Piyasa Değeri Nedir? Nasıl Hesaplanır? PD/DD 2021

Piyasa değeri tanımı ve hesaplama yolu yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen şirket analizlerinde büyük öneme sahiptir. Şirketlerin piyasadaki performansını değerlendirmek amacıyla farklı analizler yapılabilir. Piyasa değeri şirketin piyasa dengeleri içerisinde hangi konumda olduğunu anlamaya yardımcı olmaktadır. Özellikle rekabet bakımından dinamik olan piyasalarda yapılan analizler, yatırımcıların kararlarını büyük ölçüde etkilemektedir.

Piyasa değeri oranlarının (pd/dd) hesaplanabilmesi için farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Fiyat/Kazanç oranı ve Piyasa Değeri/Defter Değeri formüller, oranların hesaplanmasında yararlanılan başlıca yöntemlerdir.

Piyasa Değeri Nedir?

Piyasa değeri, bir şirketin borsaya göre değerine karşılık gelir. Şirket hisselerinin cari piyasa fiyatına göre hesaplanan bir tutardır.

Defter değeri, bir işletmenin hesaplarına göre finansal tablolarına yansıtılan değere karşılık gelir. Yani teoride, yatırımcıların şirketi tasfiye etmeleri, bütün borçlarını ve yükümlülüklerini ödedikleri zaman elde edecekleri şey defter değeridir. Bu nedenden dolayı defter değeri, kabaca hissedarların şirketi kapatmaya karar vermeleri durumunda alacakları tutara eşittir.

Bir şirketin defter değeri = Toplam varlıklar − Toplam yükümlülükler

Fiyat Kazanç Oranı Nedir?

Fiyat kazanç oranının ne olduğu hisse senedi fiyat verileri üzerinden açıklanmaktadır. Piyasadaki hisse senedi fiyatı ile senetten sağlanacak olan kar tutarı arasındaki fark fiyat/kazanç oranı olarak adlandırılmaktadır. Ülkelerin sektör ortalamaları, çıkan oranların yorumlanmasında etkili olmaktadır. Fiyat/Kazanç oranının formülü Hisse Senedi Piyasa Fiyatı/Hisse Başına Kar olarak bilinmektedir. Hisse başına kar hesaplaması ise net kar oranının hisse senedi sayılarına bölünmesiyle bulunmaktadır.

Genel anlamda şirketlerin mali performans karşılaştırmalarının yapılabilmesi adına kullanılan bir orandır. Yatırımcılar, şirketlerin elde edecekleri karlara belirli tutarlarda para ödemektedir. Fiyat kazanç oranı, 1 TL kar edebilmek için yatırımcıların şirkete ne kadar ödemeleri gerektiğini ifade etmektedir. Yatırım dünyasında şirketlerin performanslarını karşılaştırılabilmek için kullanılan piyasa değeri oranlarındandır.

Fiyat Kazanç Oranı Nasıl Yorumlanır?

Fiyat kazanç oranını yorumlamanın yolu şirketlerin bulundukları sektörün göz önünde bulundurulmasıdır. Çıkacak olan oranlarla herhangi bir sonuca varılmak isteniyorsa sektörün fiyat kazanç oranı üzerinden yorum yapılmalıdır. Üzerinde hesaplama yapılan şirketin sektör FK ortalamasının üzerinde veya altında kalması durumu üzerinden yorum yapılabilmektedir. Piyasa değeri konusunda yorumlama yaparken genelleme yapmak doğru sonuçlar vermeyecektir.

Piyasa Değeri Defter Değeri Nasıl Hesaplanır? Pd/Dd Nedir?

piyasa degeri defter degeri nasil hesaplanir

Piyasa değeri defter değerini hesaplamanın yolu hisse senedi fiyatının hisse senedinin defter değerine bölünmesiyle olmaktadır. Piyasada bulunan şirket değerinin öz sermayesinin kaç katı olduğunu gösteren formülasyondur. Öz kaynaklar, defter değeri olarak adlandırılmaktadır. Varlıklardan borçlar çıkarıldığında ortaya çıkan değerdir.

Defter değerinin formülü, Sermaye/Toplam Hisse Senedi fiyatı olabileceği gibi Öz sermaye/Sermaye formülünden de DD’ye ulaşmak mümkündür. Piyasa Değeri/Defter Değeri oranını hesaplanması ise 2 formül üzerinden yapılabilmektedir. PD/DD oranını hesaplamak için kullanılabilecek formüller şu şekildedir:

  • PD/DD= Bir Hisse Senedinin Fiyatı/Bir Hisse Senedi Defter Değeri
  • PD/DD= Piyasa Değeri/Toplam Öz sermaye

Formülde bulunan piyasa değeri ise Hisse Senedi Fiyatı x Ödenmiş Sermaye olarak ifade edilmektedir.

Ayrıca parite nedir, nasıl yapılır? Bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Piyasa Değeri Defter Değeri Oranı Nasıl Yorumlanır?

Piyasa değeri defter değerini yorumlamanın yöntemi piyasaların ortalamaları üzerinden gerçekleşmektedir. PD/DD oranı yükseldiğinde şirkette bulunan hisse senetlerinin değerlendiği anlaşılmaktadır. PD/DD oranı, 1’den düşük olarak çıktığında şirket tarafından yatırımcılara değer üretilemediği anlaşılmaktadır. Bu nedenle yatırım için olumlu bir senaryo oluşturmamaktadır.

PD/DD oranı düşük çıktığında ise hisse senedi fiyatının piyasayla karşılaştırıldığında ucuz olduğunu göstermektedir. Bu anlamda yatırımcılara uzun vadede yeni bir kapı oluşturabilmektedir. Oranların yorumlanmasında pek çok etmen işin içine girmektedir. Bu nedenle oranın neden düşük olduğu veya yüksek olduğu gibi faktörlerin derinlemesine araştırılması tavsiye edilmektedir.

Piyasa Değeri ile Defter Değeri Arasındaki Fark

Piyasa değeri ve defter değerinin farkı temelde farklı formüllerle bulunmalarından kaynaklanmaktadır. Piyasa değeri, piyasada yer alan bir şirkete ait hisse fiyatlarının toplam hisse ile çarpılması üzerinden elde edilmektedir. Defter değeri ise şirketlerin öz kaynak toplamı olarak tanımlanmaktadır. Yani şirket varlıklarından borçların çıkarılmasıyla elde edilen sonuçtur. Şirketler borçlardan arındırıldığı zaman ortaya çıkan sonu, defter değeri olmaktadır.

Piyasa Değeri Formülü

Piyasa değeri  bir şirketin tedavüldeki hisseleri ile cari piyasa fiyatı çarpılarak hesaplanır.

Bir şirketin piyasa değeri = Cari piyasa fiyatı (hisse başına) ∗ Tedavüldeki toplam hisse sayısı

ABC Şirketi hisse başına 25 $ ‘dan işlem yaparsa ve aynı zamanda bekleyen 1 milyon hisseye sahipse, piyasa değeri 25 milyon $’dır. Finansal analistler, muhabirler ve yatırımcılar, bir şirketin değerinden bahsettikleri zaman genellikle piyasa değerini kastederler.

Hisse senetlerinin piyasa fiyatı gün içerisinde değiştikçe, bir şirketin piyasa değeri de değişmektedir. Diğer yandan, tedavüldeki hisse sayısı neredeyse her zaman aynı kalır. Bir şirket belirli kurumsal eylemleri takip etmediği sürece bu sayı sabittir. Bu sebepten dolayı, piyasa değeri değişiklikleri hemen her zaman hisse başına fiyat değişiklikleri nedeni ile meydana gelir.

Önemli Ek Bilgiler

**Halka arz edilen şirketlerin çoğu sermaye ihtiyaçlarını borç ve öz sermaye kombinasyonu aracılığıyla karşılamaktadır. Şirketler, bankalardan veya diğer finansal kuruluşlardan kredi alarak veya faiz ödeyen dalgalı şirket tahvilleri aracılığıyla borç alırlar. Böylece, genellikle bir ilk halka arz (IPO) yoluyla borsadaki hisseleri listeleyerek öz sermayeyi yükseltmiş olurlar. Bazen şirketler, hak sorunları ve ek hisse satışları gibi diğer önlemlerle de öz sermaye elde edebilirler.

Borç sermayesi, faiz ödemesinin yanında, kredi ve tahvillerin eninde sonunda geri ödenmesini gerektirir. Fakat öz sermaye şirket için böyle bir sorumluluk yaratmaz. Hisse senedi yatırımcıları, hisse senedi fiyatlarındaki artışlardan gelen temettü gelirlerini veya sermaye kazançlarını hedefler.

Şirket için gerekli sermayeyi sağlayan alacaklılar, şirketin varlık değeriyle daha fazla ilgilenmektedir. Sonuç olarak, çoğunlukla geri ödeme konusunda endişeliler. Bundan dolayı, alacaklılar, varlıklar iyi teminat verdiği için şirkete ne kadar sermaye ödünç verileceğini belirlemek amacıyla defter değerini kullanır. Kitap değerlemesi, bir şirketin belirli bir süre içinde bir krediyi geri ödeme kabiliyetinin belirlenmesine de katkıda bulunabilir.

Bir diğer yandan, tüccarlar ve yatırımcılar bir hisse senedini adil bir fiyata satın almak veya satmakla daha fazla ilgilenirler. Eğer birlikte kullanılırsa, piyasa değeri ve defter değeri, yatırımcıların bir hisse senedinin adil bir şekilde değerli olup veya olmadığını, aşırı değerli olup olmadığını veya değerinin düşük olup olmadığını saptamalarında yardımcı olabilir.

**Hem defter hem de piyasa değerleri, bir şirketin değerlemesi hususunda önemli bilgiler sunar. İkisini karşılaştırmak, yatırımcıların yükümlülükleri, varlıkları, ve gelir elde etme yetenekleri göz önüne alınırsa bir hisse senedinin aşırı değerli olup olmadığını saptamak için yardımcı olabilir.

Tüm finansal ölçümlemeler gibi, gerçek faydalar da defter ve piyasa değerlerinin avantajlarını ve sınırlamalarını bilmekten gelir. Bir yatırımcı, bir şirketi analiz etmek için defter değerini, piyasa değerini veya başka bir aracı ne zaman kullanacağını belirlemeli ve ona göre hareket etmelidir.

3
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
2
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 10 ay önce

    […] piyasa değeri nedir, nasıl hesaplanır? Bilgilerini […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!