Mahfi Eğilmez Kimdir?

Türk ekonomistler içerisinde adından ciddi anlamda söz ettiren Mahfi Eğilmez kimdir sorusuna yanıt vererek fikir edinme yoluna gideceğiz. Ekonomi, özellikle ülkemizde ki enflasyon oranları nedeni ile tüm insanları takip ettiği ve üzerinde durduğu bir konu haline geldi. Türkiye genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde ekonomistlere karşı araştırma ciddi anlamda artış gösterdi.

YouTube, Twitter gibi ortamlarda özellikle alanında uzman kişilerin yorumları önemli bir kitle tarafından ciddi manada takip ediliyor. Mahfi Eğilmez hayatı da en çok merak edilen uzmanlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Bizde elimizden geldiğince kendisinin ekonomi ile ilişkisini ve bu alanda ki sektörel deneyimini araştırarak kapsamlı bilgileri sunma yolunda adımlar atarak fikir edinmenizi sağlayacağız.

Mahfi Eğilmez Kimdir?

Mahfi Eğilmez, 1950 yılında Türkiye’nin güzide şehirlerinden birisi olan İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. Sonrasında ailesinin mesleği nedeni ile İstanbul’dan Ankara’ya göç eden Eğilmez, gençlik yıllarının tamamını Ankara ili sınırları içerisinde geçirdi.

Ankara Atatürk Lisesi bünyesinde başarılı bir eğitim hayatı geçirdi. Lise yıllarında siyasete ve ekonomik gelişmelere ilgisi başladı ve eğitim hayatını da tamamen bu alana doğru şekillendirdi. Üniversite sınavından aldığı başarılı not ile birlikte Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü‘nü kazandı. Bu bölümü 1972 yılında başarı ile tamamlayarak alanında uzmanlaştı.

Akabinde eğitim hayatında daha da iyi bir noktaya gelebilmek için somut adımlar atma yoluna gitti. Gazi Üniversitesi’nde Kamu Maliyesi bölümünde DOKTORA yaptı. Bu esnada aynı zamanda ekonomiye olan ilgisi nedeni ile mali müşavirlik eğitimi de aldı ve sonrasında YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR ünvanını elde ederek aslına bakarsanız fazlası ile başarılı bir eğitim hayatını da noktalamış oldu. Akabinde ise devlet kurumları öncelikli olmak üzere başarılı bir kariyerin ilk ciddi adımlarını atma noktasında da adımlar attı.

Mahfi Eğilmez Kimdir?

Profesyonel anlamda ki kariyeri ile alakalı olarak ilk ciddi adımı Maliye Bakanlığı kadrosuna girerek Maliye Müfettiş Muavini ünvanı ile birlikte aldı. Devlet kadrosunda başladığı bu görevinde başarılı işler çıkardı ve amirlerinin de ilgisini çekerek üst kademelere doğru tırmanma noktasında önü açıldı. Akabinde ise Hazine Müsteşarlığı kadrolarına geçiş yaptı ve burada kariyerinin en önemli iş ünvanları ile birlikte devlet için çalıştı.

Maliye Müfettişi, Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdür, Hazine ve Dışticaret Müsteşar Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi Müşavirliği ve Başmüşavirliği gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur. Tabi ki farklı alanlarda da kariyerini en iyi şekilde yönlendirmiş olan isimlerden birisi olarak adından söz ettiriyor. Ekonomi alanında artık ciddi anlamda eğilim gösteren başarılı bir isim olmak üzere ilerledi kariyerinde ve sonrasında ülke genelinde de popüler bir isim oldu.

Dünya Bankası’nda Türkiye adına Guvernör vekili ve Guvernör olarak görev yapmıştır. Bununla birlikte kariyerinin belli bir bölümünde YÖK üyeliği de yapmıştır. Ülkenin eğitim sisteminde de bir görev alarak aslına bakarsanız kariyer başarısını da net şekilde perçinlemiştir. Genel itibari ile ekonomi alanına geçişi ise 1997 yılı itibari ile olmuştur.

Ekonomi Alanına Geçişi

1997 yılı itibari ile devletin kamu kurumlarında aldığı görevlerinden artık el çekme kararı aldı. YÖK üyeliği ile birlikte belli bir aşamanın sonunda tamamen yeni bir maceraya yelken açma kararı aldığını biliyoruz. Mahfi Eğilmez, sonrasında ise özel finans kuruluşu kadrolarına girme kararı aldı. 10 – 12 senelik bir zaman dilimi içerisinde birçok büyük finans kuruluşunda Yönetim Kurulu Başkanlığı ve üyeliği görevlerini yürüterek ekonomi alanında ki önemli isimlerinden birisi oldu.

Sonrasında ise ekonomi alanında ki başarılı girişimleri ile adından söz ettiren Mahfi Eğilmez, çeşitli basın kuruluşlarının dikkatini çekerek bu alana eğilim gösterdi. Basılı mecralarda ya da görüntülü yayınlarda ciddi anlamda ön plana çıkan isimlerden birisi olarak adından ciddi manada söz ettirmeyi başardı. Yeni Yüzyıl ve Radikal Gazetelerinde, aylık CNBCe Business Dergisinde köşe yazıları yazdım, CNBCe ve NTV Televizyonlarında sürekli ekonomi yorumculuğu yaparak da sektörün tanınan isimlerinden birisi olarak adından söz ettirdi.

Bununla birlikte akademik kariyer anlamında da birçok kişinin ilgisini çeken önemli alanların da başında geliyor. Birçok önemli üniversitede ekonomi alanında olduğu gibi siyasi alanlarda da ön plana çıktı. İstanbul Bilgi Üniversitesi‘nde 10 yıl, Kadir Has Üniversitesi‘nde 8 yıl öğretim görevlisi olarak ders verdi. Bu esnada tabi ki hem kurumsal kariyerine hem de akademik kariyerine aynı anda devam etti.

Kendisi, günümüzde de yani 2021 yılı itibari ile özel bir eğitim kurumu olan Altınbaş Üniversitesi kadrosunda başarılı bir şekilde akademisyenlik kariyerini devam ettirmektedir.

Mahfi Eğilmez Siyasi Görüşü

Mahfi Eğilmez, kişisel internet sitesi üzerinden kendisi ile alakalı tüm bilgileri kaleme alan önemli bir isimdir. Siyasi görüşü itibari ile kimseden gizli bir bilgi bırakmamıştır. Kendisi, merkez sol görüşe sahip bir kişi olduğunu söylüyor.

Hiçbir zaman tutucu yani muhafazakar birisi olmadığını belirten Eğilmez, bunun bir toplumun ilerleyişinin önündeki en büyük engel olduğunu net bir şekilde söylüyor demek yanlış olmaz. Kişisel blogu sayesinde de kısa zaman içerisinde aslına bakarsanız birçok kesimi kendisine hayran bıraktı. Türkiye genelinde özellikle geleceğe yönelik olarak tahminleri ve sürekli Twitter hesabından verdiği bilgiler ile de adından ciddi manada söz ettiriyor.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!