Rüçhan Hakkı Nedir? Avantajları Nelerdir? | 2021

Ekonomi terimleri içerisinde yer alan rüçhan hakkı nedir, avantajları nelerdir gibi sorulara elimizden geldiğince kapsamlı yanıtları vererek bilgiler sunacağız. Ülkemiz genelinde birkaç senelik dilim içerisinde ekonomi ve yatırım alanında ki ciddi büyüme nedeni ile çok çeşitli seçenekler ön plana çıkıyor. Bizde ekonomik terimler konusunda elimizden geldiğince kapsamlı verimleri sunacağız.

Ortaklık ve serbest sermayesi ile alakalı olarak işletme seçenekleri içerisinde ciddi anlamda ön plana çıkan terimlerden birisidir bu rüçhan hakkı. Dolayısı ile genel terimler noktasında elimizden geldiğince sizlere bilgiler sunacağız ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

Kapsamlı bir terim olmasa da tüm merak edilen soruları sitemiz içerisinde yanıtlayarak fikir edinmenize yardımcı olma amacı içerisindeyiz.

Rüçhan Hakkı Nedir?

Rüçhan hakkı, şirket yapısı içerisinde ki ortakların bedelli sermaye artırımı aşamasında alınan ortak kararlarda öncelikli olarak bu sermayeden pay alma hakkına verilen isimdir.

Kısacası şirket içerisinde ki ortakların hisse seviyeleri de dikkate alınarak her türlü ayrıcalıktan öncelikli olarak faydalanması gibi bir durum diyebiliriz sanırım. Bilindiği üzere çok ortaklı işletmeler içerisinde hisse rakamlarına göre öncelik belirlenmesi söz konusu hale geldi.

Tabi ki ortaklar arasında ki dengenin kurulması için de hisse oranları ciddi anlamda önem arz eden seçeneklerden birisi diyebiliriz sanırım.

Rüçhan hakkı, yine bu noktada ciddi anlamda avantaj gözetmek sureti ile ortaklara bu anlamda önemli adımlar atma noktasında seçenekler sunuluyor. Resmi olarak yasalarda da geçmekte olan rüçhan hakkı, işletme ortaklarının da bu şekilde haklarını güvence altına almış gibi görünüyor. Tabi ki daha fazla merak edilen sorular var ve bizde elimizden geldiğince bu sorular ile alakalı bilgiler sunacağız.

Rüçhan Hakkı Nedir?

Rüçhan Hakkı Nasıl Hesaplanır?

Ortaklıklar içerisinde rüçhan değerlerinin kullanılabilmesi için hisse senedi değerlerinden daha çok bir hesaplama mantığı ile hareket edilmek zorundadır. Rüçhan hakkı hesaplama ile alakalı olarak tabi ki bir prosedür söz konusudur ve mali müşavirlerin önemli bir kısmı da bunu hesaplama noktasında bilgi sahibidir.

Rüçhan hakkı nasıl hesaplanır sorusunun internet üzerinde ciddi olarak araştırıldığını biliyoruz. Bu neden dolayısı ile en basit şekli ile ekonomi piyasalarında yer alan en ideal örneği sizlere sunma amacı içerisinde olacağız.

ÖRNEK HESAPLAMA:

  • 1 adet hisseye sahip olan ve rüçhan hakkını kullanmak isteyen yatırımcı 1 x 1 = 1 TL karşılığında 1 adet yeni hisse satın alarak toplamda 2 adet hisseye sahip olacaktır.
  • Bu işlem hisse fiyatını (5 x 100.000.000 + 1 x 100.000.000)/200.000.000 = 3 TL, piyasa değerini de 3 x 200.000.000 = 600 milyon TL yapacaktır.

Tabi ki rüçhan ile alakalı olarak daha çeşitli formüller de bu noktada hesaplanabilir. Bu hesaplamalar yapılırken genellikle mali müşavirlerin hisse senedi tabloları, bedelli ve bedelsiz sermaye artırımı olarak birçok önemli detay dikkat çeker. Rüçhan, bu neden dolayısı ile çok önemli seçeneklerden birisi olarak dikkat çeker.

En doğru hesaplama tekniği ile şirketlerin mali müşavirleri tarafından tüm veriler dikkate alınarak yapılır. Buna göre öncelik ve pay dağıtımı sağlanabilir.

Rüçhan Hakkı Nasıl Kullanılır?

Rüçhan ile alakalı olarak genel standartlar, çeşitli yasal maddeler ile belirlenmiş olup tabi ki hisse sahiplerinin yani şirket ortaklarının belli bir zamanda bunu yapması gerekir. Rüçhan kuponu adı verilen bu yöntem ile birlikte hisse senedi miktarlarını arttırma yoluna gidebilirler.

Ülkemiz genelinde çok ortaklı halka arz edilmiş rüçhan ile alakalı çok fazla detay adından söz ettirir. Rüçhan hakkı nasıl kullanılır sorusunun yanıtı da aslına bakarsanız son derece basit. Bedelli sermaye artırımı kararı alındıktan sonra hisse senedi sahiplerine bununla alakalı olarak bilgi çıkar. Hisse senedi oranında ki artış için öncelik dışarıdaki yatırımcı değil içerideki hisse sahipleridir.

Rüçhan hakkı kuponu ile birlikte yatırımcı, herhangi bir hisse senedi ibrazı olmaksızın sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Rüçhan hakkı kullanım süresi yatırımcı için minimum 15 gün, maksimum 60 gün ile sınırlanmıştır.

Bu süre zarfı içerisinde kullanılmayan hak yanacaktır. Tabi ki bununla birlikte hisse sahipleri, rüçhan kupon satışı yapabilmektedirler. Bu konu ile alakalı olarak da elimizden geldiğince bilgiler sunarak fikir edinelim.

Rüçhan Hakkı Nasıl Satılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken rüçhan hakkını kullanma süresi vardır. 15 – 60 gün aralığında değişecek olan bu hak, bu süreç içerisinde herhangi bir şekilde kullanılmaz ise ortadan kalkar. Bu neden dolayısı ile bu hakkı süre içerisinde doğru bir şekilde kullanmak ciddi manada önem arz eder.

Rüçhan hakkı satışı ile alakalı olarak birçok kişi bilgi sahibi olmadığından dolayı elimizden geldiğince kapsamlı bilgileri sizlere sunma yolunda adımlar atacağız. Bu hakkınızı devretmek gibi bir amaç içerisinde iseniz bunu satış olarak yapabileceğiniz çeşitli platformlar var. Genel itibari ile rüçhan hakkı nasıl satılır sorusunun yanıtına aşağıdaki gibi yanıt verelim.

İnternet üzerinde de araştırıp bulabileceğiniz üzere rüçhan hakkı kupon pazarı adı altında bu satışları yapabileceğiniz birçok farklı seçenek söz konusudur. Türkiye genelinde de son dönemde hisse senedi sahiplerinin ciddi manada kontrol ettiği ve izlediği seçenekler olarak dikkat çekiyor. Borsa İstanbul’da rüçhan kupon satışı yapabilme şansına sahipsiniz. Üstelik bunları çok ciddi fiyatlar ile yapabiliyorsunuz.

Satışı yapılan hak ile alakalı olarak bilmeniz gereken en önemli seçenek ise bunların kısıtlı süreler içerisinde hızlı bir şekilde yapılması gerektiğidir. Bu neden dolayısı ile zamanları doğru şekilde kontrol etmek gerekir.

Rüçhan Hakkı Avantajları Nelerdir?

Sitemizde her türlü ekonomik veriyi en ince ayrıntısına kadar incelemek ve merak edilenleri yanıtlamak bizler için en önemli seçeneklerden birisidir. Genel itibari ile rüçhan avantajları konusunda bilinen en önemli seçeneklerden birisi, hisse haklarını yükseltmek için önceliklerin sizlerde olmasıdır demek yanlış olmaz. Genel itibari ile bu anlamda ki avantajları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Bedelli sermaye artırımı sürecinde öncelikli yatırımcı hakkına sahip olursunuz.
  • Bedelli sermaye artırımı, doğrudan hisse rakamlarının artışı anlamına gelir. Gelecek vaat eden sermaye piyasalarında rüçhan büyük bir avantajdır yatırımcı için.
  • Şirket hisselerinde ciddi bir şekilde maddi yükseliş meydana gelir.
  • Gelecek dönemde şirket hisseleri konusunda öncelikli ve önemli söz sahiplerinden birisi olma şansını yakalarsınız.

Kısa bir zaman dilimi içerisinde ülkemiz genelinde rüçhan ile alakalı araştırmaların ciddi anlamda yapıldığını biliyoruz. Şirket hisse senedi satışları ve yatırımları noktasında çok ciddi adımlar atılıyor ve bizde sitemizde paylaşıyoruz. Eğer ki büyük bir şirketin hissedarı iseniz ve bu şirket büyüme eğilimini sürekli artırıyor ise ne olursa olsun rüçhan kullanmakta fayda var.

Rüçhan Hakkı Kullanılmazsa Ne Olur?

En önemli sorulardan birisi de şüphesiz ki budur. Rüçhan ile alakalı bir hakkınız var ve bunun için azami süreler 15 gün ile 60 gün arasında yer almaktadır.

Bu süre zarfı içerisinde rüçhan satışı yaparak da bu hakkınızı değerlendirebilirsiniz. Ancak bu süre zarfı içerisinde herhangi bir şekilde bu hakkı kullanmadınız. Bedelli sermaye artırımı gerçekleştiği an itibari ile siz hakkınızı yitirdiğinizde hisse değerleriniz hesaplanacak oranda düşüş yaşar. Dolayısı ile bu hakkın kullanılmaması da sizler için ciddi anlamda zarara işaret edebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 4 ay önce

    […] sermaye arttırma işlemlerinde rüçhan hakkı olayı söz konusudur. Daha önce sitemizde bununla alakalı bir makaleyi siz değerli […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!