Sık Duyacağınız Kripto Para Terimleri ve Anlamları 2021

Dünya gözünü yatırım sektörüne dikti ve en popüler alanlardan olan sık duyacağınız kripto para terimleri ve anlamları üzerinde duracağız. Bilindiği üzere blockchain sektöründe artık Türk yatırımcıların da ciddi anlamda aktif olduğunu biliyoruz. Kısa vadede akıllı bir şekilde hareket etmek ve eğitim alarak sektörde uzmanlaşmak bir nevi mümkün.

Yatırım piyasalarında geçireceğiniz uzun vakitler, sizi bu anlamda uzman yapabilir ancak kripto para sektöründe durum biraz daha farklı. Hal böyle olunca ülkemiz geneli ile alakalı da çeşitli gelişmeler yaşanıyor. Dünyanın an itibari ile en aktif piyasalarından birisi olarak blockchain sistemlerinde genellikle dönen terimleri bilmek, anlamak ve buna göre hareket etmek çok daha akıllıca olacaktır.

Sektörde yatırımcı olarak var olabilmek için öncelikle sektörü iyi tanımak gerekiyor. Bitcoin eğitimleri konusunda da sizlere kısaca bilgiler sunmak istiyoruz. Nedir, nasıldır, ne işe yarar? Hemen bununla alakalı kısa ve detaylı bir şekilde özet geçelim istiyoruz.

Bitcoin ve Kripto Para Eğitim Setleri

Bu sektör içerisinde özellikle yatırımcı rakamlarının ciddi anlamda artış gösterdiğini net olarak söyleyebilmekteyiz. Günümüzde Bitcoin başta olmak üzere dünya piyasalarında farklı altcoin modelleri de söz konusu. Her birinin altyapısı, yazılım modeli ve işlem hacmi birbirinden tamamen farklı. Bu neden dolayısı ile eğitimli bir şekilde bu sektör içerisinde yer almak çok önemlidir.

Blockchain sektöründe özellikle işlem hacimleri, alım ve satım kuralları, kripto para borsaları gibi birçok teknik bilgiye de hakim olmanız gerekir. Kripto para sektöründeki terimler ile alakalı olarak şimdi detayları hep birlikte analiz ederek fikir edineceğiz.

Kripto Para Terminolojisi

Kripto Para Eğitim Seti Nasıl Alınır?

Günümüzde özellikle bu sektör için uzmanlaşmış kişilerin hem e-kitap hem de YouTube eğitim setleri ile ciddi anlamda ön plana çıktıklarını görüyoruz. Udemy Bitcoin eğitim setleri de ciddi anlamda ilgi gören diğer ciddi seçeneklerden birisi olarak dikkat çekiyor. Bu setler, sektörde uzun süredir yatırım yapan kişiler tarafından hazırlandığı gibi enine boyuna detaylı şekilde yorumlanabiliyor.

Udemy, online eğitim konusunda dünya genelinde olduğu gibi ülkemiz genelinde de ciddi anlamda popüler bir kaynak oldu. Şimdi genel olarak terimler konusunda fikir sahibi olalım.

Kripto Para Terimleri ve Anlamları

Blockchain, yazılımsal bir yatırım piyasası olduğundan dolayı ülkemiz genelinde ciddi anlamda kabul görmüş bir sektör oldu. Ekran kartları ve gelişmiş işlemci modellerinde satış rakamları ciddi anlamda yükseliş gösterdi. Mining işlemleri için işlemci kapasitesi yüksek bilgisayar parçaları gerekir. Bu neden dolayısı ile madencilik yapma amacı içerisinde iseniz sağlam bir bilgisayar şarttır. Şimdi terimleri analiz ederek başlayalım.

Bitcoin

Dünyanın geliştirilmiş olan ilk kripto para birimidir. Günümüzde tüm blockchain sektörünün en değerli para birimi olarak da dikkatleri çeker.

Altcoin

Kripto para sektöründe Bitcoin dışında yer alan ve farklı altyapılarda geliştirilmiş olan tüm dijital kripto paralarını tanımlamak için kullanılan terimdir. Ethereum, Ripple, Binance Coin ve DOGE’de olmak üzere tüm sistemler altcoin olarak değerlendirilir. Alternative Coin (Alternatif Koin) kelimesinin kısaltmasından gelir.

Block (Blok)

Kripto para sektörü içerisinde yapılan işlemlerin tamamının kayıt altında tutulması zorunludur. Bloklar, hash algoritması modeli kullanılarak tüm işlemlerin dijital ortamda kayıt altına alındığı birimlerdir.

Blockchain (Kayıt Zinciri)

Blok sisteminde belirli aralıklar ile yeni kayıt blokları oluşur. Oluşturulan bu bloklar, bir önceki blok modelinden hash bazında bir referans numarası alır ve yeni kayıt oluşturur. Birbirine eklenen kayıt sistemleri de kayıt zinciri adı ile adlandırılır.

Blockchain (Kayıt Zinciri)

Block Reward (Blok Ödülü)

Yukarıda oluşumu ile alakalı bilgi vermiş olduğumuz her blok, bir madenci (mining) tarafından oluşturulur. Sistemde yeni bir blok oluşturma başarısını gösteren madenciler için bir teşvik ödülü verilir. Bu teşvik ödülü için Block Reward terimi kullanılır.

Public Key (Cüzdan Kodu)

Kripto para sektöründe herhangi bir şekilde ödeme almak için borsalarda yer alan cüzdan kodları kullanılır. Bu cüzdan kodlarının tamamı, kişiye özel olarak üretilir ve benzersizdir. (Örn: 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7……)

Private Key (Özel Anahtar)

Kripto para sektörü, tamamen dijital ortamda yürütülen bir sektör olarak dikkat çeker. Private Key, sahip olduğunuz tüm varlıkları doğrulamanız için sizin için oluşturulmuş özel bir koddur. Bu kod olmadan varlıklarınızı paraya dönüştürmeniz imkansız. Asla başkaları ile paylaşılmaması gereken bir koddur.

Confirmation (Konfirmasyon)

Blockchain ağı, an itibari ile dünyanın en yaygın ağlarından birisi olarak kabul edilir. Bu zincir içerisinde yapacağınız her işlemin de ağ tarafından güvenli bir şekilde doğrulanması gerekir. Bu doğrulama işlemine ise Confirmation adı verilir.

Mining (Madencilik)

Dijital kripto para ağlarında yüksek işlemci gücüne sahip donanımlı bilgisayarlar aracılığı ile yeni bloklar bularak kripto para arzı yapma işlemidir. Madencilik, bir nevi kazı yaparak ürün çıkarma işi olduğundan dolayı mining adı ile anılmaktadır.

Cryptocurrency (Kripto Para)

Yüksek işlemci gücüne sahip donanımların çeşitli matematiksel hesaplamalar yaparak kriptografi altyapısı ile şifrelenmiş olan dijital para birimine verilen addır.

Escrow (Emanet Hesap)

Escrow, günümüz Türk kripto para borsalarında ALARM işlemine benzer bir işlemdir. Sizin verdiğiniz komutlar doğrultusunda alım ve satım işlemleri gerçekleştirileceği gibi hesapta koşullu olarak para tutma işlemi olarak adlandırılır.

Airdrop (Token Dağıtımı)

Blockchain sektörü içerisinde yeni ortaya çıkmış ve teklif almış olan birimlerin ÜCRETSİZ bir şekilde token dağıtma işlemine verilen isimdir.

51% Attack (%51 Saldırısı)

Kripto para ağ sistemlerinde bir işlemler bütünü söz konusudur. Bu işlemler bütünü ile alakalı olarak ağ yönetimi de bir merkeze bağlıdır. Yapılan dijital bir saldırı ile birlikte ağ yönetimin merkezden başkalarının eline geçmesi ve güvenlik durumunun sarsılması hadisesi bu terimle tanımlanır.

Kripto Para Terimleri ve Anlamları

All-Time-High (ATH) (Tüm Zamanların En Yüksek Değeri)

Kripto para birimleri de tam anlamı ile kur üzerinden hareket eder ve bir değeri vardır. ATH, o birimin tarihteki en yüksek birim başı kur fiyatına ulaştığı anlamına gelir.

All-Time-Low (ATL) (Tüm Zamanların En Düşük Değeri)

Yukarıda en yüksek değeri verilen kripto para biriminin tarihteki gördüğü en düşük kur değeri için kullanılan tabir olarak kabul edilir.

Arbitrage (Arbitraj)

Bir kripto para birimi her borsa farklı fiyatlar ile karşımıza çıkabilir. Örneğin XRP, Paribu’da 1,20 iken BTC Türk’de 1,40 olabilir. Arbitraj, bu farkını avantaja çevirme ve kur bazında kar etme durumu olarak kabul edilir.

ASIC: Application Specific Integrated Circuit (Uygulamaya Özel Entegre Sistem)

Kripto para madenciliği (mining) yapabilmek amacı ile kurulmuş ve sadece bu işi yapmak için kullanılan donanım sistemlerine verilen isimdir.

Atomic Swap (Merkezden Bağımsız Değişim)

Atomic Swap, kripto para birimleri arasında ki değişimi herhangi bir merkeze bağlı olmaksızın tamamen dijital ortamda tarafsız olarak yapma işlemidir. Kripto para borsaları da bu sınıf içerisine dahildir.

Block Explorer (Blok Tarayıcısı)

Bir kripto para birimi ile alakalı olarak dijital ortamda gerçekleştirdiğiniz her türlü işlemi online ortamda izleyebileceğiniz izleme sistemidir. Transfer, değişim, bozum ya da hash işlemleri de tam anlamı ile buna dahildir.

Türkiye En Güvenilir Kripto Para Borsaları

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 hafta önce

    […] Sık Duyacağınız Kripto Para Terimleri ve Anlamları 2021 […]

    Cevapla
Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!