Negatif Faiz Nedir? Neden Uygulanır? Hangi Ülkelerde Var? 2021

Negatif faiz tanımı ve hangi ülkelerin ne kadar uyguladığı konusunda ülkelere bağlı olarak izlenen politikalar değişebilmektedir. 90’lı yılların başında ilk olarak Japonya’nın uyguladığı negatif faiz, bazı ülkeler tarafından sırasıyla uygulanmaya başlanmıştır. Genellikle değerlenen para birimlerinden dolayı problem yaşayan ülkeler, negatif faiz yoluna giderek çözüm arayışına girmişlerdir.

Paraların sürekli olarak değer kaybetmesinden dolayı pek çok ülkenin negatif faize yönlendiği görülmektedir. Negatif faiz, ülkelerdeki ekonomiyi canlandırmak adına ortaya atılan para politikalarından birisidir.

Tipik olarak, bir merkez bankası, faizlerini kredilendirmek yerine, ticari bankalara geleneksel olmayan genişlemeci bir para politikası biçimi olarak rezervlerinden ücret alır.

Bu olağanüstü para politikası aracı, negatif mevduat oranlarına değer kaybedecek nakit biriktirmek yerine borç vermeyi, harcamayı ve yatırımı güçlü bir şekilde teşvik etmek için kullanılır. Bireysel mevduat sahiplerine banka hesaplarında negatif faiz oranları uygulanmayacağını unutmayın.

Negatif Faiz Neden Uygulanır?

Negatif faizin uygulanma sebebi en temelde ekonominin hareketlenmesi olmaktadır. Günümüzde düşük faiz uygulamaları hayata geçirilmesine karşın ekonomik kriz, pek çok ülkeyi etkilemeye devam etmektedir. Merkez Bankaları, bankalarda bulunan hesaplara eksi yönde faiz uygulayarak negatif faizi hayata geçirmektedir.

Negatif faiz uygulanarak bankalara para yatırmaktan ziyade kredi taleplerinde artış olması beklenmektedir. Normal şartlarda kullanıcılar bankalara yatırdıkları paralar üzerinden faiz uygulaması yapmaktadır. Negatif faizde ise böyle bir durum söz konusu olmadığından özellikle şirketlerin borçluluk maliyetlerinin daha düşük seviyelere ulaşması hedeflenmektedir.

Negatif Faiz Nasıl Çalışır?

Negatif faizin nasıl çalıştığı ile alakalı olarak normal faiz sisteminin tam tersi bir durumdan söz etmek mümkündür. Normal şartlarda kredi mantığı gereğince faiz oranları artarak katlanmaktadır. Fakat negatif faizde bu oran yükselmenin aksine aşınmaya uğramaktadır. Yatırımcılara daha ucuz borçlanma tavsiyesinde bulunan bu sistemde uygulanan politikaların işe yaraması, sistemin başarısını da etkilemektedir.

Negatif faiz, bankalara kredilerden gelen faizi azaltarak daha fazla insanın borç almasına teşvik etmektedir. Aldıkları paralarla harcama yapanlar ise ülke ekonomilerinin daha dinamik hale gelmesine yardımcı olmaktadır.

Negatif Faiz Faydaları ve Riskleri Neler?

negatif faiz faydalari neler

Negatif faizin sağladığı yararlar arasında işletme ve yatırımcıları borç almaya teşvik etmesi yatmaktadır. Deflasyonla savaşmak adına tasarlanan negatif faiz sistemi, bankaların kredi verme oranlarının artmasına sebep olmaktadır. Sermayedarlar ise daha çok yatırım ve tüketim faaliyetlerine doğru yönlenmektedir. Bu sayede ekonominin canlanacağı düşünülmektedir.

Negatif faiz risklerinin neler olduğu konusunda ekonomide yer alan aktörlerin yatırıma yönleneceği düşüncesi bir açık olarak görülmektedir. Şöyle ki yatırımcılar ellerinde bulunan paraları bankalar yerine kendi kendileri saklamayı düşünebilmektedir. Negatif faiz sisteminde ise aktörlerin nakit para talep edeceği düşüncesi üzerine kurulu bir sistem yatmaktadır.

Genel anlamda bankaların karlılık oranları veya mali yapılarının olumsuz etkilenme riski bulunmaktadır. Bankalar, uyguladıkları faiz oranlarını mali yapılarına adapte edebildikleri takdirde sistemin kullanılabilmesi mümkün hale gelmektedir.

Ayrıca sitemizden Maker Coin nedir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Negatif Faiz Uygulayan Ülkeler *Negatif Faiz Hangi Ülkelerde Var*

Negatif faizin uygulandığı ülkeler için oranlar farklı şekilde ortaya çıkmaktadır. Merkez Bankaları, güncel olarak faiz oranları belirlemekte ve bunları devreye sokmaktadır. Oranlar her ülkeye bağlı olarak farklı olmakla beraber zaman zaman yükselmeler meydana gelmektedir. Negatif faiz uygulayan ülkeler ve 2020 yılı sonuna göre uygulanan oranlar şu şekildedir:

 • Japonya: -%0.10
 • Yunanistan: %0.00
 • Almanya: %0.00
 • Çin: %4.35
 • Türkiye: %15.00
 • Rusya:  %4.25
 • Hindistan: %4.00
 • Amerika: %0.00
 • İsviçre: -%0.75
 • Romanya: %1.50
 • Brezilya:%2.00

Negatif faiz oranları, yatırımcıları daha çok para harcamaya teşvik etmektedir. Fakat yararları kadar riskleri de bulunan bu sistemde yatırımcıların farklı yollara yönelmesi olası olmaktadır. Yatırımcılar, negatif faiz oranlarının uygulandığı durumlarda getiri bulamamalarından dolayı kendi ülkelerinin dışında bir arayışa yönlenebilmektedir.

Varlıkların güvence altına alınması ve kayıpların önlenebilmesi adına işe yarayacak olan stratejilerin geliştirilmesi gerekmektedir. Aktif şekilde para biriktirmeye çalışanların ise negatif faizlerden olumsuz olarak etkilendiğini söylemek mümkündür.

Önemli Notlar

*Negatif faiz oranları, borçlulara borç verenlere faiz ödemekten ziyade faiz kredisi verildiğinde ortaya çıkar.
*Negatif faiz oranları ile merkez bankaları, nakit pozisyonlarını biriktirmek yerine harcamaya teşvik etmek amacıyla ticari bankaları rezervlerden ücretlendirir.
*Negatif faiz oranlarıyla, ticari bankalar faiz almak yerine bir ülkenin merkez bankasında nakit tutmak için faiz alırlar. Teorik olarak, bu dinamik tüketicilere ve işletmelere akmalı, ancak ticari bankalar müşterilerine negatif oranlar verme konusunda isteksiz davranıyorlar.

Negatif Faiz Nedir?
Negatif Faiz Nedir?

Negatif Faizi Anlamak!

Enflasyon nominal faiz nispetini aşarsa gerçek ürem oranları faal bir halde negatif olabilirken, nominal faiz nispeti teorik olarak sıfır ile sınırlıdır. Olumsuz ürem oranları, çoğu zaman finansal araçlarla ekonomik büyümeyi hızlandırmaya yönelik umutsuz ve kritik bir çabanın sonucudur.

Sıfır sınırı, faiz oranlarının düşebileceği en düşük seviyeyi anlatım eder; bazı mantık biçimleri, sıfırın bu en düşük seviye olacağını dikte ederdi. Bununla birlikte, düzgüsel zamanlarda negatif oranların uygulandığı durumlar vardır. İsviçre bu şekilde bir örnektir; 2020 ortası saygınlıkla hedef ürem oranı% -0,75’ti. 1. Japonya da benzer bir siyaset benimsedi ve 2020 ortası hedef nispeti % -0,1 oldu.

Deflasyonist dönemlerde negatif ürem oranları ortaya çıkabilir. Bu zamanlarda, insanoğlu ve işletmeler, yarın bir doların bugünden daha kıymetli olacağı beklentisiyle (doğrusu enflasyonun tersi) çok fazla para harcıyorlar. Bu, talepte keskin bir düşüşe neden olabilir ve fiyatları daha da düşük gönderebilir.

Bu tür durumlarla başa çıkmak için genellikle gevşek bir para politikası kullanılır. Bununla birlikte, denklemde güçlü deflasyon faktörleri olduğunda, sadece merkez bankasının faiz oranını sıfıra indirmek, hem kredi aynı zamanda borç vermede büyümeyi canlandırmak için yeterli olmayabilir.

Önemli: Negatif faiz ortamında, nominal faiz oranı sıfırın altına düşerse bundan dolayı ekonomik bölgenin tamamı etkilenebilir. Dolayısıyla Bankalar ve finans firmaları, faiz geliri elde etmek yerine fonlarını merkez bankasında saklamak için ödeme yapmak zorundadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

 1. 10 ay önce

  […] negatif faiz nedir? Bilgilerine de […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!