Sermaye Artırımı Nedir? Nasıl Yapılır? 2021

Halka arz olmuş şirketler için önemli bir konu olan sermaye artırımı nedir, nasıl yapılır ve bedelli sermaye artırımı üzerinde duracağız. Bilindiği üzere günümüzde büyüyen şirketlerin daha da büyüyebilmesi için zamanla hark arz olması ve borsada işlem görerek hisse değerlerini katlaması ciddi anlamda olası bir durumdur. Türkiye genelinde şirketlerin çoğu da bu yönde adımlar atarak büyümeyi hedefler.

Sermaye yükseltme, şirketlerin zaman içerisinde hem kendi öz kaynakları hem de yatırımcı profilinin geliştirilmesi açısından da ayrıca dikkat çeken bir diğer unsur olabilir. Ancak sanıldığı kadar kolay bir süreç olmamak ile birlikte çok yöneticili şirketlerde ortak karara dayalı bir unsur olarak da karşımıza çıkar demek yanlış olmaz. Şimdi genel tanımlamalar ile başlayarak bu anlamda biraz fikir edinelim istiyoruz.

Sermaye Artırımı Nedir?

Sermaye artırımı, mevcut işletmenin öz sermayesi ile denk olarak eşleşen hisse senetlerinin ödemelerinin yapılması ve genel kurul onayı ile birlikte yeni hisse senetlerinin piyasaya çıkarılarak satılmasıdır.

Kısaca ve öz bir şekilde anlatmak istersen nasıl anlatırız? Halka arz edilmiş şirketlerin hisse senetlerini ödemesine müteakip toplaması ve sonrasında ortak karar ile yeni ve daha fazla sayıda hisse senedi çıkarması işlemidir. Böylelikle şirketin gelir oranlarında ve yatırımcı sayısında büyük bir artış gözlemlenir. Bu da zaman içerisinde öz sermaye ve şirket borç yönetiminin kontrolü çok daha ideal bir hale gelebilir. Bir de bunun içerisinde farklı bir başlık daha söz konusudur, hemen ona da değinelim.

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelli sermaye artırımı, yine aynı şekilde yukarıdaki tanımla birebir uyuşmakta olan ve genel kurul kararına dayalı bir şekilde şirketin hisse senedi fazlalaştırmasıdır.

Bedelli sermaye arttırma işlemlerinde rüçhan hakkı olayı söz konusudur. Daha önce sitemizde bununla alakalı bir makaleyi siz değerli okuyucularımıza sunmuştuk ancak rüçhan hakkı nedir? Şirketlerin sermaye artırımı noktasında öncelik hakkını mevcut yatırımcılara vermesi ve yatırımcıların hisselerini yükselterek yatırımlarını katlaması durumudur. 15 ile 60 günlük rüçhan süresi vardır ve yatırımcılar bu haklarını rüçhan pazarı içerisinde başka yatırımcılara ya da tanıdıklarına satabilirler. İstanbul Borsası bu noktada en önemli olanaklardan birisidir.

Kısacası iki ayrı tabir ile birlikte sermaye artırımı konusu dikkat ile incelenebilir. Yakın bir zaman dilimi içerisinde ise neler olabileceğini hep birlikte göreceğiz.

Bedelli Sermaye Artırımı

Sermaye Artırımı Faydaları Nelerdir?

Öncelikli olarak bir şirketin zaman içerisinde halka arz edilmesi ve hisse senetleri ile yatırımcıya açılması, aslına bakarsanız önem arz eden bir olay diyebiliriz. Sermaye, bir şirketin en önemli parçalarından birisi olmakla birlikte zaman içerisinde gelir dengesi ve ekonomik maliyet yönetimi açısından ekstra kalıcı gelire ihtiyaç duyulabilir.

Sermaye artırımı, aslına bakarsanız şirketin ekstra borç külfeti altına girmeden doğrudan kalıcı gelir elde etmesi ve bu şekilde öz sermaye ile şirketin yönetimini sağlamasıdır. Türkiye genelinde bu yöntemi kullanarak zaman içerisinde batma noktasından dönen çok fazla şirket olduğunu biliyoruz. Peki genel olarak sermaye artırma sürecinin olumlu ya da olumsuz noktaları nelerdir? Bu anlamda hemen sizlere bazı fikirler sunacak ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

  1. Öncelikle şirketin öz sermaye oranı ciddi anlamda artış gösterir. Borç yönetimi çok daha mümkün hale gelir ve dışarı borçlanma riski ortadan kalkar.
  2. Şirketin hisse senetlerinin artması ile birlikte yatırımcı sayısı artar.
  3. Yatırımcı sayısının değişmesi ile birlikte ilgi durumu ile de alakalı olarak şirketin maddi değerinde de artış meydana gelir.
  4. Rüçhan hakkı ile mevcut yatırımcıların hisse yükseltmesine imkan sağlanabilir. Ancak bu durum rüçhan hakkının kısıtlanması ile de ortaya çıkarılabilir.
  5. Şirketin yeni girişimleri ya da projeleri için zaman içerisinde ele geçecek olan ciddi bir yeni sermaye imkanı anlamına gelir.

Tabi ki mikroekonomi alanında baktığınızda sermaye artırımı ile alakalı olarak atılacak olan her türlü adımın zamanının da iyi ayarlanması gerekir. Şirketi maddi durumunun aşırı kötü olması durumunda alınacak bir karar, mevcut yatırımcıların da elden kaçması için yeteri kadar iyi bir kaçış nedeni olacaktır.

Sermaye Artırımı Rüçhan Hakkı Satışı

Yukarıda da bilgiler sunduk ancak yine de bu anlamda biraz daha kapsamlı bilgilere ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz. Sermaye artırma noktasında alınacak şirket kararları ile birlikte genel kurul onayı önemlidir. Şirketin tamamen yeni yatırımcılara açılma gibi bir hedefi var ise rüçhan engeli verilebilir.

Rüçhan engeli nedir? Şirketin genel kurulunda alınacak olan sermaye artırım kararı ile birlikte yeni yatırımcı ihtiyacı için mevcut yatırımcılara hisse alma önceliğini engellemek demektir.

Bu işlem sayesinde borsada satılacak olan yeni ve yüksek sayıdaki hisse senetleri sayesinde yeni yatırımcılar ortaya çıkar. Bu yeni yatırımcıların şirkete getirecekleri sıcak para hem yönetimi olumlu etkiler, hem dış borçlanma riskini düşürür hem de yeni projeler için öz sermaye katkısı sağlar.

Rüçhan hakkı engellenmediği durumlarda ise mevcut yatırımcılar, kendi hisse haklarını yükseltmek için öncelikli sayılırlar. 15 – 60 günlük zaman dilimi içerisinde rüçhan hakkı sahibi bu hakkını kullanmak zorundadır. Dilerse kendisi hisse yükseltebilir, dilerse ise rüçhan hakkı devri ya da satışı ile İstanbul Borsası üzerinde paraya karşılık bu hakkını verebilir. Bu da aslına bakarsanız yeni hisse senedi yatırımcısı almak ile eşdeğerdir. Ancak tek fark, rüçhan sahibi bundan kendisine bir şekilde belli miktarda gelir elde eder.

Tahsisli Sermaye Artırımı Nedir?

Tahsisli sermaye artırımı, doğrudan şirketin yatırımcısı olan kişilerin kendi hisselerini yükseltmek amacı ile nakdi şekilde yaptıkları hisse senedi alımıdır.

Ancak günümüzde şirketler bunu yatırımcılar arasında bir nevi müzayede mantığına dönüştürürler. Tahsisli artırım ilan edildikten sonra en fazla yatırımı yapan kişinin hisse senedi miktarlarında yükselmeler gözlemlenir. Tahsisli işlemler, genel olarak ekonomi içerisinde MANİPÜLASYON anlamında da kullanılır. Aslına bakarsanız çok riskli bir işlem değildir fakat zaman içerisinde tahsisli artırım noktasında çok çeşitli seçenekler ortaya çıkar.

Tahsisli yatırımı için şirketin genel durumu ve borsada ki hisselerin durumu iyi analiz edilmelidir. Bu, genellikle zorunlu hallerde ki sermaye artırımı sınıfı içerisinde değerlendirilir. Hal böyle olunca da ister istemez kafalarda çok çeşitli soru işaretleri oluşabilir. Yatırımcı bu anlamda ciddi bir risk almayı kabul edebilir. Ancak yine de zorunlu hallerde sermaye yükseltmek, günümüzde çok da mantıklı bir şekilde değerlendirilmez ve zaman içerisinde çeşitli olumsuz senaryolar ortaya çıkabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!