Paul Krugman Kimdir?

Ekonomi dünyasının ünlü isimleri incelemesinde bugün fark yaratanlardan olan Paul Krugman kimdir sorusuna yanıt vermek istiyoruz. Türkiye genelinde her geçen gün yatırım eğilimi artış gösterirken bununla birlikte yaşanan değişimler ve gelişmeler de fark yaratan diğer unsurların başında geliyor demek yanlış olmaz. Tabi ki yatırım araştırmaları noktasında da uzman yorumları ciddi manada araştırılan konulardan birisi olarak kabul görüyor.

Paul Krugman, bu sektörün dünyaca ünlü ve adından ciddi manada söz ettiren seçeneklerden birisidir. Elimizden geldiğince kişinin hayatı ile alakalı olarak bilgiler sunacak ve biyografi incelemesi yapacağız. Ünlü ismin genel özellikleri ve kişiliği ile alakalı olarak elde ettiğimiz tüm kapsamlı veriler üzerinde durmak ve detaylandırmak amacı içerisindeyiz. Sizlerde ekstra bilgileri yorum alanlarından bizlere ve okuyucularımıza anında iletebilirsiniz.

Paul Krugman Kimdir?

28 Şubat 1953 tarihinde Amerika’nın New York eyaletine bağlı olan Long Island bölgesinde dünyaya gelmiştir. Yahudi bir ailenin çocuğu olan Krugman, çok küçük yaşlarından itibaren eğitim hayatında ki başarısı ile adından söz ettirmiştir. Özellikle aklı ermeye başladıktan sonra para bilimi ve ekonomik veriler üzerine ciddi anlamda kapsamlı bir eğilim göstermiştir ve araştırmalarına başlamıştır.

Ekonomik verileri analizi, anlaması ve bununla alakalı daha lise yıllarından itibaren yaptığı çalışmalar ile birlikte adından ciddi anlamda söz ettirmeyi de başarmıştır. Krugman, John F. Kennedy High School bünyesinde lise öğrenimini okul derecesi alarak tamamlamış ve bu anlamda Amerika sınırları içerisinde ki birçok büyük üniversite kadrosuna girme hakkı kazanarak elde etmiştir. Ancak kendisinin gözü lüks ve adı bilinen üniversitelerde hiçbir zaman olmamıştır.

Yale Üniversitesi’ne giren ve burada da başarılı bir şekilde eğitim hayatını tamamlayan Krugman, 1974 yılında bu okuldan başarı ile mezun olmuştur. 1977 yılında ise MIT Üniversitesi bünyesinde doktora eğitimini alarak artık sektör içerisine somut bir şekilde giriş yapmayı başarmıştır.

Paul Krugman Kimdir?

Ekonomi bilimine kendisini adayan ve çok ciddi çalışmalar yapan Krugman, özellikle para bilimi ve iktisat bilimi ile alakalı çalışmalar yürütmüştür. Öyle ki bu alanda dünyanın en prestijli ödüllerinden birisine de sahiptir, buna makalemizin ilerleyen noktalarında değinmek istiyoruz.

Krugman, üniversitelerde zaman içerisinde önemli bir akademisyen olarak da öğretim görevlisi olarak çalışmıştır ve hali hazırda da çalışmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde devletin anlaşmalı olduğu akademisyenlerden de birisidir. Nasıl yani? İktisat ve ekonomi bilimi üzerine 10’u aşkın akademik kitap yayınlayarak bu alanda ki en önemli isimlerden birisi olarak adından ciddi şekilde söz ettirmeyi başarmıştır.

Akademik kitaplar, ders kitapları, köşe yazıları ve bunun gibi aklınıza gelebilecek birçok farklı alanda eserler vermiştir ve hali hazırda da yaşayan en önemli ekonomistler arasındadır. Entelektüel kişiliği ile tanınan ve bununla birlikte son derece profesyonel bir kişi olan Paul Krugman, sektör içerisinde ciddi anlamda adından söz ettiriyor demek yanlış olmaz sanıyorum.

İktisat bilimini değiştiren ve şekillendirerek yön veren isimlerden birisi olarak kabul edilmektedir. Paul Krugman ilk olarak Fortune ve Slate dergilerinde, daha sonra Harvard Business Review, Foreing Policy, The Economist, Harper’s ve Washington Monthly dergilerinde yazdı. 2000 yılından beri, hafta da iki kez olmak üzere New York Times’ta köşesine yazmaktadır. 2007 yılında Times dergisinde de yazmaya başlamıştır.

2003 yılında yazılarını birleştirdiği The Great Unraveling’i yayımlamıştır. Bu kitabında Bush yönetiminin ekonomik ve dış ilişkiler politikalarını eleştirmişti. Kitap ABD’nin best seller listesinde yer almıştır.

Paul Krugman Aldığı Ödüller

NOBEL ÖDÜLÜ sahibi olan ünlü ekonomist, yazdığı köşe yazıları ile birlikte adından ciddi anlamda söz ettirdi. 2008 yılında aldığı bu ödül ile birlikte prestijine prestij eklemeyi başarmıştır. Tabi ki Forbes ya da Fortune gibi dünyaca ünlü ekonomi dergilerinde de köşe yazarlığı yaparak çeşitli ekonomik makaleler yayınlamıştır.

Paul Krugman, ödülleri itibari ile de en kariyerli ekonomistlerden birisi olarak kabul edilir. Kısa bir zaman dilimi içerisinde dünya genelinde tanınan isimler arasında yer almıştır. Bizde genel itibari ile elimizden geldiğince sizleri birçok farklı konuda bilgilendirme yoluna gitmeye çalışıyoruz. Kariyeri boyunca birçok farklı alanda ve birçok farklı konu ile birlikte çeşitli ödüller kazanmıştır. Aldığı ödüllerden bazıları aşağıdaki gibidir;

  • 1991, American Economic Association(AEA), John Bates Clark Madalyası. 2 yılda bir verilen bir ödüldür. The Economist dergisi, bu ödülün Nobel Ödülü kadar kuvvetli bir ödül olduğunu öne sürmektedir.
  • 1995, Adam Smith Ödülü. (National Association for Business Economics tarafından verilmekte.)
  • 2000, H.C. Recktenwald Ekonomi Ödülü. (Erlangen-Nuremberg Üniversitesi(Almanya) tarafından verilmekte.)
  • 2002, Yılın Köşe Yazarı Ödülü. (Editor and Publisher tarafından verilmekte.)
  • 2004, Prince of Asturias Sosyal Bilimler Ödülü. (Fundación Príncipe de Asturias(İspanya) tarafından verilmekte.)
  • 2008, Nobel Ekonomi Ödülü.

Amerika Birleşik Devletleri kapsamında zaman içerisinde çeşitli anketler ile birlikte kişilerin kariyerleri ve durumları değerlendirme altına alınır. Hal böyle olunca da aslına bakarsanız önemli kişiliklere bir şekilde ödül vermek ya da onure etmek gibi bir amaç içerisine girilir.

ABD’den Foreign Policy ve İngiltere’den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile yaptıkları araştırmalar söz konusu olmuştur. Krugman, bu listelerde DÜNYANIN İLK 100 ENTELEKTÜEL’i listelerinde adından ciddi anlamda söz ettirir konumlarda yer almıştır.

Aynı zamanda dünyanın önde gelen düşünürleri listesinde 2015 yılında yapılan araştırmalar sonrasında beşinci sırada yer alarak aslında günümüzün en önemli insanlarından birisi olarak ön plana çıkmayı başarmıştır demek yanlış olmaz sanıyorum. Paul Krugman, ekonomi bilimini tamamen değiştiren ve fark yaratan isimlerden birisi olarak adından söz ettiriyor.

İktisat biliminin günümüzde ki birçok teorisini ortaya atan Krugman, tez çalışmaları ve araştırmaları ile birlikte akademi kitaplarının olmazsa olmaz isimlerinden olmuştur. Öyle ki Türkiye sınırlarında da verilen iktisadi bilimler eğitiminde adından sıklık ile söz edilir.

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!