PMI Endeksi Nedir? PMI Verileri Ne Anlatır? 2021

PMI endeksi, yani Satın Alma Yöneticileri Endeksi , hizmet ve imalat gibi sektörlerde ekonomik eğilimlerin hakim yönünün bir endeksi olarak karşımıza çıkar. Satın alma yöneticileri tarafınca görüldüğü şekilde piyasa koşullarının genişlediğini, aynı kaldığını yada daraldığını özetleyen bir yayılma endeksinden oluşur. PMI‘nin asıl amacı, şirketin karar vericilerine, analistlerine ve yatırımcılarına şuan ki ve gelecekteki iş durumları hakkındaki malumat sağlamaktır.

PMI endeksi işletmelerdeki satın alma yöneticilerini takip edebilme özelliğine sahip olan ekonomik anlamda inceleme sistemidir. PMI endeksi doğru ve net sonuçlarının ortaya çıkması için en ince ayrıntısına kadar inceleme yapar ve tarihsel verileri de detaylı şekilde araştırır.

PMI Endeksi Ne Anlam İfade Eder?

PMI endeksi ile ortaya koyulan ekonomik anketlere yatırımcıların bakması durumunda ekonomide yükselişlerin ya da düşüşlerin hangi seviyede olduğunu detaylı şekilde öğrenmiş olurlar. PMI verileri her ay düzenli şekilde güncel olarak yayınlanmaya devam eder. Bu yüzden Türkiye ve dünya çapında en çok takip edilen ekonomik göstergelerin başında yerini alır.

PMI Endeksi Verilerinin Hesaplanmasında Neler Kullanılır?

PMI verilerinin hesaplanması aylık olarak yapılır. İncelemelerin ve denetimlerin sonucunda Tedarik Yönetim Enstitüsü her ay başı PMI verilerini yayınlamaya başlar. Bu sayede bütün yatırımcılar ekonomi hakkında bilgi sahibi olurlar. PMI verileri oluşturulurken toplamda 400 tane şirkette var olan üst düzey yöneticilere anketler iletilir. PMI verilerinin oluşmasında etkili olan durumlar aşağıda tek tek listelenmektedir:

 • Güncel siparişler,
 • Üretim,
 • İstihdam,
 • Tedarikçilerin teslimatları için verilen süre,
 • Girdi stokları PMI verilerinin hesaplanmasında önemlidir.

Yukarıda verilen unsurların cevapları genellikle gelişmenin olduğu, değişikliğin meydana gelmediği ya da bozulmaların var olduğu yönünde olmaktadır. PMI verilerinin elde edilmesi 0-100 sayıları arasında gerçekleşir. 50’nin altında PMI değerlerinin ortaya çıkması durumunda ekonomide düşüşlerin meydana geldiği anlatılmaktadır. Bunun yanı sıra tam 50 sayısını gösteren PMI verisi ise değişikliklerin olmadığını anlatır. 50’den fazla sayısal değerler ortaya çıktığı zaman ise ekonomide artışların meydana geldiği ile ilgili sinyaller verilmektedir.

Ayrıca bedelsiz sermaye artırımı bilgilerini inceleyebilirsiniz.

PMI Endeksi Hangi Bilgileri Verir?

pmi endeksi hangi bilgileri verir

Aşağıda PMI endeksi verilerinde ortaya çıkan sonuçlar aşağıda detaylı bir şekilde verilmektedir:

 • Özellikle uluslararası alanda yatırımcı yapmak isteyenler için ekonomik büyümenin hangi durumda olup olmadığını öğrenmede etkili bir yoldur.
 • Bununla birlikte PMI verileri ile merkez bankaları para politikalarını daha detaylı şekilde ortaya çıkarır.
 • PMI verilerine bakıldığı zaman ekonomide meydana gelen gelişimler açık bir şekilde takip edilmiş olur.
 • PMI verilerinin ülkede düşmesi sonucunda yatırımcıların kar elde etmeleri daha kolaylaşacaktır. Çünkü yatırımcılar PMI verilerinin düşük olduğu hisse senetleri ile alım ve satım işlemlerini daha az şekilde yapabilecektir.
 • PMI verilerine göre üreticilerin sattıkları ürünlerin fiyatları da otomatik olarak artmaya başlayacaktır. Müşteriler tarafından siparişler daha az verildiğinde ise üreticiler mecbur olarak satılan ürünlerinin fiyat değerlerini daha da aşağı çekecektir.
 • PMI verileri aynı zamanda ekonomide yapılan bütçelerin denetimini yapmak, personelleri kontrol etmek ve nakit ile ilgili gidişatı takip etmek amacı ile de incelenebilir.

PMI Endeksi Nasıl Hesaplanır? Örnek

Aşağıda PMI verilerinin nasıl hesaplandığı ile ilgili detaylar tek tek anlatılmaktadır:

 • Öncelikle ekonominin iyileşmesine katkı sağlayan unsurların yüzdesi ile 1 rakamının çarpılması gerekir.
 • Daha sonra ekonomide herhangi bir değişikliğin olmadığını gösteren yüzde ile 0,5 rakamının çarpılması gerekir.
 • Ardından ekonomik büyümede meydana gelen olumsuz durumların yüzdesi ile 0 rakamının çarpılması gerekir.
 • Çarpımlardan sonra elde edilen 3 sayılar birbirleri ile toplanmalıdır.
 • Elde edilen sonuç 42 sayısından yüksek çıkmış ise, ekonomik gelişmenin gittikçe daha da arttığı sonucu ortaya çıkar. Fakat 42’nin altında bir sonucun elde edilmesi durumunda ise ekonomide düşüşlerin yaşandığı ifade edilir. 42 ile 50 arasında bir rakam görüldüğünde ekonomide meydana gelen olumsuz durumlar kısa sürede içinde düzelecektir. Tam tersi bir durum ile karşılaşıldığında ise ekonomik krizler ortaya çıkacak demektir.

Önemli Noktalar

 • PMI, üretimdeki ekonomik eğilimlerin hakim yönünün bir ölçüsüdür.
 • PMI, hem yukarı aynı zamanda aşağı havza faaliyetlerini kapsayan, 19 sektördeki tedarik zinciri yöneticilerinin aylık anketine dayanmaktadır.
 • PMI ve bileşenlerindeki kıymet ve hareketler, ticari karar vericiler, piyasa analistleri ve yatırımcılara yararlı bilgiler sağlayabilir ve genel ekonomik faaliyetin önde gelen bir göstergesidir.

PMI Ekonomik Kararları Nasıl Etkiler?

ISM tarafınca anketlerinden aylık olarak üretilen PMI ve ilgili veriler, muhtelif rollerdeki yöneticiler için kritik karar verme araçlarıdır. Örneğin bir araba üreticisi, önümüzdeki aylarda müşterilerinden beklediği yeni siparişlere göre üretim kararları verir. Bu yeni siparişler, yönetimin çelik ve plastik vb. düzinelerce bileşen parçası ve ham madde ile alakalı satın alma kararlarını yönlendirir. Elde olan envanter bakiyeleri, üreticinin yeni siparişleri hazırlamak ve ay sonunda yeterli bir miktar envanter bulundurmak için tamamlaması gereken üretim miktarını da yönlendirir.

Tedarikçiler ek olarak PMI bazında kararlar alırlar. Bir üreticinin parça tedarikçisi, ürünlerine yönelik gelecekteki talep miktarını anlamak için PMI’yi takip eder. Tedarikçi ek olarak müşterilerinin elinde ne kadar envanter olduğunu bilmek ister ve bu da müşterilerinin üretmesi gereken üretim miktarını etkiler. Arz ve talebe ilişkin PMI detayları, tedarikçilerin uygulayabileceği tutarları etkisinde bırakır.

Örneğin, üreticinin yeni siparişleri artıyorsa, alan kişi fiyatlarını yükseltebilir ve tedarikçilerinden fiyat artışlarını kabul edebilir. Diğer taraftan, yeni siparişler azaldığı zaman üretici, fiyatlarını düşürmek ve satın almış olduğu parçalar için daha düşük bir maliyet fiyatı talep etmek zorunda kalabilir. Bir firma, senelik bütçesini planlamak, personel düzeylerini tedvir etmek ve nakit akışını anlamak için PMI kullanabilir.

Yatırımcılar, ekonomik koşulların öncü bir göstergesi durumunda olduklarından PMI’yi kendi avantajları için de kullanabilirler. PMI’daki eğilimin yönü, GSYİH, Endüstriyel Üretim ve İstihdam benzer biçimde önemli ekonomik etkinlik ve çıktı tahminlerindeki eğilimdeki değişikliklerden önce gelme eğilimindedir. PMI’daki değer ve hareketlere dikkat etmek, genel ekonomideki gelişmekte olan trendlere ait karlı bir öngörü sağlayabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

 1. 5 ay önce

  […] PMI endeksi hakkında bilgileri […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!