorunuz. Mali müşaviriniz ile de iletişime geçebilirsiniz.

Kurumlar Vergisi Nasıl Hesaplanır 2021?

Bu hesabı yapabilmek için elimizde olması gereken belli başlı oranlar bütünü olmak zorundadır. Devlet, bu konu ile alakalı olarak vergi modeline ilişkin olarak iki ya da üçer senelik vergi oranları belirler ve bu vergi oranları üzerinden hesaplamalar yapılabilmektedir.

2021 kurumlar vergisi oranı bu noktada en önemli verilerden birisi. Bu sene içerisinde uygulanacak olan oran %25 olarak dikkatleri çekiyor. Yani firmanın safi gelirlerinin %25 kadarı kurumlar vergisi olarak devlete ödenir. 2022 kurumlar vergisi oranı ise geçtiğimiz sene yine belirlenmiştir ve %23 olarak uygulanacaktır. Yani gelecek senenin de uygulanacak olan vergi oranının şimdiden belli olduğunu net şekilde söyleyebiliriz.

Şirketinizin safi gelirleri üzerinden hesaplanmakta olan vergi için yukarıdaki oranı kullanabilme şansına sahipsiniz. Kolay kurumlar vergisi hesaplama aracı için TIKLAYIN. Ancak hesap son derece basittir ve bu noktada sizlere pratik bir şekilde örnek sunalım.

 • Net dönem karı: 300.000
  Kanunen kabul edilmeyen giderler: 6.000
  Kurumlar vergisi matrahı: 306.000
  Kurumlar vergisi oranı %25
  Kurumlar vergisi tutarı: 306.000 X %25= 76.500
  Ödenecek kurumlar vergisi =76.500 – 10.000 = 66.500 TL

Kurumlar vergisi, geçici vergi olarak devlet tarafından sene içerisinde 4 ayrı kalemde alınır ve 3 ayda bir şekilde planlama yapılmıştır. Bu neden dolayısı ile tek seferde yüklü miktarlar ödenmesi yerine 4 kalemde şirketlerin rahat rahat vergi ödemesi amaç edinilmiştir.

Kurumlar Vergisi Beyannamesi Nasıl Hazırlanır?

Günümüzde kurumların tüm mali gelir, gider ve vergilendirme süreçlerini doğrudan mali müşavirler takip etmektedir. Bu neden dolayısı ile her ne olursa olsun beyanname hazırlarken işletme sahiplerine çok iş düşmese de beyanları takip etmek için bilgi sahibi olmakta fayda var.

Kurumlar vergisi beyannamesi noktasında hesap döneminin kapandığı ayı izleyen dördüncü ayın birinci gününden yirmi beşinci günü akşamına kadar mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine, yani kurumun kanuni veya iş merkezinin bulunduğu yerin vergi dairesine verilir. Tabi ki devlet bu beyan konularında da zaman içerisinde tamamen dijital uygulama dönemine geçiş yaptı. Dolayısı ile e-Beyanname sistemi üzerinden de tüm verilerinizi yükleme şansına sahip oluyorsunuz.

Örneğin geçtiğimiz sene için vermeniz gereken bir kurum vergisi beyanı söz konusudur. Onu 2021 yılı Nisan ayı içerisinde devlete beyan etmek zorunda idiniz nitekim tarih geçti. Bu gibi tarihlerin tamamını takip etmek ile yükümlü olan merci mali müşavirlerdir.

Vergi beyanlarına yönelik olarak tarihler, kesin bir şekilde Hazine ve Maliye Bakanlığı internet sitesinden resmi olarak sizlere sunulmuştur. Mali müşavirinizin ne olursa olsun beyan noktasında bu detayları takip edip etmediğini kontrol etmeniz gerekir.

Kurumlar Vergisi Nasıl Ödenir?

Günümüzde yukarıda da bahsettiğimiz üzere devletin internet projeleri noktasında çok ciddi manda dijitalleşme söz konusudur. Türkiye genelinde özellikle artık tüm devlet kurumlarının internet ortamında vatandaşlara her türlü hizmeti sunduğunu da net şekilde söyleyebiliriz.

İnteraktif Vergi Dairesi, günümüzde tüm vergi ödeme aşamalarını biz vatandaşlar için kolaylaştıran en mükemmel sistemlerden birisidir. İnternetten (online) vergi ödeme işlemleri ile alakalı olarak güven içerisinde kullanabileceğiniz mükemmel bir sistem. Ancak an itibari ile devletin bu noktada çok ciddi bir kural değişikli oldu diyebiliriz. Bu kuraldan hemen bahsedecek olursak;

ÖDEME KURALI DEĞİŞİKLİĞİ: An itibari ile internet üzerinden kredi kartı ile vergi ödeme işlemlerinde sadece kamu bankalarına ait kredi kartları ile ödeme yapılabilir. Özel bankaların kredi kartları ile herhangi bir şekilde vergi ödemesi yapamıyorsunuz. Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank bu kamu bankaları olarak dikkatleri çekiyor.

Dolayısı ile sizlerde e-Devlet bilgileri ile ya da işletme hesabınız ile birlikte İnteraktif Vergi Dairesi girişi yaparak tüm vergi kalemlerine dair ödemeleri yapabilirsiniz. Kurumlar vergisi de bu kalemlerden birisi olarak dikkatleri çeker.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!