Spiritüel Nedir? Spiritüalizm Ne Demek?

Birçok kişinin tam olarak bilgi sahibi olmadığı konulardan olan spiritüel nedir, spiritüalizm ne demek sorularına yanıt vermek amacındayız. Dünya genelinde bildiğimiz gibi artık düşünce farklılıkları ve özgürlükleri ile alakalı olarak ciddi manada değişen bir süreç yaşanıyor. İlerici fikirler başta olmak üzere insanların din, dil, ırk ya da sosyal yaşantıları ile alakalı olarak tüm somut bakış açıları ciddi manada değişim evresi içerisine girmiş durumda.

Spiritüalizm de aslına bakarsanız tam olarak bizleri bu anlamda yönlendiren ve incelenen bir bilim dalı gibi düşünülebilir. İnsanların düşünsel yaşantılarını konu alan bu unsur ile alakalı olarak daha fazla bilgi vereceğiz. Günümüzde birçok kişi bunu esprili insan olarak bilse de durum bunun tamamen aksini gösteriyor. Gelin genel tanımlamalar ile başlayarak fikir edinelim.

Spiritüel Nedir?

Spiritüel, insanların tamamen manevi yaşam ile alakalı fikir ve kişilik değişimlerini konu alan, materyalist düşünceden uzaklaşan insan demektir.

Bilindiği üzere günümüz toplumlarında inanılan ve dinimiz islamda da geçen “ALEMLERDEN ÖTE BİR ALEM VARDIR” zihniyeti bu anlamda kendisini gösterir. Spiritüellik, materyale dayalı tüm unsurlardan ulaşarak kendisini bu aleme adayan insan anlamına da gelmektedir. Türkiye genelinde de tabi ki din alimleri ya da çok yönlü tarikatları da bu alana dahil edebilmek mümkün gibidir. Aslına bakarsanız bu, uzaya ilgi duyan insanlar için de geçerlidir. Uzay da farklı bir boyut ve alem anlamı taşır ve bu anlamda yeni bir düşünsel boyut anlamına gelir.

Spiritüel enerji, spiritüel insan gibi kavramlar da tam olarak bu şekilde karşımıza çıkmıştır aslında. Tinselcilik ya da öte alemcilik gibi tanımlamalarla da kabul görmüş olan bir düşünce ya da yaşam tarzı demek yanlış olmaz sanıyorum. Latince kökenli bir kelime olarak bilinen bu unsur Türkçe karşılığı olarak ise “RUH” ismi ile bilinir. Bu anlamda birleşmiş birçok topluluk vardır ve bu topluluklar kendilerine SPİRİTÜALİST adını vermektedir. Felsefi bir düşünce yapısı ve yaşam biçimi olarak da kabul gördüğünü net bir şekilde söylemek mümkündür.

Spiritüalizm

Spiritüalizm Ne Demek?

Spiritüalizm, yukarıda da bahsettiğimiz üzere bir nevi öte alemlere inanan ya da tinsel düşünce yapısını benimsemiş olan düşünce modelidir.

Günümüzde toplumlar fikirsel olarak, yaşayış olarak, ekonomik ya da sosyo-kültürel olarak da bir ayrımlaşma içerisine girmiştir. İnsanlar, zaman içerisinde kendilerinde oluşan fikir ile birlikte aslına bakarsanız kendi düşünce yapılarını oluşturmak ile birlikte yeni bir yol izlemeyi kabul edebilirler. Öte alemcilik, yani varlığı bilinen ancak kanıtlanmamış bir dünyaya ya da varlıklara kendinizi adamak gibi gösterilebilir.

Dinimiz islam, Allah’ın varlığını kabul etmek ve ahiret yaşantısına inanmak unsurlarını bizlere öğütler. Peygamber efendimizin hadisleri ve Allah’ın gönderdiği ayetler ile birlikte bu dünyadan diğer aleme hazırlık yapmayı emreder. Hal böyle olunca bu da spiritüelist bir düşünce yapısı olarak net şekilde karşımıza çıkıyor demek yanlış olmaz. Aslına bakarsanız felsefi olarak da kabul edilmiş olan bir düşünce yapısıdır demek yanlış olmaz.

RUHÇULUK akımı olarak da dünya genelinde kabul görmüştür. Tabi ki içeriğinde çok fazla alternatifli seçenek olduğunu da anlamak, bilmek, kabul etmek gerekiyor. Bizde şimdi sizlere düşünce yapısı içerisinde ki ana mantığı ve alternatifleri içeren birkaç ana başlığı maddeler halinde sunma noktasında örneklere değineceğiz.

Spiritüalizm Akımı Hangi Düşünceleri Benimser?

Öncelikle bir felsefi bakış açısı olarak da kabul edilmesi gerekir. İnsanların materyalist düşünceden uzak tamamen farklı fikir ve düşüncelere adanması olarak da tanımlanır. Ancak bu fikirlerin tabi ki birçok farklı alternatifi günümüzde göze çarpıyor. Spiritüelizm, dünya genelinde bilim insanlarınca da araştırılan ve özellikle psikiyatri ana bilim dalının fazlası ile üzerinde durduğu konulardan birisidir. Aslına bakarsanız bilim ile tamamen zıt bir kavram gibi görünse de derinlemesine incelemesi ciddi anlamda önem arz eder.

Spiritüalizm örnekleri ile alakalı olarak çok fazla seçenek gösterilebilir. Başta yukarıda verdiğimiz olduğumuz Allah’a ve ahiret hayatına inanmak ve buna yönelik olarak yaşamak da bunun en ideal örneklerinden birisi olarak kabul görür. Ancak daha farklı örnekleri de söz konusudur demek yanlış olmaz. Hemen birkaç örneği sizlere sunacak olursak;

 • Dua, tanrıya inanma, anlama
 • Tanıma, bilme, anlama
 • Maneviyat, inanç
 • Hissetme, geniş düşünme, hoşgörü
 • Dünyayı ve kendini bilerek dış çevreyi doğru algılama
 • Derin saygı ve düşünceli olma
 • Soğukkanlılık ve meditasyon

bunlardan bazıları olarak nitelendirilebilir. Tabi ki her düşünce tarzının zaman içerisine ortaya çıkmış olan farklı ritüelleri olduğunu da kesinlikle unutmamak gerekiyor. Bu neden dolayısı ile düşünce akımları ile birlikte ritüelleri de kabul etmek gerekir. Spiritüel kişilerin özellikle inandıkları ve üzerinde durdukları bu unsurlar ile alakalı olarak birkaç önemli örneği sizlere sunma niyetindeyiz.

Dinlere Göre Spiritüalizm

Dini inançların hemen hemen tamamı bu sınıf içerisinde sorunsuz bir şekilde değerlendirilebilir ve kabul görebilir. Bu neden dolayısı ile her dinin kendisine özgü ritüelleri de spiritüel kişiler tarafından koşulsuz bir şekilde kabul görür ve uygulanır. İslam dini için de aynı şekilde bu ritüeller geçerlidir. Dinlerin spiritüal ritüelleri başlığı altında örnekleri aşağıdaki gibi inceleyebiliriz;

 • İslam: Dua, namaz, abdest, Hac görevi, oruç tutma, zekât.
 • Hristiyanlık: Bedensel ve ruhsal ibadet, meditasyon, İncil’den bölümler anlatan dramalar.
 • Budizm, Hinduizm, Taoizm, Jainizm: Esas olarak insanı güzelliğe, gerçekliğe, mutluluğa, empatiye yönelten manevi davranışlar, meditasyon, konsantrasyon, yoga.

Kısacası bu uygulamaların tamamı bir düşünce ile ortaya çıkar ve inanılan ruhsal fikirler ile birlikte ortaya farklı farklı seçenekler çıkar demek yanlış olmaz. Dolayısı ile dünya genelinde kabul görmüş ve dolaylı yoldan bizleri dahi içerisine alan fikirsel yapılar olarak dikkatleri çeker. Tabi ki spiritüelizm ile ilişkili görülen birçok farklı alan da söz konusudur. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Ezoterizm
 • Mistisizm
 • Okültizm
 • Parapsikoloji
 • Teozofi
 • Senkretizm
 • Tinsel
 • Metafizik
 • Reiki

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!