Paranızı Nasıl Yönetirsiniz? Para Yönetimi Teknikleri 2021

Bugün çok araştırılan konulardan birisi olan paranızı nasıl yönetirsiniz, para yönetimi teknikleri konusu üzerinde durmak istiyoruz. Türkiye’de özellikle insanların para ihtiyaçları ile alakalı olarak durumlarının ciddi seviyelere gelmesi de kafalarda çok ciddi manada soru işaretlerini beraberinde getiriyor demek yanlış olmaz. Bizde sitemiz içerisinde okuyucularımıza kapsamlı bilgiler sunabilmek için sürekli çaba içerisindeyiz.

Alım gücü, bir ülkenin ekonomik verilerinin en önemli kaynaklarından birisidir ve şuan Türkiye için çok ciddi sıkıntılar baş gösteriyor. Hal böyle olunca da insanların parayı yönetmesi ve sağlıklı bir şekilde adımlar atabilmesi için ekstra adımlar atılması gerekiyor. Bizde elimizden geldiğince kapsamlı bilgileri sizlere sunma amacı içerisinde olacağız.

Para Yönetimi Nedir?

Para yönetimi, tüm borç ve alacak verilerini enine boyuna analiz ederek paranın şimdiki ve gelecekteki durumunu analiz etme durumudur.

Günümüzde para yönetimine dair eğitim alınabiliyor ve bununla birlikte bir akademik eğitim alanı olarak da kendisini gösteriyor. Paranın özellikle günümüzdeki durumu ve mali yükümlülükler noktasında çok ciddi değişimler yaşanıyor. Özellikle bankacılık sektöründen insanlara sunulan kredilendirme projeleri, borçlanma konusunu da ciddi anlamda tetikledi demek de yanlış olmaz.

Biz, tam da bu noktada insanların genel değerlendirmelerini kontrol altında tutacak ve fikir edineceğiz. Elimizdeki paranın genel kontrolü ve sağlıklı bir şekilde harcanabilmesi için öncelikleri maddeler halinde sıralayacağız. Sizlerin de eklemek istediği tüm maddeleri yorum alanlarımızdan ileterek makalemizi şekillendirmemiz noktasında bizlere yardım edebilirsiniz.

Para Yönetimi Modeli

Paramı Nasıl Yönetebilirim?

Öncelikli olarak elinizdeki para, tamamen size ait bir para anlamına gelir. Bu parayı kredi ile dahi elde etti iseniz artık o paranın profesyonel bir şekilde yönetilme ihtiyacı doğar ve bu ihtiyaç beraberinde çeşitli sorumululukları da beraberinde getirir demek yanlış olmaz. Günümüzde elindeki parayı doğru yönetemeyen kişi ve kuruluşların çok ciddi anlamda sıkıntıya düştüklerini net olarak söyleyebilme şansına sahip durumdayız.

Borç – alacak durumu gibi ya da yan gelir verileri gibi birçok profesyonel parametre bu başlık altında değerlendirilebilir. Ancak bu biraz daha kurumsal bir bakış açısı olacağından dolayı daha çok kişisel varlıklar üzerine bilgiler sunma amacı içerisinde olacağız. Aşağıdaki maddeler halinde ki verileri enine boyuna analiz etmek çok önemli olacaktır. Paramı nasıl yönetirim sorusunun yanıtına başlayalım.

1-) Geliri Bil, Fazlasını Harcama

Öncelikli olarak gelirinizin ne kadar olduğunu NET bir şekilde bilmeniz gerekiyor. Örneğin çift olarak çalıştığınızı ve aylık hane gelirinizin net olarak gelirinin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bir hanenin ya da kişinin geliri, o kişinin bir sonraki gelir dönemine kadar ne gibi harcamalar yapabileceğinin çehresini net olarak belirler.

Gelirinizi bildikten sonra da giderinizi bilmeniz gerekiyor. Her bireyin aylık kesin giderleri mutlak ki mevcuttur. Evli çiftler için alışveriş, kira, faturalar vs. ya da kişisel harcamalar bunun içerisinde net olarak gösterilebilir. Öncelik, her ne olursa olsun gelirinizden fazla harcama yapmamaya özen göstermelisiniz. Bu sınırı kesinlikle aşmamalısınız.

2-) Borç Durumunu Kontrol Altına Al

İlk maddede genel olarak borç durumunu düşünmedik. Ancak günümüzde birçok ailenin kredi ya da kredi kartı borcu gibi çeşitli sıkıntıları olabilir. Bu noktada yapmanız gereken öncelikli seçenek, gelir hesabının ardından kesin borç giderini de bir kenarda tutmak. İşi en başından sıkı tutarak hiçbir şekilde gelirden fazla borç içerisine girmemek gerekiyor.

Aylık borca giden kesin çıktılarınız olacaktır. Ne olursa olsun borcunuz var ise ilerleyen süreçte doğacak ihtiyaçlara yönelik olarak her zaman zamanında ödemeyi öncelikli tutun. Ancak gelirinizden fazla gider olmaması için tüm harcamaları madde madde kontrol altında tutun. Kemer sıkma politikası bu noktada olmazsa olmazlardan birisi olacaktır.

3-) Birikimin Azı Çoğu Olmaz, Birikim Yap

Günümüz ekonomik şartları dikkate alındığı zaman geleceğe hazırlık ya da elinizde daima bir nakit kaynak olması açısından birikim çok çok önemlidir. Birikimin iyisi ya da kötüsü, azı ya da çoğu olmaz. Bu neden dolayısı ile gelirinizin durumuna göre az da olsa birikim yapmanın mantıklı olacağını net bir şekilde söyleyelim.

Birikim, maddi olarak sıkıştığınız zaman hemen yöneleceğiniz bir kaynak olmamalıdır. Bu neden dolayısı ile haftalık 50 TL’lik bir altın alımı dahi sizleri kısa zaman içerisinde ciddi olarak madden özgüven sahibi yapmak için yeterli olacaktır. Birikim hesapları açarak da çok ciddi anlamda sağlıklı adımlar atabilirsiniz.

4-) Yan Gelir İmkanlarını Mutlaka Değerlendir

Bireysel yetenekler ve günümüz modern dünyasının sunduğu imkanlar sayesinde çok ciddi anlamda ideal bir şekilde gelir elde edebilme şansına sahip olabilirsiniz. Yan gelir, günümüzde sizleri ciddi anlamda rahatlatacak olan seçeneklerden birisi olarak da dikkatleri çekiyor. Günümüzde ev hanımlarının dahi Instagram gibi platformları kullanarak ciddi yan gelirler olduğunu söyleyebiliriz.

Yan gelir imkanlarının bu denli akıllıca olduğu noktalarda kısa kişisel yetenekleriniz ve erişilebilir imkanlarınız, gelirinizi arttırarak ve birikim planlarınız ile birlikte borç yönetimi konusunda da sizlere mükemmel seçenekler sunabilir. İmkanlar tamamen sizlerin elinde.

5-) Kredi Notunuzu Zirvede Tutun

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere her ne olursa olsun ani gelişen nakit ihtiyaçlarınızda en büyük kaynaklar bankalardır. Bankaların sizlere olan güvenini sarsmamak ve ekonomik kaynak durumunu kontrol altında tutmanın çok büyük önem arz ettiğini unutmamalısınız. Bu nedenle kredi notunu yüksek seviyelerde tutmak sizler için bir ihtimal değil ZORUNLULUKTUR.

Para yönetimi yaparken borçlarınızın düzenli bir şekilde ödenmesi en önemli maddelerden birisi olarak kabul edilebilir. Geliriniz içerisinde ayırmanız gereken öncelikli başlıklar ise bankalara olan borçlarınızdır. Borçlarınızı düzgün bir şekilde ödeyerek kredi notunuzun daima ideal seviyelerde kalmasını sağlayabilir ve gelecekteki kredibilitenizi koruma altında tutabilirsiniz.

Bu yazımızı okudunuz mu? Dünyanın En Değerli Şirketleri ve Değerleri

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 8 ay önce

    […] Paranızı Nasıl Yönetirsiniz? Para Yönetimi Teknikleri 2021 […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!