Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kimdir? 2021

Bugün ülkenin ekonomi gündeminin en önemli isimlerinden birisi olan Prof. Dr. Özgür Demirtaş kimdir sorusuna araştırmaya dayalı yanıtlar vereceğiz. Ülkemiz, özellikle ekonomik açıdan çok ciddi manada soru işaretleri içerisinde olan bir dönemden geçiyor. Covid-19 sürecinin etkileri bu noktada tam olarak etkili seçenekleri bizlere sunuyor demek yanlış olmaz sanıyorum.

En iyi ekonomi yorumcuları ile alakalı olarak daha önce sitemiz içerisinde sizlere bilgiler sunmuş ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapmıştık. An itibari ile gerek YouTube, gerekse Twitter gündeminde ciddi manada ön planda olan bir ismi sizlere tanıtacak ve detayları ile analiz edeceğiz. Sonrasında da daha kapsamlı alternatifleri sizlere sunmak istiyoruz. Eklemek istediklerinizi ve merak ettiklerini yorum alanlarımızdan tüm üyelerimiz ile sorunsuz şekilde paylaşınız.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kimdir?

Kemal Özgür Demirtaş, 12 Ağustos 1975 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiş olan Türkiye’nin en önemli finans profesörlerinden birisidir.

Memur bir ailenin çocuğu olarak yetişen ve eğitim hayatındaki büyük başarıları ile de adından söz ettiren bir isim olarak dikkatleri çekiyor. Lise öğrenimini İzmir Atatürk Lisesi bünyesinde başarılı bir şekilde tamamlayan Demirtaş, o dönemde yapılan ÖSS sınavında aldığı puan ile birlikte ilk 50 kişi arasına girdi. Bu başarısı ile birlikte de Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümüne öncelikli öğrenci olarak girdi.

Üniversite eğitim dönemlerinden itibaren ciddi manada ekonomi alanına meraklı olan bir kişiydi. Nitekim lisans eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan Demirtaş, Finans doktorası için Boston College’a kabul almış ve 2003 yılında doktor unvanını kazanmıştır. Akademik kariyeri açısından çok ciddi anlamda başarılı bir şekilde ilerleyişine devam eden Demirtaş, 2003 yılı itibari ile ünlü kurumlardan olan Baruch College City University of New York bünyesinde Doçent olarak görev aldı. 31 yaşında ise bu eğitim kurumunda ki akademik kariyerinde TENÜR ünvanını almayı başardı.

Aynı zamanda üniversitelerde ekonomi alanında eğitimler de vermeye başlamış ve alanında tanınan isimlerden birisi olmayı başarmıştır. Vikipedi üzerinden edindiğimiz bilgilere göre bazı ekonomi alanındaki çalışmaları en ünlü ekonomi dergilerine konu olmuştur. Bu dergilerden bazıları ise ournal of Financial Economics, Management Science, Journal of Monetary Economics, Journal of Financial and Quantitative Analysis ve Review of Finance olarak dikkat çekiyor.

2012 yılına gelindiğinde ülkemize dönme kararı alan Özgür Demirtaş, Amerika’da ki tenür ünvanlı mesleğini bıraktı. Ülkemizin seçkin üniversitelerinden birisi olan Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanlığı görevine teklif alması ile birlikte ülkemize döndü. Hala bu görevi sorunsuz bir şekilde yürütmekte olup YouTube üzerinden de insanlara çok yönlü bilgiler sunmaktadır.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş

Prof. Dr. Özgür Demirtaş Uzmanlık Alanları

Ünlü ekonomist, başarılı eğitim hayatı ve Amerika’da ki mükemmel ötesi Tenür kariyeri ile birlikte birçok farklı araştırmaya imza atmıştır. Ekonomi alanında hazırladığı tezleri, araştırmaları birçok önemli ekonomi dergisine konu olmuştur demek yanlış olmaz. Nitekim zaman içerisinde ülkemizin en prestijli üniversitelerinden Sabancı Üniversitesi’nin ekonomi alanındaki bölümünde en yüksek alanda görevini ifa ediyor.

Sabancı Üniversitesi Finans Mükemmeliyet Merkezi Kurucu Başkanı olarak da ünvan almış olan önemli insanlardan birisidir. Akbank Yönetim Kurulu üyeliği ya da FODER (Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği) Yönetim Kurulu üyeliği gibi alanlarda hizmetler sunmuştur. Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olmasına rağmen kariyerine mükemmel olarak ekonomi alanına doğru yöneltmiştir. Bu alanda da ülkemizin en başarılı kariyere sahip isimlerinden birisi olmuştur.

2012 yılı geldiğinde çok prestijli seçeneklerden birisi olarak dikkat çeken Marie Curie Araştırma Fonunu alma başarısını gösterdi. Başarılı tahminleri, öngörüleri, yorumları ve projeleri ile de birlikte Türk ekonomi uzmanları içerisinde seçkin bir yer edinmeyi başardı. Ekonomi açısından birçok büyük kuruluşun ve derneğin danışmanlıklarını da yapmaktadır. Ülkelerarası ekonomi konusunda da zaman içerisinde kendisini ciddi anlamda geliştirmiştir.

Para yönetimi, fon yönetimi, döviz piyasaları ve kredi derecelendirme kurumu projeleri noktasında dünya genelinde önde gelen isimlerden kabul edilir. Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkelerde bulunan 1 Milyon Ekonomi Profesörü içerisinden ilk 20 içerisinde yer alma başarısını da gösterdiği biliniyor. Dolayısı ile ekonomi uzmanları içerisinde sadece ülkemiz için değil, dünya genelinde önde gelen isimlerden birisi olduğu da aşikar.

Özgür Demirtaş Hangi Partili?

Google üzerinde en çok araştırılan konulardan birisi de Özgür Demirtaş hangi partili sorusu. Ülkemizde artık insanların ünlü kişiler hakkında da en çok merak ettikleri unsurlardan birisi de parti olarak görüşü nedir? Özgür Demirtaş, tamamen bunlardan uzak bir şekilde profesyonel hayatını sürdürmektedir.

Ekonomistler, herhangi bir şekilde taraf tutmaksızın yatırımcılarının ya da ülkelerinin en doğru ekonomik yolda ilerlemesi için fikir beyan ederler. Bunun için analiz yaparlar ve her ne olursa olsun siyasi olarak da herhangi bir taraf gözetemezler. Kişinin kendi içerisinde tabi ki özgür iradesi ile desteklediği mutlaka ki bir siyasi partisi vardır. Ancak Prof. Dr. Özgür Demirtaş ile alakalı olarak bu konu hakkında herhangi bir kesin bilgi yoktur.

Özgür Demirtaş’ın Eşi Kimdir?

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Küçükoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Neslihan Küçükoğlu Demirtaş ile evlidir. Neslihan Küçüoğlu, birçok alanda faaliyet gösteren ve yatırımlar yapan büyük ölçekli şirketlerden birisi olan Küçükoğlu Holding şirketinin yöneticilerinin başında gelmektedir.

Özgür Demirtaş ile Neslihan Küçükoğlu çiftinin bir çocukları vardır. Demirtaş, aynı zamanda bu holding için de para yönetimi konusunda danışmanlık hizmetleri vermektedir. Holding bir aile şirketi olarak hali hazırda yatırımlarını daha da genişletme aşamasındadır.

Özgür Demirtaş Aslen Nereli?

Özgür Demirtaş, doğum yeri ve ailesinin kütük bilgileri itibari Ankara’lıdır. İlkokul öğrenimini Manisa Salihli ilçesinde tamamlamıştır ve küçük yaşlardan itibaren burada yaşamıştır. Birçok kaynakta Manisa’lı olduğu yazılıdır ancak durum bunun aksine Ankara’lıdır.

Özgür Demirtaş babası ve annesi ile alakalı olarak internet kaynaklarında herhangi bir kesin bilgi yer almamaktadır. Aslen nerelidir sorusunun yanıtı da Ankara olarak cevaplandırılabilir. Asıl uzun adı ise Kemal Özgür Demirtaş olarak bilinen.

3
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 8 ay önce

  […] Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kimdir? 2021 […]

 2. 8 ay önce

  […] Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kimdir? 2021 […]

2 Yorum

 1. 8 ay önce

  […] Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kimdir? 2021 […]

 2. 8 ay önce

  […] Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kimdir? 2021 […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!