Şahap Kavcıoğlu Kimdir?

Şahap Kavcıoğlu

Şahap Kavcıoğlu Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın başkanlık görevini yürüten en üst düzey yetkilidir. Başarılı bir kariyere sahip olan Kavcıoğlu bu nedenle kariyeri boyunca birçok kamu görevlerinde yer almıştır. Üstlendiği tüm görevleri başarılı bir şekilde yürütmüş ve bu bakımdan halkın gönlünde taht kurmuştur. Ayrıca ekonomist ve siyasi kimliğe de sahip olan Şahap Kavcıoğlu bu bakımdan geniş alanlarda uzun seneler boyunca aktif bir şekilde görev almıştır.

Kavcıoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü üzerinden eğitim almıştır. Kavcıoğlu 2015 ila 2018 yılları arasında ise Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyelik görevinde bulunmuştur. Bu bakımdan Şahap Kavcıoğlu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de yaklaşık olarak 3 yıl boyunca siyasi yönden kariyer elde etmiştir. Kavcıoğlu siyasi alanda da profesyonel bir şekilde yer almış ve bu kapsamda toplumun temel sorunları üzerinde uzun dönemler boyunca çözümler üretmiştir.

Profesör Doktor Şahap Kavcıoğlu

Profesör Doktor Şahap Kavcıoğlu 23 Mayıs 1967 yılında Bayburt ilimizde dünyaya geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden yüksek başarı puanı üzerinden mezun oldu. Daha sonraki dönemlerde ise İstanbul Üniversitesi Muhasebe Enstitüsü Denetleme Uzmanlığı bölümünden mezun oldu. Bunun haricinde Hosting Colloge’de ise işletmecilik alanında eğitimler aldı. Bu bakımdan Şahap Kavcıoğlu işletmecilik alanında da profesyonel bir şekilde eğitim alarak bu alanda birçok firmalarda en üst düzeyde görevler üstlenmiştir.

Şahap Kavcıoğlu  Kariyeri

Şahap Kavcıoğlu üstün ahlak ve zekası ile siyasi ve iş hayatında kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanmayı başarmıştır. Kavcıoğlu kariyer dönemine ilk olarak ESBANK Taşte müfettişlik yardımcısı olarak göreve başlamıştır. Aynı finans kuruluşu üzerinden sırasıyla müfettiş, şube müdürü ve genel müdür yardımcısı görevinde yer aldı. Sonraki dönemlerde ise Halk Bankası İstanbul Bölge Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı finans kuruluşunda ayrıca perakendecilik ve pazarlama, insan kaynakları gibi birçok farklı branşlarda yer aldı. Bunun haricine Kavcıoğlu Bayburt Eğitim Ve Kültür Merkezi Başkanlık görevinde yer aldı.

2015 Kasım’da gerçekleştirilen Adalet Ve Kalkınma Partisi genelgesi üzerinden Bayburt milletvekili görevine başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi 26.dönemde yasama alanında görev üstlendi. Aynı dönem boyunca Türkiye Büyük Millet Meclisi Komisyon Üyelik görevinde yerini aldı. Bu dönem boyunca ayrıca Parlementolar Arası Birlik Türk Delegasyonu üyesi olarak çalışmalarını gerçekleştirdi.

Şahap Kavcıoğlu Kimdir?

Şahap Kavcıoğlu Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Ayrıntılar

Profesör Doktor Şahap Kavcıoğlu hakkında bilinmesi gereken birçok ayrıntılar söz konusudur. Kavcıoğlu Kasım 2017 tarihinde Barış İçin Akademisyenler Bildirisi için; Bu bildiriye imza atan veyahut onaylayan hiçbir siyasetçiye, akademisyene herhangi bir ülkede bırakın hapishane ile cezalandırılmayı yaşama hakkı dahi verilmesi söz konusu değildir ifadeleri kullandı. Kavcıoğlu daha sonraki süreçlerde gerçekleştirdiği resmi bir konuşma sırasında açıklamalarının özellikle bazı solcu gazeteciler tarafından çarpıtıldığını ve bu sebeple gerçekleri yansıtmadığını dile getirdi.

Şahap Kavcıoğlu daha sonraki dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Bayburt milletvekilliği görevi sona erince Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve Vakıfbank T.A.O İştiraklerinden Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanlık görevinde yer aldı. Profesör Doktor Şahap Kavcıoğlu ayrıca 2020 Ocak döneminden buyana da Marmara Üniversitesi Bankacılık Ve Sigortacılık Yüksekokulunun Bankacılık Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak yer alıyor.

20 Mart 2021 yılında ise Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Genel Müdürlük görevine atandı. Kavcıoğlu bu dönemden günümüze dek bu alanda görevini başarılı bir şekilde sürdürüyor.

İntihal İddiaları

Birgün gazetesi tarafından Profesör Doktor Şahap Kavcıoğlu’nun 2003 tarihinde Marmara Üniversitesi Bankacılık Ve Sigortacılık Bölümü’ne aktarılan Ticari Bankalarda Problemli Kredilerin Yönetimi, Çözümü Ve Takibi İçin Bir Uygulama isimli bir doktora tezinin bankacılık alanında intihal meydana getirdiğini dile getirdi. Şahap Kavcıoğlu tarafından Merkez Bankası tarafından 22 Nisan 2002 yılında Hissedarlar Genel Kurulu’na aktarılan 2001 senesine ait 70.Hesap senesi kapsamında Banka Meclisi tarafından sunulan rapor üzerinden kopyalamalar yapıldığı iddia edildi.

Marmara Üniversitesi tarafından bu konu hakkında gerekli incelemeler gerçekleştirildi ve konunun detaylı bir şekilde araştırılmasına yönelik uzman kadrolar görevlendirildi.

Şahap Kavcıoğlu Özel Yaşamı

Profesör Doktor Şahap Kavcıoğlu özel yaşamına dair kısa bilgiler mevcuttur. Bu bakımdan birçok internet kaynaklarında dahi kapsamlı bilgiler yer almıyor. Kavcıoğlu bugün Yeni Şafak Gazetesinde ayrıca ekonomik alanında köşe yazarlığı yapıyor. Şahap Kavcıoğlu evli olup toplamda 3 çocuk sahibidir. Bunun haricinde Galatasaray Spor Kulübü kongre üyesi ve İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Mezunlar Derneğinde kurucu üyeler arasında yer alıyor. Bu kapsamda Şahap Kavcıoğlu mesleki hayatında birçok farklı sahalarda görev almıştır. Kavcıoğlu siyasi ve ekonomi kariyeri haricinde ülkemizin en ünlü spor kulübünde de uzun seneler boyunca görev almıştır.

Şahap Kavcıoğlu Kaç Yaşındadır?

Şahap Kavcıoğlu 23 Mayıs 1967 tarihinde doğmuştur. Buna göre Kavcıoğlu şuan 54 yaşındadır. Bunun haricinde profesör doktor Şahap Kavcıoğlu 2021 döneminden buyana Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası görevini yürütüyor. Bu kapsamda Merkez Bankasının bu dönemden itibaren yüksek başarılar elde etmesinde Kavcıoğlu’nun payı büyüktür. Profesör Doktor Şahap Kavcıoğlu iktisat alanında da uzman bir karaktere sahiptir. Bu kapsamda pek çok projelerde yer almıştır. Muhasebe alanında da yüksek başarılar gösteren Şahap Kavcıoğlu bu sebeple Türkiye’nin önde gelen ekonomistleri arasında yer alıyor.

Şahap Kavcıoğlu Hangi Siyasi Partiye Mensuptur?

Profesör Şahap Kavcıoğlu Adalet Ve Kalkınma Partisine mensuptur. Söz konusu dönemlerde parti üyesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde çeşitli görevlerde yer almıştır. Bunun haricinde Kavcıoğlu spora karşı da meraklı olduğu biliniyor. Bu bakımdan özellikle Galatasaray müsabakalarını kaçırmadığı biliniyor.

Şahap Kavcıoğlu Neden Merkez Bankası Başkanlık Görevine Getirildi?

Şahap Kavcıoğlu başarı dolu bir geçmişe sahip olduğundan dikkatleri üzerinde toplamıştır. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı tarafından bu kurumda başkanlık görevini devralması talep edilmiştir. Profesör Doktor Şahap Kavcıoğlu sunulan teklifi kabul ederek bugünün Merkez Bankası Başkanlık koltuğuna oturmuştur.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!