Revalüasyon Nedir? Özellikleri ve Politikası Nelerdir? 2021

Dünya genelinde çok büyük önem arz eden revalüasyon nedir, özellikleri ve politikası nelerdir sorularına yanıt vermek amacında olacağız. Türkiye genelinde özellikle son 2 senelik dilim içerisinde çok ciddi bir döviz sıkıntısı meydana geldi. Yabancı para birimleri karşısında yaşadığımız değer kayıpları, aynı zamanda ülkemizdeki enflasyon oranlarını da ne yazık ki ciddi manada tetikledi.

Revalüasyon, yine bu şekilde ülkelerin döviz ile mücadelesi içerisinde en çok dikkat çeken seçeneklerden birisidir demek yanlış olmaz. Genele yönelik olarak baktığımızda da tabi ki Türkiye’nin şuan döviz ile mücadelesi çok ciddi anlamda önem arz ediyor.

Bizde sizlere bu politika ile alakalı olarak daha kapsamlı bilgiler sunacağız. Merak ettiklerinizi yorum alanlarımızdan sorabilir ve sizlerde yorumlarınızı bizlere iletebilirsiniz.

Revalüasyon Nedir? Revalüasyon Politikası Nedir?

Revalüasyon nedir, ülkelerin para birimlerinin birçok farklı döviz, altın, gümüş ya da bu gibi yatırım birimleri karşısında değerinin yükseltilmesi yönünde yapılan ayarlamalardır.

Aslına bakarsanız devalüasyon teriminin tam tersi olarak da bunu inceleme altına alabiliyoruz. Tabi ki ekonomik olarak veriler incelendiği zaman çok ciddi değişimler meydana gelmiştir. Devalüasyon, aslına bakarsanız geçmiş dönemde başımıza gelmiş olan bir durum.

Bir ülkenin elindeki kaynaklar dışında nakite ihtiyacı ve ekstradan para üretimi yapması gibi durumlar aslına bakarsanız ekonomik açıdan ciddi sıkıntıları da beraberinde getirir.

Türkiye, ekonomik açıdan bakıldığında son dönemde döviz alternatifleri ile alakalı olarak çok yönlü seçenekler de kendisini gösteriyor. Mantıklı vaziyette atılacak adımların ekonomi karşısında da ciddi adımları beraberinde getirdiğini söyleyebiliriz. Revalüasyon da yine bu uygulama bütünlerinden birisidir. Şimdi diğer merak edilenler ile alakalı olarak fikirler sunalım.

Revalüasyon Nedir?

Deflasyon Nedir? Neden Kötüdür?

Revalüasyon Nasıl Oluşur?

Dünya ekonomilerinin kısa bir zaman dilimi içerisinde özellikle pandemi etkisi ile de çok ciddi sıkıntılar yaşandığını biliyoruz. Revalüasyon nasıl oluşur sorusunun yanıtı için ise bir senaryo meydana gelir.

Bir ülkenin kendi para birimi, diğer ülkelerin para birimlerine karşı ciddi bir gerileme yaşar ise ne yazık ki revalüasyon politikası meydana getirilmektedir.

Ülke para biriminin değerlenmesi, enflasyon verileri üzerinde de olumsuz etkileri beraberinde getirir ve ülkeler, izleyecekleri politikalar ile birlikte çeşitli adımlar atarlar ve atacakları bu adımlar ile birlikte para biriminin değer kazanmasını sağlarlar.

Revalüasyon uygulamasında ülke, üretimi azaltarak ihracat yapmayı minimum seviyeye indirir ve ithalat yapar.  Bu da aslına bakarsanız bir yandan iyi, diğer yandan değerlendirildiği zaman ise çok ciddi anlamda kötüdür. Burada ki esas amaç, SATIN ALMA GÜCÜNÜN YÜKSELTİLMESİ olarak değerlendirilebilir.

Revalüasyon Örneği

Birçok insan bu karmaşık verilerden ne yazık ki tam olarak bilgi sahibi değildir. Bizde elimizden geldiğince kapsamlı bilgileri sizlere sunma yolunda adımlar atma amacı içerisindeyiz. Revalüasyon örneği olarak döviz kurları üzerinden de birkaç seçeneği sizlere sunmamız gerekiyor. Hemen bu anlamda aşağıdaki verileri analiz edelim;

1 Dolar (USD) = 8,35 TL (TRY)

14.06.2021 tarihi saat 14:25 itibari ile güncel kur verisi yukarıdaki gibidir. Dolar üzerinden örnek vermemizin nedeni ise uluslararası ticaret para birimi olduğundan dolayıdır. Ülke, bu dolar kurunu düşürmek ve TL biriminin değer kazanması için SABİT KUR REJİMİ yoluna gider. Sabit kur rejimi ile birlikte revalüasyon uygulamaları meydana getirildiğinde ise kur değişimleri meydana gelir. Uzun vadede ise kur değeri beklentileri;

1 Dolar (USD) = 5,00 TL (TRY)

seviyelerine kadar gelebilir. Uygulama başladığı an itibari ile ise 8,00 TL değerine kadar gerileme meydana gelmesi yüksek bir ihtimal olacaktır. Ülke içerisinde ki döviz dolaşımında artış meydana geldiği zaman da yine alternatif seçenekler adından söz ettirecektir.

Revalüasyon Özellikleri

Ülkemiz genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde ekonomi konusunda çok ciddi değişimler meydana gelebilir. Revalüasyon özellikleri olarak baktığımız zaman aslında ekonomik veriler nezdinde bir ülkenin iç dengelerinin de düzene girmesi açısından önemli olabilir.

Devalüasyon ile tam ters ilişkilidir. Ülkemizde geçtiğimiz dönemlerde bu sorun ile mücadele unsurları ne yazık ki ortaya çıkmıştır. Peki özellikleri nelerdir? Hemen bu anlamda birkaç madde ile inceleme yaparak fikir edinecek olursak;

  • Revalüasyon ile birlikte SABİT KUR REJİMİ uygulanmaya başlanır.
  • Sabit kur rejimi ile uygulanmak istenen, insanların döviz kullanımını da arttırmak ve bununla birlikte ülke içerisinde ki döviz hareketliliğini arttırmaktır.
  • Döviz hareketliliğinin artması ile birlikte ülke içerisinde döviz birimlerinin kurları düşer ve devletin ithalat imkanları rahatlar. İhracat azalsa da ithalatta ciddi bir artış meydana gelir.
  • İhracat azalacağından dolayı ülke içerisinde ki ticari denge açığı azalacaktır.
  • Enflasyon verilerinin de aşırı düşmemesi amaçlanır ve bu sayede ülke içi ticaretin de iyi seviyede kalması hedeflenir.

Revalüasyon avantajları içerisinde bu seçenekleri gözlemleyebiliriz. Ancak bunun dezavantajları olduğunu da bilmek gerekir. İhracat, bir ülkenin elde edeceği gelirler dengesi açısından çok önemlidir. İhracatın azalması ile birlikte üretim dolaylı yollardan azalacaktır ve ülke içerisinde ki firmalar arası rekabette de ciddi bir azalma meydana gelecektir.

Revalüasyon, ülke içerisinde ki ticari dengeleri ciddi anlamda bozabilir. Genel itibari ile ülke içerisinde ki tüm ekonomik faaliyetler ve paranın yönetimi de Merkez Bankası’na devredilir. Hal böyle olunca da yine denetimde ciddi sıkılaşmalar meydana gelebilir.

Revalüasyon – Dış Borçlanma İlişkisi

Genele yönelik olarak baktığımız zaman aslına bakarsanız revalüasyon politikası, çeşitli sorunları beraberinde getirebilir. Ülkeler arası para birimleri arasında ki dengesiz kur rejimi devam ettiği sürece kafalarda çok çeşitli soru işaretleri oluşur.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yönetimine geçen genel para yönetiminde ithalat artarken ihracat azalır. Bununla birlikte ülke içerisinde ki döviz birimlerinin ciddi manada hareketleneceğini de net olarak söyleyebiliriz. Revalüasyon, dış borçlanmaya neden olabilir.

Özellikle ithalat miktarında ciddi bir yükselme meydana gelecek ve ülke ekonomisi bunu karşılayamadığı noktada borçlanma yaşayacaktır.

Dış borçlanmanın artması, ilerleyen süreçte revalüasyon politikasının gerilemesi ile birlikte önü alınamaz bir borç sıkıntısını da beraberinde getirebilir. Geçmiş yıllarda ülkemizin uyguladığı politikalardan birisi olduğundan dolayı da aslına bakarsanız dış borçlanma seviyesi ciddi manada sıkıntıları da beraberinde getirir.

Revalüasyon Türkiye için Faydalı Mı?

Türkiye genelinde özellikle insanların ciddi anlamda döviz nedenli enflasyona yönelik tedirginlikleri söz konusudur. Ülkemizde gerçekleri söylemek gerekir ise alım gücü ciddi manada düşüyor.

Türkiye için özellikle birkaç senelik dilim içerisinde ciddi bir döviz dengesizliği söz konusu ve objektif olarak ekonomi yorumcularının da fikirleri inceleniyor. Devletin şu dönemde dengeli bir şekilde revalüasyon uygulaması yapması mantıklı olabilir. Bu her ne kadar dış ticaret için olumsuzluk teşkil etse de ülke içi ekonomi açısından önem arz eder.

İhracat konusunda özellikle ülkemiz şu sıralarda çok ciddi anlamda somut adımlar atılıyor. Revalüasyon, şuan için Türkiye açısından mantıklı bir uygulama olabilir. Özellikle pandemi sürecinin getirdiği olumsuz etkiler nedeni ile ülke içi vergi uygulamalarında da sorunlar meydana geliyor.

Türkiye Ekonomisi, Geleceği ve Yorumlar 2021

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!