Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Günümüz modern teknolojilerinin dezavantajları nedeni ile bugün sahte para nasıl anlaşılır, cezası nedir gibi soruların geneline yanıt vereceğiz. Türkiye, özellikle birkaç sene öncesinde para biriminden altı adet sıfır değerini kaldırarak yeni bir döneme geçiş yaptı. Yeni banknotlar basıldı ve hal böyle olunca da ülke ekonomisi ile alakalı parametrelerin de değişmesi hedeflendi.

Sahte para, günümüzde özellikle sahteciliğin ciddi anlamda yaygın hale geldiğinin en önemli kanıtlarından birisi olarak adından söz ettiriyor. Tabi ki bununla alakalı olarak daha kapsamlı bir değerlendirme yapmak ve bu değerlendirmeler ışığında da sahteciliğe kurban gitmemek gerekiyor. Elimizden geldiğince sizlere en kapsamlı şekilde bilgiler sunacak ve fikir edinme yoluna gideceğiz. Öncelikle bunun ne olduğuna bakalım ve sonrasında değerlendirme kıstaslarına bakarak kapsamlı bilgi sahibi olalım.

Sahte Para Nedir?

Sahte para, tedavülde Merkez Bankası tarafından üretilmekte ve kullanılmakta olan paranın birebir kopyasının kusurlu şekilde kötü amaçla üretilmiş kağıtlardır.

Bilindiği üzere para, dünya ekonomi pazarının ve her ülkenin en önemli unsurlarından birisi olarak adından söz ettirir. Paranın günümüz matbaa teknolojileri sayesinde görüntü olarak birebir aynı şekilde üretilmesi söz konusu hale gelebilir. Ancak tam anlamı ile dört dörtlük bir şekilde sahte üretimi çok da mümkün değildir. Ancak bazı sahte para üreticileri, banka ATM’lerinin dahi ayırt edemediği sahte para üretmişlerdir.

Sahtecilik anlamında bu sorun bir dönem ülkenin en önemli sıkıntılarından birisiydi. Ancak Merkez Bankası, gerçek para ile sahte para nasıl ayırt edilir sorusuna ilişkin olarak ciddi manada belirgin önlemler alıyor. Bu belirgin önlemler ile birlikte sahte paralar ile mücadele çok daha kolay bir hale geliyor. Devlet, yeni nesil paralar ile birlikte bu sorunun ciddi manada önüne geçmeyi başarmıştır. Şimdi elimizden geldiğince sizleri bu anlamda bilgilendirecek ve fikir sahibi olmanızı sağlayacağız.

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Bu anlamda tabi ki devletin üzerine düşen çok büyük bir sorumluluk olduğunu söylememiz gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, para üretiminde özellikle yeni nesil hologramlar kullanarak sahteciliğin önüne geçiyor. Ancak yine de ayırt edilmesi gereken çok çok önemli birkaç madde var. Elimizden geldiğince sizlere bilgilerini sunacağız tabi ki.

Sahte Türk lirası banknotlarının özellikleri bu anlamda en önemli ayırt edici özelliklerden birisi olarak dikkat çeker. Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinde bununla alakalı olarak bazı önemli bilgileri kesin bir şekilde sunuyor. Şimdi elimizden geldiğince bu ayırt edici özellikler ile alakalı olarak kapsamlı bilgileri sunacağız sizlere.

#1 Filigran

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Merkez Bankası, yeni nesil para üretimlerinde tamamen teknolojik filigranlar kullanır. Bu filigranların taklit edilmesi tam olarak mümkün olmaz ve en ayırt edici özelliklerden birisidir. Gerçek para biriminde paranın ön ve arka yüzünü saf ışığa tuttuğunuzda normalde görünmeyen ancak ışıkta beliren Atatürk portresi ve bu portreye paralel paranın değerini ifade eden rakam yer alır. Aşağıdaki görsel örnekte de bunu net şekilde görebileceksiniz.

Aşağıdaki örnekte görebileceğiniz üzere sahtesinde de bir şekilde üretilmesi başarılmış ancak orijinali ile arasında ciddi farklar söz konusudur.

Orjinal Sahte
Orijinal Sahte

#2 Güvenlik Elyafı

En büyük ayırt edici özelliklerden birisi olarak da şüphesiz ki güvenlik elyafı karşımıza çıkıyor. Günümüz orijinal para birimlerinde Merkez Bankası, üretim esnasında tüm para birimlerine özel güvenlik elyafları yerleştirir ve bu elyaflar sadece UV ışıkta görünür.

Orijinal banknot kâğıdı içine, Merkez Bankası tarafından üretim aşamasında yerleştirilmiş, çıplak gözle görülemeyen; ancak UV ışık altında mavi ve kırmızı parlama veren kılcal lifler bulunur. Sahte banknotlarda ise bu liflerin, baskı yolu veya fosforlu kalem ile taklit edilmeye çalışıldığı görülmektedir.

Orjinal Sahte
Orijinal Sahte

#3 Emniyet Şeridi

En önemli ayırt edici özelliklerden birisi olarak da emniyet şeridi görülebilir. Merkez Bankası, üretilen paralarda yeni nesil önlemler alırken tamamen UV ışık ve özel UV kalemleri ile ayırt edilebilen bazı özellikleri kullanmaktadır. Tabi ki bu özelliklerde ayırt edici nüsanslar çok ciddi anlamda ufak detaylar içerebilir.

Orijinal paralarda ışığa tutulduğu zaman düz bir hat şeklinde ve üzerinde kupür değerini gösteren “rakam” ve “TL” harflerinin yer aldığı emniyet şeridi vardır. Sahte paralarda, bu emniyet şeridi baskı yolu ile taklit edilmeye çalışılmaktadır.

Orjinal Orjinal Sahte Sahte
Orijinal Orijinal Sahte Sahte

#4 Holografik Şerit Folyo

Yine Türk Lirası üretimi esnasında kullanılan yeni nesil teknolojilerden bir yenisi daha. Sahte para üreticileri, bunu da ciddi anlamda taklit etmeyi deniyor ancak Merkez Bankası üretimi gibi orijinal hale getiremiyorlar. Bu da parayı ayırt etmek için en önemli unsurlardan birisi olarak kabul görür.

Orijinal  banknotların  sağ ön yüzünde, farklı açılardan bakıldığı zaman renkli ve parlak yansımalar veren holografik şerit folyo bulunmaktadır.

Orjinal Sahte Sahte
Orijinal Sahte Sahte

#5 Gizli Görüntü

Türk lirası üretimi geçmişten günümüze çok büyük bir dikkat ve sanat işçiliği ile yapılır. Merkez Bankası, geçmişten günümüze tüm para birimlerine gizli olarak bir görüntü koyar ve bu görüntü herkes için kolay şekilde ayırt edilebilir. Yeni nesil banknot modellerimizde de aynı şekilde ayırt edici özellikler olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıda da görebileceğiniz üzere bu verinin taklidi sahte paralarda hiçbir şekilde taklit edilemez. Bu sayede herkes kolay bir şekilde paranın orijinallik durumunu kontrol edebilir.

Orijinal banknotların ön yüzünde, Atatürk portresi ceketinin sağ tarafında bulunan yedi köşeli ve motifli rozet içinde gizli bir görüntü yer alır. Enine ve boyuna yatay çizgilerle oluşturulan bu görüntüye; göz hizasında yatay bir şekilde bakıldığında, kupür değeri rakamı okunabilmektedir.

Sahte paralarda bu gizli görüntü efekti, gerçek versiyonu gibi verilememektedir.

Orjinal Sahte
Orijinal Sahte

Merkez Bankası resmi internet sitesinde çok daha detaylı ve kapsamlı bir şekilde buna yönelik veriler madde madde ele alınmıştır. Bizde bu verileri sizlere tamamen bozmadan aynı şekilde aktararak fikir edinmenize yardımcı olmaya çalıştık. Daha fazla merak ettiklerinizi ya da eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanlarımızdan bizlere iletebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!