Pandemide yenilenebilir enerji atağı!

Koronavirüs salgını enerji yatırımlarını ve tüketimini sekteye uğratırken yenilenebilir enerjide üretim ve yatırımın atmasına zemin hazırladı.

Koronavirüs salgını ile birlikte tüm dünya hareketini yavaşlattı. Birçok fabrika ve işletme geçici süre de olsa kapısına kilit vurdu. Bu da enerji ihtiyacının düşmesine, enerji yatırımlarının azalmasına ve enerji tüketiminin sınırlandırılmasına neden oldu.

YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI ARTTI!

Konuyla ilgili olarak Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Yenilenebilir Enerji Piyasası raporunu tüm dünya ile paylaştı. Yayımlanan rapora göre, 2020 yılında yenilenebilir enerji yatırımları yüzde 45 artarak 285 GW’a (gigavat) yükseldi. Buna karşın diğer tüm enerji yatırımları ve tüketimleri azaldı. Yenilenebilir enerjide ulaşılan bu rakamın, 1999 yılından bu yana ulaşılan en yüksek seviye olduğu ifade edildi. 1999 yılında dünya genelinde yenilenebilir enerji konusu dünya ülkelerinin gündemine gelmiş ve gelişmiş ülkeler tarafından desteklenmişti. Öte yandan birçok Avrupa Birliği gibi kuruluşlar çıkardıkları kanunlarla yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talebi arttırmışlardır.

ŞİRKETLERİN YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI ARTTI

Koronavirüs nedeniyle birçok ülke sınırlarını kapatmış ve ham madde ile ürün bulamayan fabrikalar üretimlerini düşürmüş veya tamamıyla durdurmuştu. Yaşanan bu durum ise enerji kullanımını düşürmüş şirketler kısıtlı olan yakıt kullanımı yerine yenilenebilir enerji yatırımlarını arttırmıştı. Yani bu süreç fabrikalar için bir yenilenme dönemi oldu.

EN BÜYÜK PAY GÜNEŞ ENERJİSİNDE

Konuyla ilgili olarak IEA’nın raporunda, bu artışta iklimle mücadele kapsamında atılan adımlar ile temiz enerjiye verilen finansal desteklerle birlikte düşen teknoloji maliyetlerinin etkisine dikkat çekildi. Bu artışta en büyük payı ise güneş enerjisi sırtladı. 2020’de dünya genelinde devreye giren güneş enerjisi kurulu gücü 2019’a göre yüzde 23 artışla 135 GW oldu. Böylece, güneş enerjisindeki toplam kapasite 737 GW’a ulaştı. 2022 yılına gelindiğinde ise yıllık artışın 2019’un yüzde 50 fazlası 162 GW’a ulaşması bekleniyor. Bu dönemde rüzgar enerjisi kurulu gücü de 114 GW arttı ve toplam küresel rüzgar enerjisi kapasitesi 737 GW’a ulaştı. Diğer yenilenebilir enerji kaynaklarında ise geçen yıl yaklaşık 31 GW yeni kapasitenin devreye girdiği görüldü. Böylece, dünyada yenilenebilir enerji kurulu gücü geçen yıl 2019’a göre 280 GW’lık rekor artışla 2 bin 970 GW’a yükseldi.

HÜKÜMETLER YENİLENEBİLİR ENERJİYİ DESTEKLEMELİ

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, özellikle güneş enerjisinde fiyatların kömür ve doğalgazdan daha ucuz hale geldiğini belirtti. Verilerin iklimle mücadelede iyimser bir tablo oluşturduğunu vurgulayan Birol, “Hükümetler, umut veren bu gelişmeleri güneş ve rüzgara daha fazla yatırımı teşvik eden politikalarla desteklemeli” dedi.

Pandemide yenilenebilir enerji atagi
Pandemide yenilenebilir enerji atağı!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!