Slumpflasyon Nedir? Nasıl Oluşur?

Slumpflasyon Nedir?

Slumpflasyon, iktisat biliminin en sık kullanılan terimlerinden biridir. Dolanımda bulunan para miktarı ile malların ve satın alınabilir hizmetlerin arasındaki oluşan dengenin bozulması, fiyatların toptan yükselişi ve paranın değer kaybetmesi olarak tanımlanan enflasyonun artıp ekonomik seviyenin küçülmeye başlamasına Slumpflasyon denmektedir. Ülke ekonomisine ciddi zararlar veren bu süreçte kişi başına düşen milli gelir azalmaktadır.

Slumpflasyonu daha geniş tanımlamak gerekirse; ülkeler, ekonomi politikalarını uygulama aşamasında, ‘maliye ve para politikaları’ dengesini baz alarak belirli bir hedefe yönelik olmak üzere hareket ederler. Ekonomik dengenin düzenli seyri için oluşturulan makroekonomik hedefler genelde büyüme ve enflasyonu öncelik alır. Ekonomik yapının doğal seyrinden dolayı birbiriyle çelişkili olabilen makroekonomik bileşenler arasında hem düşük enflasyon hem de yüksek büyüme üzerine bir yoğunlaşma ile denge kurulması gereklidir, ancak, bu durum oldukça zordur. Bu sebeplerden dolayı büyüme ve enflasyon hususundaki problematik yapı açısından önceliklendirilecek sıranın belirlenmesi azami öneme sahiptir.

Bir ülke fiyat istikrarı ve finansal istikrar konusunda sıkıntı yaşıyor ise yüksek enflasyonla mücadele ediyor demektir ve sürdürülebilir bir büyüme dinamiğinin temelinin sağlamlaştırılması için ilk önce mevcut enflasyon sorununu çözmesi gerekmektedir. Enflasyonla mücadele kapsamında yürütülen maliye ve para politikaları bakımından da bir uyum gereklidir ve bu ekonomik politikalar enflasyonla mücadele için daraltıcı bir doğrultuda ilerlemelidir. Büyüme dinamiğinin oturtulması için de genişleyici politikalar uygulamaya konulmalıdır.

Slumpflasyon ne demek diye daha net bir tanım isteyenler için; ülkelerin ekonomik yapısı içerisinde hem yüksek enflasyon problemi hem de ekonomik açıdan daralma durumu söz konusu ise buna kavramsal olarak ‘Slumpflasyon’ denilmektedir.

Stagflasyon Nedir?

Slumpflasyon terimini incelerken ekonomik geçiş dönemleri ön plana çıkmakta ve bu dönemleri de Stagflasyon terimi ile açıklamak gerekmektedir. Stagflasyon, ‘Stagnant’ (Durgun) ve ‘İnflation’ (Enflasyon) kavramlarının birleşiminden oluşan bir ekonomik terimdir. Stagflasyon kavramı, bir ekonomideki enflasyon ve resesyon yani durgunluk) döneminin beraber izlendiği dönemleri tanımlamak için kullanılır. Enflasyon yüksek, ekonomik büyüme + / – 1 aralığında olan durumu ifade etmek için bu durum stagflasyon olarak kabul edilir. Ancak bu durum devam etmeme kaydıyla kabul edilir.

Güncel açıdan bakıldığında stagflasyon süreci boyunca işsizlik rakamları yükselişe geçerken, ekonomik büyüme yaratılamaması ve enflasyon rakamlarının da sürekli olarak yüksek seyirde devam etmesi sonucunda ülke ekonomisi için ciddi olumsuz durumlar oluşmaktadır. Çünkü tanımlamada da geçtiği gibi, stagflasyon sürecinde enflasyon artar, ekonomide üretim oranı düşer ve üretim artmaz ise, stagflasyon devreye girer ve bu da ülke ekonomisine olumsuz yansımalar oluşturur.

Slumpflasyon ve Stagflasyon Farkı Nedir?

Slumpflasyon ve Stagflasyon terimleri ekonomik büyüme ve enflasyon dengeleri ile alakalı iktisadi kavramlar olup bazı ayrıntısal farklılıklar içermektedirler. Slumpflasyon, ekonomik büyümenin ortalamanın altında ve düşük bir hızda büyümesi ya da büyümemesi durumu iken Stagflasyon ekonomideki resesyon yani durgunluk seviyesinin enflasyonla birleşmesidir. Slumpflasyonun stagflasyondan farkı ise; ekonomi küçülme gösterirken enflasyon yüksek seyreder!

Slumpflasyon döngüsünde yer alan bir ülke ekonomisinin yönetimi ve para otoriteleri ile alakalı politikalar çok hassas dengelere oturtulmalıdır.

Enflasyonu düşürmek için uygulanması gereken;

  • Ekonomik daraltıcı politikalar; para politikası içerisinde yer alan faizlerin düşürülmesi, taleplerin baskılanması, dolayısıyla kredi arzının daraltılmış olması ve ithalatın azaltılarak cari açığın düşürülmesi,
  • Mali politikalarda sıkılaşma; bütçe harcamalarının düşük tutulması, kamu tarafındaki tasarrufların arttırılması, ekonomik birtakım teşviklerde azaltıma gidilmesi,

Bunlar aynı vade içerisindeki ekonomik büyüme hızını düşüren faktörlerdir. Daraltılmış bir ekonomide de dönemsel olarak daralma ivmesinin artmasına sebebiyet verecektir.

Enflasyonun geniş vadede düşürülmesi ile sağlanacak olan makroekonomik seviyelerde ise genel ekonomik politikalarda (Para ve maliye politikası) sıkılaştırıcı önlemler gevşetilirse ekonomik büyüme de yeniden ivme kazanılacaktır. Finansal dışa bağımlı ülkelerde sürdürülebilir ekonomik büyüme ve düşük enflasyon oranı, özellikle fiyat istikrarı konusunda sorun yaşatacak ve uzun vadede istikrar kazanılmasını zorlaştıracaktır. Bu ülkelerin ekonomik açıdan birçok faktörde ayrı ayrı iyileşme kazanması gerekmektedir. Makroekonomik dengelerin uzun vadede olumlu ivmede seyretmesi ve sürdürülebilir politikaların devamlılığı için ‘Yapısal Reformlar’ yapmalıdırlar.

Türkiye, özellikle son yıllarda yüksek enflasyonla büyüme sağlamaya çalışan bir ekonomi olmakla birlikte, geçtiğimiz yıllarda daralma ve yüksek enflasyon içerisinde Slumpflasyon kavramını yaşayan ülkelerden olmuştur. Kronikleşen cari açık ve dış finansman bağımlılığı neticesinde mali ekonomik yapısı, özellikle fiyat artışları ve şoklarına sebebiyet veren etkiler doğurduğundan Slumpflasyon, Stagflasyon, Stagnasyon gibi durumların potansiyel olarak oluşması beklenmektedir.

Türkiye tarihinde enflasyonla mücadele kapsamındaki büyüme arasındaki en uzun süreli olan durum yüksek enflasyonlu büyüme durumu olarak öne çıkmıştır. Bu durumu Slumpflasyon izlemektedir. Stagflasyon genellikle birkaç aylık dönemlerle birlikte Slumpflasyona geçiş dönemi olarak belirtiliyor. Resesyon hali ise genellikle enflasyondan bağımsız olarak sadece iki çeyrek üst üste yaşanan ekonomik küçülme durumu olarak tanımlanıyor. Bunun yanı sıra küçülme durumuna yüksek enflasyon da eşlik ediyorsa bu tanımlar yetersiz kalmaktadır. Bazı enflasyonlara (örneğin %10 gibi) küçülme de eşlik ediyorsa bu durumu aynı çerçeve içine koymak yanlış olmaktadır. Türkiye ise son 20 yıl içerisinde hiç resesyon yaşamamış ancak, slumpflasyon halini çokça görmüştür.

Resesyon ve Slumpflasyon Benzerliği ve Farkı

Ülkelerin yaşadığı ekonomik krizlerin en zoru; Slumpflasyondur. Enflasyon içinde küçülme hali olan slumpflasyonun, resesyon durumuyla benzerliği; ikisinde de ülke ekonomisi küçülmeye girmiştir. Slumpflasyon ve resesyonun farkı ise; Slumpflasyonda ülke ekonomisi küçülürken bir yandan yüksek enflasyon oranı devam etmektedir. Slumpflasyon, ithal oranı yüksek girdileri olan ülke ekonomilerindeki kurdaki artış sebebiyle enflasyon ve mali ekonominin büyüme hızı düşmektedir. Bu gibi durumlarda da Slumpflasyon kavramı ortaya çıkarak ekonomileri büyük oranda etkiler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!