Omuz Baş Omuz Formasyonu (OBO) Nedir?

Ekonomi, borsa ve kripto para sektörü içerisinde omuz baş omuz formasyonu (OBO) nedir şeklinde ciddi manada araştırma ve bilgi kirliliği var. Web sitemizin genel içeriğinde elimizden geldiğince siz değerli okuyucularımızı tüm ekonomik veriler ile alakalı bilgilendirme yoluna gitmeye çalışıyoruz. Tabi ki her türlü ekonomik veriyi ve tabiri doğru bir şekilde takip etmek ve buna yönelik hareket etmek ayrıca fark yaratan bir konu.

OBO formasyonu olarak ekonominin her alanında istatistiki veri incelemesi yapan çok yönlü bazı seçenekler kendisini gösteriyor. Kripto para sektöründe de bu istatistiki veriler ciddi anlamda adından söz ettiriyor demek yanlış olmaz. Özellikle altcoin birimlerinin gelecekte ki ivmelenmelerini takip etmenin de en ideal yollarından birisi olarak kabul görüyor.

Günümüz kripto para yorumcularının da genel olarak ivmelenme verilerini bu değerleri dikkate alarak yürüttükleri ciddi anlamda adından söz ettiriyor. Tabi ki bu formasyonun resmi literatürde geçen tanımlamaları da söz konusudur. Şimdi genel tanımlamalar ile alakalı olarak elimizden geldiğince bilgiler sunacağız.

Omuz Baş Omuz Formasyonu (OBO) Nedir?

Omuz baş omuz formasyonu (OBO), bir yatırım biriminin yükselen fiyat grafiklerinin düşüşe doğru geçmesi ve trend özelliğinin kaybolacağı anlamına gelir.

OBO formasyonu bir teknik analiz biçimidir ve istatistik tabloları ile birlikte takip edilmek zorundadır. İvmelenme verileri ile karşımıza çıkan ve her ne olursa olsun adından ciddi anlamda söz ettirir. Aslına bakarsanız yatırım uzmanlarının gelecek tahminlerinin tamamı bilindiği üzere istatistik fonksiyonlarına dayanır. Tablolu bir veri olan OBO sayesinde ise yatırım alternatifleri içerisinde düşüş eğilimi görülecek demektir.

Bu da aslına bakarsanız yatırımcıların zarar etmemesi için en önemli fonksiyonlardan birisi olarak adından söz ettiriyor. Şimdi elimizden geldiğince daha yeni verileri sizlere biraz daha açıklayıcı şekillerde sunacağız.

Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu (TOBO) Nedir?

Tabi ki baktığımız zaman ters omuz baş omuz formasyonu (TOBO) adı altında da bir uygulama söz konusudur. OBO’nun tam tersi şeklinde işaret veren bir seçenek olarak adından söz ettirir. Yani bu ne demek?

Düşüş eğilimi göstermiş olan bir birimin yakın bir zaman dilimi içerisinde trend hale geleceği ve ciddi anlamda kar ettirebileceği işaretini bizlere sunar. Bu da yine istatistik tablolarının yorumlanması ile olur. Aşağıda sunduğumuz videonun ön görselinde de yeşik renkli olarak bu yukarı doğru ivmelenmeyi net şekilde görebilir ve yorumlayabilirsiniz.

OBO Formasyonu

Omuz Baş Omuz (OBO) Formasyonu Aşamaları ve Yorumları

Ekonomi, bilindiği üzere anlık olarak değişebilen ve sektör içerisinde ciddi anlamda soru işaretlerine neden olabilecek seçeneklerden birisidir. OBO formasyonu da aslına bakarsanız herkes tarafından takip edilmesi gereken ve ivmelenme yorumu yapılabilecek işlemlerden birisi olarak kabul görür.

Yukarıdaki görsel, aslına bakarsanız formasyonun net özellikleri ile alakalı olarak sizlere bilgiler sunma yoluna gidiyoruz. Baş, yükseklik hedefi anlamına gelir. Omuz ise stabil seviye olarak kabul görür. Kırılma ivmesinin aşağısına düşmesi durumunda ise BOYUN seviyesine düşen bir istatistiki ivmelenme olarak yorumlanır. OBO formasyonu aşamaları ve yorumları için bilinmesi gereken birkaç önemli madde var. Bizde elimizden geldiğince bu verileri sizler için sunma yoluna gideceğiz.

Aşama 1

Döviz ya da blockchain modelinde öncelikli olarak ivmelenme verileri incelenir. Yatırımcıların önemli bir kısmı da bunu net olarak bilir. Boyun eğiliminde yatırımcılar, kar amaçlı olarak ciddi manada yatırıma eğilir ve bu bağlamda sektöre şekil verirler.

Baş hareketlenmesinden sonra ise yatırımcılar hızlı bir şekilde elindeki yatırımı nakde çevirmeyi hedefler ve piyasada ciddi dalgalanmalar meydana gelebilir. Bu dalgalanmalar omur ve boyun segmentine doğru düşüş göstermesi ile birlikte yeniden alım meydana gelebilir ve dalgalanmalar adından söz ettirir.

Aşama 2

Birinci aşamada kar eden yatırımcıların daha yeni tepe ve baş sekansı yaratabilmek için ciddi manada somut adımlar atacağını net şekilde söyleyebiliriz. Birinci aşamadaki yatırımcı, ne olursa olsun tepe üstüne bir tepe daha inşa ederek yüksek seviyeli bir baş sekansı tutturmayı hedefler.

Bu süreçte de yine piyasa içerisinde ciddi manada dalgalanmalar meydana gelir. Fiyatların dalgalanmasından dolayı düşüş yaşanır, düşüşten sonra fiyatlar boyun bölgesine gelir. Yatırımcılar bu noktada yeniden doğan bir alım fırsatı olduğunu varsayarlar ve alıma geçerler.

Aşama 3

Sol omur ve baş sekansı ikinci aşama itibari ile tamamlandıktan hemen sonra sektör içerisinde bir gerileme meydana gelebilir. Yatırımcıların ciddi anlamda kar amacı güderek attıkları adımların niteliği değişir ve hal böyle olunca piyasada meydana yeni bir dalgalanma da oluşur.

Sonrasında ister istemez piyasa içerisinde bir değişim meydana gelir ve sağ omuz ivmelenmesi için gerileme söz konusu olacaktır. Kırılma verilerine ciddi anlamda yakın olabilecek bu istatistiki veriler aslına bakarsanız gelecek dönemde ki yatırım stratejilerinin değişimi açısından sizlere daha ciddi seçenekler sunar.

OBO Formasyonu Nasıl Kullanılır?

Günümüzde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde ekonomik yatırımların ciddi manada değiştiğini görüyoruz. Türkiye’de yatırımın günümüzde ki en önemli verilerinden birisi de tahmin edebileceğiniz üzere Forex sektörüdür. Bu sektör kadar an itibari ile kripto para sektörünün ciddi manada ön planda olduğunu net şekilde söyleyebiliriz.

CoinMarketCap, Paribu, BTC Türk ya da bu gibi aklınıza gelebilecek birçok farklı borsa üzerinde blockchain birimlerinin tamamının ivmelenmelerini an ve an takip edebilirsiniz. Yukarıdaki videonun kapak görselinde de görebileceğiniz üzere formasyon ivmelenmeleri M şeklindedir. Bu sayede yorum yapmanız mümkün hale gelebilir.

Tabi ki teknik aşamalar ciddi manada fazla olacaktır. Ancak kendi indikatörlerinizi bir çizgi sınırı olarak görebilirsiniz. İvmelenme çizgilerini kendiniz koyarak an ve an takip yapmak zorundasınız. Düşüşün ardından meydana gelecek sert yükseliş, her zaman için BAŞ hareketi anlamına gelebilir. Dolayısı ile yatırım şekillendirme açısından çok önemli bir seçenektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!