PETKİM Nedir? Sahibi Kimdir?

PETKİM, petrokimya ve sanayi alanda devrim oluşturan devasa bir özel sektör firmasıdır. Ülkemiz genelinden başarılı bir şekilde faaliyetler gösteren firma bu kapsamda milli ekonomimiz üzerinde de büyük etkisi söz konusudur. Firma köklü bir tarihe sahiptir. Bu kapsamda 1965 yılında resmi anlamda hizmetler sunmaya başlamıştır.

Bugün PETKİM hem ülkemiz ve hem de global anlamda tanınan ve kaliteli hizmetlerinden ötürü takdir edilen büyük bir kuruluştur. Firmamın genel merkezi Ege Bölgesi’nin en gözde kentlerinden biri olan İzmir’de yer alıyor. Bu merkez üssünden global çapta kesintisiz bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyor.

PETKİM Sahibi Kimdir?

PETKİM, şahıs anlamında bir sahibi yoktur. Kurumun en temel özelliği ise ortaklaşa oluşturulmuş olmasıdır. Bu kapsamda PETKİM doğrudan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı üzerinden hizmete sunulmuştur. Devasa bir saha üzerinden hizmetler sunan işletme bu kapsamda ülkemizin en önde gelen kurumsal kimlikli firmaları arasında yer alıyor.

Firma doğrudan petrokimya, sanayi ve benzeri türden tüm hammaddeleri üretiyor. Bu ürünlerin pazarlaması da doğrudan firma tarafından hem ülkemiz genelinden ve hem de diğer yabancı ülkeler üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda PETKİM geniş bir hizmet sahasına sahiptir.

Petkim Nedir?

PETKİM Tarihi

PETKİM devasa bir kuruluş olduğundan geniş bir tarihi dönemlere sahiptir. Türkiye Kalkınma Planlaması kapsamında 3 Nisan 1965 yılında kurulmuştur. Bu dönemlerde ülkemiz genel ekonomisinde ciddi anlamda çalkantılar söz konusuydu. Bu kapsamda devlet tarafından da yapılan girişimler sonucunda PETKİM kuruldu. Firma bu tarihten itibaren ekonomik problemlerin üstesinden daha kolay bir şekilde gelinmesinde önemli düzeyde katkıları oldu. Firma ilk yatırımlarını doğrudan İzmit bölgesi üzerinden gerçekleştirdi. Yarımca bölgesi üzerinden ilk olarak Kauçuk hammaddesi üretimi gerçekleştirdi. Kısa süreçler içerisinde ise Etilen, polietilen, klor alkali, VCM ve PVC tesislerini kurdu.

Firma, Aliağa bölgesinde tesislerini oluşturduktan bir müddet sonrasında ise 1971 tarihinde Çanakkale bölgesi üzerinden plastik ürünler üreten farklı bir tesis daha hizmete sundu. Ülkemizde özellikle de 1971 yılında otomotiv sanayisinde gelişim meydana gelmesine bağlı olarak bu tarihte ise Petlas otomobil lastiği üretim tesisi hizmete sundu. Dolaysıyla dünyaca ünlü Petlas markalı otomobil lastiği de PETKİM kuruluşuna ait olduğunu belirtmek mümkün.

PETKİM Hisse Yorumları

PETKİM hisseleri kurum ortakları arasında farklı düzeylerde yer alıyor. Bu hisseler üzerinden kurucu ortaklar üzerinden PETKİM faaliyetlerini profesyonel bir biçimde sürdürüyor. PETKİM profesyonel ürün üretim ve test aşamaları sunar. İşletme Avrupa Birliği ölçüleri üzerinden hizmetler sunar. AR-GE çalışmalarını kusursuz bir şekilde gerçekleştirmiş olup geleceğin en gözde petrokimya ve sanayi firması olarak dikkat çekiyor.

Petrokimya Sağlık Sanayi bölümünde 3 adet full gün kadrolu,2 adet sözleşmeli doktor,1 odyolog,3 biyolog ve 10 adet sağlık personeli aktif bir şekilde mesai yapıyor. PETKİM ilgili yasal yönetmelikler doğrultusunda hareket ediyor. Çalışanlarının tüm bakım, barınma, yemek, SSK gibi temel gereksinimlerini doğrudan eksiksiz bir şekilde karşılıyor. İşletmenin en büyük avantajlarından biri ise, personellerine yüksek ve düzenli bir şekilde maaş sunmasıdır. Bu kapsamda ülkemizde birçok genç bireyler PETKİM bünyesinde çalışmayı hayal ediyor. İşletme bünyesinde aynı zamanda 3 adet tam donanımlı ambulans aracı da yer alıyor.

PETKİM Avantajları

PETKİM ülkemiz ve personelleri açısından birçok yönden de avantajlar sağlıyor. Bugün işletme yüzlerce işsiz gence istikrarlı bir şekilde iş kapısı açmıştır. PETKİM birçok firmaların aksine personellerine katı kurallar uygulamıyor. Yüksek maaş sunmasına rağmen yoğun iş temposu firmada söz konusu değildir. Bunun haricinde PETKİM bünyesinde birçok farklı türden arama ve kurtarma personel ve araç modelleri de barındırıyor. Dolaysıyla işletmenin en büyük avantajlarından biri çok yönlü olarak hizmetler sunmasıdır.

PETKİM Ne Üretir?

Firma İzmir Aliağa merkezinde yer alıyor. Bu bölgeden birçok petrokimya ve sanayi ürünlerini orijinal olarak imal ediyor. PETKİM kuruluş tarihinden buyana bu ürünlerin imalatını uzman personelleri üzerinden gerçekleştiriyor. Dünyanın petrokimya ve sanayi hammaddesi doğrudan firma tarafından karşılanıyor. Petrokimya sanayi ülkemizde özellikle 1960 yılından itibaren seri bir şekilde gelişmiştir. Bu doğrultuda söz konusu ürünlerin daha geniş pazarlama alanında yer alması açısından PETKİM resmi statüde hizmete sunulmuştur.

İşletmede yer alan malzemelerin büyük bir kısmında bu sebeple yeniden revize edilmiştir. 1970 yılından itibaren ise PETKİM tüm faaliyetlerine hız kazandırmıştır. Aliağa bölgesinde yer alan işletme merkezi üzerinden ortalama olarak 1903 bin ton potansiyele sahip olan termoplastik ürünleri, elyaf hammaddeleri ve çok çeşitli petrokimyasal ürünler üretiliyor. İşletme merkezini bugün ziyaret ettiğinizde son derece konforlu ve hijyenik bir dizayna sahip olduğunu fark edebilirsiniz.

PETKİM Önemi

PETKİM ülkemiz milli ekonomisi açısından en önemli işletmeler listesinde yer alıyor. Bugün firma merkezinde üretilen tonlarca petrokimya ve sanayi ürünleri global Pazar üzerinden satışa sunuluyor. Dolaysıyla firma sayesinde ülkemiz milli ekonomisine her yıl düzenli bir şekilde yüksek kazanç cirosu yer alabiliyor.

PETKİM sıradan bir kuruluş değildir. Kuruluş tarihinden buyana bünyesinde sadece eğitimli ve yüksek iş ahlakına sahip olan personeller yer alıyor. İşletme yüksek kalite standartlarına sahip olan iş makineleri üzerinden ürün üretimi gerçekleştiriyor. Bu kapsamda PETKİM yüksek kalite ve garanti standartlarına sahip olan özel bir firmadır.

PETKİM Ne İş Yapar?

PETKİM geniş içeriklere sahiptir. İşletmenin aynı zamanda 2021 dönemi itibariyle toplamda 2 bin 586 adet aktif çalışanı söz konusudur. Firmanın en önemli özelliklerinden biri de yan kuruluşlara da sahip olmasıdır. Petlim Limancılık Ticari Anonim Şirketi ve Petkim Specialitiy Mühendislik Plastikleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi gibi birçok yan kuruluş firmalarına da sahiptir. PETKİM sektörün en prestijli kuruluşlarından biridir. İşletme devasa bir alanda hizmetler sunduğundan yoğun bir müşteri potansiyeline sahiptir. Bugün birçok Avrupa ülkesini ziyaret ettiğinizde PETKİM hakkında insanların yoğun bir şekilde temel bilgiler taşıdığını görebilirsiniz. Çünkü PETKİM dış ticaret konusunda ülkemizin en gözde yerli üretim firmalarından biridir.

PETKİM İnsan Kaynakları

Sizler de evinizin konforunda günün her saatinde PETKİM online İnsan Kaynakları üzerinden iş başvurusu yapabilirsiniz. Kurum 2021 dönemi boyunca bünyesine yeni personeller katmaya devam ediyor. İstikrarlı bir meslek edinmek için PETKİM kurumsal web sitesi üzerinden iş başvuru formunuzu doldurmanız yeterlidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!