Resesyon Nedir? Nasıl Oluşur?

Resesyon Nedir?

Yatırımcılar ve ekonomi ile ilgilenen bireylerin çok yakından bildiği bir terim olan resesyon ifadesi, ekonomi piyasasında veya borsada uzun süreli meydana gelen durgunluk anlamına gelmektedir. Ortaya çıkan resesyonlar her ne kadar dönemlik olsa da uzun vadeli olanların da ülkelerin ekonomilerine olumsuz yönde etkide bulunduğu ve kriz durumlarının oluşmasına neden olduğu belirtilmektedir.

Resesyon sonucu özellikle de ekonomik sorunlar yaşayan ülkelerin 5-10 yıl geriye gittiği, düzeltmelerin ise oldukça uzun bir süreye tekabül ettiği görülmektedir. Resesyon durumunun ortaya çıkmasından önce ise ülkelerin ekonomik piyasa ve finans işlemleri noktasında durgunluk yaşadığı da gözlenmektedir. Resesyon sırasında borsa, döviz ve çeşitli alanlarda alım satım yapılması kesinlikle önerilmez. Özellikle de uzun süredir devam eden bir resesyon dönemine girildiyse, durum daha da ciddi bir hale gelmeden elde olan yatırımların nakit paraya çevrilmesi, kazanılan ücretlerin ise yeni yatırım araçlarında kullanılmadan önce bir müddet durumun düzelmesinin beklenmesi tavsiye edilir.

Ancak bu noktada bazı yatırımcıların, bu durumu da avantaja çevirerek kazanç elde ettikleri görülmektedir. Elde edilen kazançların pozitif yönde artması için, ülkelerin resesyon dönemine girmesini bekleyen yatırımcılar, bu noktada dipten satın aldıkları ülke paralarını, ülkenin resesyon döneminden çıkması ile birlikte tekrar satmakta ve bu sayede de yüksek miktarlarda kazanç elde etmektedirler.

Resesyon Nasıl Oluşur?

Resesyon nedir sorusundan sonra akla gelen bir diğer en önemli soru ise resesyonun nasıl ortaya çıktığıdır. Resesyonun nasıl ortaya çıktığını bilmek, resesyon durumu oluşmadan ince önlem alınması ve karşısında durarak bu durumun daha fazla ilerlememesi için önem teşkil etmektedir. Resesyon durumunun ortaya çıkmasını tetikleyen ise birden fazla neden vardır. Bu nedenleri sıralayacak olursak;

 • Ekonomide büyüme hızının yavaşlaması sonucu resesyon durumu ortaya çıkabilir.
 • Bir ülkede nüfus artış hızı anormalin üzerinde seyrediyorsa ve buna rağmen ülke ekonomisi durağan bir döneme girdiyse resesyon tetiklenecektir.
 • Makro ekonomik göstergelerde bir düşüş meydana gelirse ve durağanlaşma durumu ortaya çıkarsa resesyon ortaya çıkacaktır.
 • Ticari yatırım hacminde küçülme ve yatırımların azalması durumunda da yine resesyon ortaya çıkacaktır.
 • Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın düşüşe geçmesi ile birlikte resesyon durumu yine tetiklenecektir.

Ülkelerde ekonominin ve finansal durumların durağan hale gelmesi, olası bir resesyon durumunun habercisi olacaktır. Bu noktada resesyonun önüne geçilmesi için öncelikle ekonomik önlemlerin alınması gerekir. Aksi takdirde erken alınmayan önlemler, ülke bazında ve bireysel yatırımcılar için son derece tehlike arz etmektedir. Ülkeleri resesyon durumunu haber eden bu olumsuz gelişmeleri iyi bir şekilde takip etmesi bu noktada son derece önem teşkil etmektedir. Ülkelerin özellikle de ekonomi yönlerinin gelişmesi veya durağan hale gelmesi tamamen devlet yönetimine bağlıdır. Resesyona karşı kayıtsız kalan ülkeler ekonomik sıkıntı çekmekte iken, durumu önceden sezip önlem alan ülkelerin bir adım daha önde olduklarını söylemek mümkündür.

Resesyona Etki Eden Makro Ekonomik Veriler

Resesyonu etkileyen makro ekonomik bazı veriler de yer almaktadır. Bu veriler de ülke görevlileri ve ekonomist bireyler tarafından iyi bir şekilde takibi yapılamadığı takdirde tehlikeli bir duruma dönüşecektir. Resesyonu etki eden belli başlı makro ekonomik veriler ise şu şekilde bilinir;

 • Endüstriyel alanda üretim koşullarının daralmış olması resesyonu etkiler.
 • Bireylerin istihdam alanındaki azalma veya durgunluk durumları da resesyona doğrudan etki etmektedir.
 • Ticari işlemlerin toplam kısmı için sunulan verilerdeki ortaya çıkan değer kaybı daha resesyona etki etmektedir.
 • Perakende ticari işlemlerdeki daralma da resesyon durumunu tetiklemektedir.
 • Ülkedeki reel gelir alanlarındaki hesaplamalar da resesyon oluşumunu etkilemektedir.

Resesyon Riskinden Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Resesyonu ortaya çıkaracak onlarca etmen varken, resesyonu önceden tespit edip önlemek veya ortaya çıktıktan sonra da etkisini düşürmek için yapılması gereken belli başlı tutumlar vardır. Genel çerçeve itibariyle resesyondan korunmak için yapılabilecek bazı öneriler;

 1. İstihdam oranını mümkün mertebe yüksek düzeylere çekmek.
 2. Üretim ve ticaret sektörleri bazında teşvik primleri ve teşvik organizasyonları düzenlenmeli.
 3. Enflasyona karşı mücadeleyi ilke edinen politikalar tercih edilmeli.
 4. Anlık olarak ortaya çıkabilecek ekonomik krizlere karşı hazırda bekletilmek üzere ekonomi modelleri bulundurulmalıdır.

Resesyon, dünya çapında baz alındığında en çok gelişmekte olan ülkelerde görüldüğü belirtilen bir durumdur. Gelişen ülkelerin resesyon ile karşılaşması, bu durumun düzeltilmesini de bir hayli zorlaştırmaktadır. Dolayısıyla da olası resesyon durumuna karşı her daim hazırda beklemek, ülkelerin gelişimi ve kriz durumlarını çözme noktasında son derece etkili bir avantaj sağlayacaktır.

Resesyon Hangi Alanda Ne İçin Kullanılır?

Resesyon, daha çok ekonomi ve finans alanlarında kullanılmaktadır. Bu noktalarda büyük ülkelerin ekonomik durumlarını olumsuz yönde etkilemekte ilan resesyon, kullanım alanı olarak bakıldığında ise bir noktada yatırım tercihi olarak da ele alınabilir. Ülkelerin resesyon dönemine girmesini fırsat bilen bazı yatırımcılar, ülkelerin elinde bulundurdukları para birimine bir yüklenme yaparak çoklu miktarda satın alım yapmaktadırlar.

Tıpkı borsa sektörüne benzeyen bu işlemler, taban fiyattan satın alınan dövizlerin, ilerleyen dönemlerde artması ile birlikte kar marjının doğru orantılı bir şekilde yükselişe geçmesi ile birlikte son derece yüksek miktarlarda kazanç elde edilmesine olanak sağlayacaktır. Ekonomi ve finans sektörünün olmazsa olmazı bir terim haline gelen resesyon, ülkeler için kaçınılması gereken bir unsur olarak öne çıkarken bireysel yatırımcılar için ise görüldüğü üzere son derece avantajlı bir yatırım imkanı sağlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!