Maker Coin (MKR) Nedir? Güvenilir mi? 2021

Maker coin (MKR), tüm kripto para birimlerinde potansiyel olarak en değerli paralardan biridir. Aynı zamanda en yanlış anlaşılanlardan biridir. Maker coin, her zaman 1 $ değerinde kilitli olan, kripto’nun en sağlam sağlamlık parasını oluşturan bir sistemin parçasıdır.

En iyisi diyoruz çünkü Tether’in aksine DAI birçok kez denetlendi. DAI başarılı olduğunda, MKR de başarılı olur ve biri diğeri olmadan var olamaz. Şaşkın? Merak etmeyin. Her şey netleşecek.

Bahsettiğimiz Stability coin, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri tarafından destekleniyor. İnsanlar DAI kullandıklarında, değerine güvenirler, çünkü gerçek değere sahip gerçek kripto para birimleri bu madeni paralar için teminat olarak stakte edilir. Ancak bu teminat değer kaybederse, sistem devreye girip bu borçları ödeyecek bir şeye ihtiyaç duyar.

Maker parasını girin. Bunu aşağıda daha ayrıntılı olarak ele alacağız, ancak şimdilik Maker coin değerinin ne kadar az iş yaptığını anlıyoruz.

Maker Coin Nedir? MKR Nedir?

Maker coin, Ethereum blok zincirinde piyasaya sürülen erken kripto paralardan biridir. Aynı zamanda tüm kripto para biriminin ilk 50’sindeki en değerli ERC20 madeni parasıdır (madeni para için madeni para). Maker madeni para, her zaman değeri 1 dolar olan bir madeni para olan DAI üreten bir projeye değer sağlamak için kanatlarda bekler.

Bu konsept uygulamada karmaşıktır, ancak Maker MKR‘deki bazı erken yatırımcılar yalnızca şu anki Maker madeni para fiyatını önemsiyorlar: 700 doların üzerinde, geçmişin en yüksek seviyesi neredeyse 1.300 dolar, ilk çıkışından sonra 20 doların biraz üzerinde.

Bu rakamları anlayan herkes, Maker’ın yatırımcılar için çılgın bir yolculuk olduğunu ve Maker coin fiyatının birçokları için inanılmaz karlar sağladığını bilir. Ama bu neden ve nasıl çalışıyor? Okuyun ve açıklayalım.

Maker Coin Ne Zaman Çıktı?

Maker Coin’in kimin olduğu konusunda Rune Christensen ismi öne çıkmaktadır.  İlk defa 2017 yılında piyasalara giriş yapan birim, Ethereum blockchain sistemine sahip olmuştur. ERC-20 altyapısı üzerinden piyasaya sürülen MKR, akıllı sözleşme platformu olarak gösterilmektedir. Maker Coin, en temelde MakerDAO tarafından oluşturulmuş ve DAI belirtecine destek olmak amacıyla varlığını sürdürmektedir.

DAI belirteci ne kadar kararlı olursa MKR değeri de o denli yüksek olmaktadır. Maker sistemi üzerinden oluşturulan DAI’de yer alan işlem ücretleri MKR üzerinden ödenmektedir. Bu anlamda MKR’nin bir hizmete dönük olarak oluşturulduğunu söylemek mümkündür. DAI tokeni fiyat desteklemelerine yardımcı olan MKR, fiyatların sabit kalabilmesini sağlamaktadır.

Maker Coin ile Dai Coin Arasındaki İlişkili Nedir?

Pekala, MAKER ve DAI arasındaki ilişkiyi gözden geçirelim. Maker, DAI adı verilen bir istikrar parası içeren daha büyük bir sistemin parçası olarak var. DAI’yi anlamadan Maker’ı anlayamazsınız. DAI’nin “istikrarı”, DAI fiyatının ne olursa olsun her zaman 1 $ olarak belirlendiği anlamına gelir. Ancak DAI’nin değeri nereden geliyor ve bu Tether’den ne açıdan farklı?

Tether’in her Tether için bir Dolar olan ABD Doları ile desteklendiğini iddia ettiğini hatırlayacaksınız. Ancak dışarıda 2 Milyardan fazla Tether var ve Tether bu paraya sahip olduklarını asla kanıtlamadı.

Kullanıcılar bunun doğru olduğunu ve tüm sistemin bir gün çöküp yanmayacağını ummak ve güvenmek zorundadır. Maker coin ve DAI bu sorunu çözer. DAI’yi kullanmak için bir kullanıcının diğer kripto para birimlerini veya dijital varlıkları “teminat” olarak yatırması gerekir.

Ardından, Maker akıllı sözleşmesinde ne kadar teminat kilitlediklerine orantılı olarak belirli bir miktarda DAI verilir. Bunu bir tüccarın kendi kredisini finanse etmesi olarak düşünün.

Öyleyse neden biri bunu yapsın? Sabit bir para birimi, tüccarlar için çok yararlıdır. NEO satın almak istediğinizi varsayalım, ancak yalnızca fiyat 60 dolara ulaşırsa. Bekleyebilir ve umut edebilirsiniz, ancak NEO fiyatları düştüğünde bu genellikle tüm kripto para biriminin de düşüşe geçtiği anlamına gelir.

Kullanıcının NEO’yu satın almak için biriktireceği kripto, tıpkı NEO gibi değer kaybedecek, bu da beklemenin ve tasarruf etmenin bir faydası olmadığı anlamına geliyor. Bununla birlikte, fiyat sabit bir madeni para, piyasa ne yaparsa yapsın değer tutabilir.

İşler düştüğünde, sabit bozuk para ile satın alın. Kar! DAI için başka kullanımlar da vardır, ancak bu büyük olanıdır. Bununla birlikte, teminat olarak kullanılan madeni paralar aniden değerini kaybederse DAI’nin değerine ne olur? Tüm sistem çöker mi?

Maker Coin Günü Kurtarır

Teminat döviz fiyatları düşerse, yeni Maker coinleri çıkarılır ve bunlar farkı oluşturmak için satılır. Bu durumda Maker coin fiyatı düşüyor çünkü dolaşımda daha fazla Maker MKR coin var. Bununla birlikte, teminat döviz fiyatları aynı kalırsa veya yükselirse, Maker coinlerine pek ihtiyaç duyulmaz. Maker MKR coin’leri daha sonra imha edilerek yatırımcıların MKR fiyatını yükseltir.

Çokça! Dolaşımda sadece yaklaşık 600.000 MKR var. Bu, kripto para birimi için kesinlikle çok küçük.

Bitcoin, 17 milyonda nispeten küçük bir arza sahip ve Maker coinleri bu değerin yalnızca yaklaşık% 3,5’ini temsil ediyor! Maker daha fazla kullanıldıkça, bu durum, MKR madeni paralarının fiyatını durma belirtisi olmadan yukarı ve yukarı itti.

Madeni paralar son zamanlarda sadece kripto piyasası çöktüğü için değer kaybetti, ancak yine de 700 $ + ‘dan pahalı. Tüm Maker sistemi, kripto para birimlerinin gelecekte çok daha fazla gelişeceği beklentisine dayanmaktadır.

Bu durumda Maker, DAI teminatını kurtarmak zorunda kalmayacaktır. Bunun yerine, MKR sahipleri zenginleşecek ve MKR varlıklarını Maker topluluğunda oylama gücü için kullanma hakkından yararlanacaklar.

Maker coin MKR, DAI coin ve genel olarak Maker sistemi hakkında öğrenilecek çok şey var. Daha fazla ayrıntı için Maker teknik incelemesini ve çevrimiçi toplulukları incelemekte özgürsünüz. Derin bir tavşan deliği.

MKR Coin Nasıl Satın Alınır? Maker Coin Fiyatı

maker coin nasil satin alinir
maker coin nasil satin alinir

Maker coin satın almanın yolu işlem gördüğü kripto para borsaları üzerinden oldukça kolaydır. Alım satım işlemleri konusunda yüksek hacme sahip olan borsalar tercih edilerek işlem yapmak mümkün olmaktadır.

Günümüzde genellikle Türkçe dil desteği platformlardan yana tercih yapılmaktadır. Binance, OKEx, Coinbase Pro ve Uniswap gibi işlem hacmi bakımından yüksek platformlar Maker Coin ticaretinde ön sıralarda gelmektedir.

Maker Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Maker Coin madenciliği yapmanın yolu diğer coinlerle karşılaştırıldığında farklı olarak ilerlemektedir. Maker Coin madenciliği yapılamamaktadır. Bunun sebebi ilgili şirket tarafından hepsinin piyasaya sürülmüş olmasıdır. Değerlerinde meydana gelen artışlardan dolayı potansiyel yatırım aracı olarak görülmeye başlanmıştır.  İşlem hacmi bakımından en yüksek kategorisinde yer alan kripto paralar arasında adı geçmektedir.

Maker Coin Güvenilir Mi? Arkasında Kim Var?

Maker Coin’in güvenilir olup olmadığı konusunda en göze çarpan nokta, kullanıcıların görüşlerinin önemsenmesidir. Platformda yapılacak geliştirmeler ve değişiklikler için kullanıcıların oyları önemli olmaktadır. Cüzdanında MKR bulunanlar, konularla alakalı oy kullanarak görüş bildirme hakkına sahiptir.

Oylama düzeniyle alakalı olarak adil bir sistemin oluşturulmasını önemseyen platform, geliştirmelere devam etmektedir. Oylamaya katılan kullanıcılar, belirli ödüllerden yararlanabilmektedir. Ethereum protokolleri doğrultusunda oluşturulmuş olan bir belirteç olmasından dolayı genel anlamda kullanıcılarına güven vaat etmektedir.

Maker, Bitcoin ve Ethereum (bir tür) gibi herhangi bir merkezi vakıf tarafından yönetilmemektedir.

Bunun yerine, en iyileri toplulukta tanınan ve kendilerini Maker’ın fiili liderleri yapan ademi merkeziyetçi bir Maker meraklıları ve geliştiricileri grubu var. Bunlar, uyanma saatlerinin büyük bir kısmını Maker sisteminin geliştirilmesine ve pazarlanmasına ayıran Kenny Rowe gibi insanlar.  Personel resimleri ve özgeçmişleri olmadan Maker MKR incelemesi yazmak saçma görünebilir, ancak Maker bir şirket değildir.

Bu neredeyse gerçek bir Merkezi Olmayan Otonom Organizasyondur (DAO) ve geliştiricileri, bir yönetim organı, seçmenleri ve sahipleri olmasına rağmen, hiç kimse ona sahip değil ve merkezi bir lider yok. Yaşamak için ne güzel bir zaman.

Maker Coin Geleceği 2021

Maker Coin’in geleceği ile alakalı ortaya atılan farklı görüşlerle karşılaşmak mümkündür. Büyüme hedefleri bakımından gelişmiş özellikler gösteren MKR genel anlamda istikrara sahiptir. Akıllı kripto para birimlerinin ilk örneklerinden olarak gösterilmesiyle ön plana çıkmaktadır. Maker Coin biriminin Ethereum tarafından destekleniyor olması en büyük avantajları arasındadır.

Genel anlamda yatırımların yapılabilmesi için yükselme ve alçalmaların dikkatle incelenmesi önerilmektedir.  Maker Coin, şeffaflık anlamında kullanıcıların bilgilendirme anlamında eksik kalmamalarını sağlamaktadır. Piyasadaki uzmanların görüşlerine göre yatırım konusunda avantaj sağlayabilecek coinler arasında yer almaktadır.

MKR Coin’de Ne Var?

Maker Coin’in adet miktarı piyasaların şartlarına bağlı olarak değişebilen bir durumdur. DAI ekosistemiyle ilişkili olarak sayılarda değişmeler olabilmektedir.  Örneğin DAI miktarlarının yeterli olmaması halinde üretilen Maker Coin sayısında artış yaşanacaktır. Likidasyon esnasında üretilen DAI’nin oranlarına göre MKR adetlerinde farklılıklar yaşanabilmektedir.

DAI miktarlarının gerekenden çok daha fazla olduğu durumlarda ise tam tersi bir tablo ortaya çıkmaktadır. MKR tokenleri geri alınarak toplam arzın azalması sağlanmaktadır. Genel anlamda Maker Coin adetleri konusunda dinamik bir durumdan söz etmek mümkündür.

Maker Coin MKR Üzerine Son Düşünceler

Maker Coin, tüm kripto para birimindeki en iyi kavramlardan biridir ve DAI kadar güçlü bir stabilite parasının var olmasını mümkün kılar. Geleceği belirsiz, ancak bu kadar güçlü bir ürün ve böylesine sağlam bir uluslararası kullanıcı ve destek ekibi ile, Maker coin’in geleceğinin muhtemelen parlak olduğunu düşünüyoruz.

Maker coin daha yaygın olarak benimsendiği ve kripto para birimi endüstrisi bir bütün olarak büyüdüğü için yatırım yapanlar muhtemelen cömert bir şekilde ödüllendirilecek.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
2
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 5 ay önce

    […] Maker Coin (MKR) Nedir? Güvenilir mi? 2021 […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!