Swot Analizi Nedir? Nasıl Yapılır? Örneği

Bugün ki makalemizde iş süreçleri için önem arz eden Swot analizi nedir, nasıl yapılır, örneği gibi konuların genelini ele alacağız. Türkiye, iş gücünün ciddi anlamda yükseldiği ve kurumsallaşmanın arttığı bir ülke olma noktasında her geçen gün biraz daha yükseliş gösteriyor demek yanlış olmaz. Hal böyle olunca da işletme ekonomisi konusu gerçekten ön plana çıkmaya başlıyor.

Şirketlerin geleceklerini doğru planlamaları noktasında önemli bir işlem olan swot analizi, ekonomik parametreler noktasında da farkını ortaya koyuyor. Sitemiz içerisinde genel geçer bilgilerden daha ziyade araştırmaya ve öğretmeye yönelik para ve ekonomi bilimi makalelerimiz ile birlikte elimizden geldiğince seçenekleri kapsamlı olarak sunuyoruz. Şimdi ise önem arz eden bu başlık ile alakalı olarak kapsamlı bilgileri elimizden geldiğince kapsamlı şekilde sunacağız.

Swot Analizi Nedir?

Swot analizi, bir şirketinin her türlü risklerini, iyi olan yanlarını, gelecekte çıkabilecek fırsatları ve genel risk durumunu analiz eden bilimsel bir tekniktir.

Günümüzde özellikle ekonomik parametrelerde Türkiye konulu karışıklıklar, ister istemez işletme ekonomisi noktasında da soru işaretlerine neden oluyor. Şirketler, geleceklerini planlarken birçok farklı detayı dikkate alarak hareket etmek zorundadır. Riskler, fırsatlar ya da mevcut durum ciddi anlamda bunları belirlemek için önem arz eden diğer başlıklar olarak da dikkat çekiyor.

SWOT, bu noktada işletmelerin gelecek planlaması açısından olmazsa olmaz ve bir o kadar da dikkat çekici ekonomik yöntemlerden birisi olarak kabul görür. Zaten kelime anlamı olarak da Strenghts: Güçlü yönler, Weaknesses: Zayıf yönler, Opportunities: Fırsatlar, Threats: Tehditler anlamına gelir.

Swot Analizi Örnek

Swot Analizi Nasıl Yapılır?

Bu, aslına bakarsanız bir işletmenin tüm iyi ve kötü yönlerini, gelecek planlarını, pazardaki yerini ve ekonomik durumunu cevapladığınız tüm alanları kapsar. İşletmelerin tüm istatistikleri genel itibari ile muhasebeciler ve pazarlama departmanları gibi tüm birimlerce en ince ayrıntısına kadar kontrol altında tutulur. İstatistik bilimi kullanılarak da haftalık, aylık ve yıllık bazda istatistiki veriler değerlendirme altına alınır.

Swot analizi nasıl yapılır sorusunun yanıtı ise soru sormaktır. Bu analiz bilimi, işletmeniz ile alakalı 4 ayrı başlık ile ilgilenir ve bu başlıklar ile alakalı olarak doğru soruları, doğru şekilde sormanız ve kapsamlı şekilde yanıtlamanız gerekir. Bu yanıtlar, aslına bakarsanız şirketinizin genel stratejisi için ciddi anlamda önem arz eden unsurlardan birisi olabilir. Tüm işlemler için sormanız gereken sorular ve cevaplamanız gereken istatistiki veriler söz konusudur. Bu anlamda önemli bazı bilgileri sizlere sunacağız.

Güçlü yönler (Strenghts)

Öncelikle işletmenin güçlü yönlerinin tam olarak belirlenmesi gerekir. Tabi ki bu güçlü yönlerin tam anlamı ile analiz edilebilmesi için sorulması gereken sorular var. SWOT analizinin ilk aşaması, bir işletmenin tüm güçlü yönlerini anlamak olacaktır. Bunun için bazı cevaplanması gereken sorular aşağıdaki gibidir;

  • Sektördeki diğer firmalardan daha iyi yaptığınız neler var?
  • Ürünleriniz, rakiplerinize nazaran ön plana çıkıyor mu?
  • Müşteri hizmetleri ve memnuniyeti noktasında ne kadar iyisiniz?
  • Kullanıcı deneyimi gibi müşteri odaklı unsurlara ne kadar önem veriyorsunuz?
  • Müşterilerinizden ödeme alma süreçleri noktasında ne kadar çeşitlilik ve kolaylık sağlayabiliyorsunuz?
  • Müşterileriniz için ne gibi ekstra hizmetler sunuyorsunuz? Fikirlerini ne kadar dikkate alıyorsunuz?

Bu sorular, aslına bakarsanız başarılı bir işletme için olmazsa olmazlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Bu sorular, sizin güçlü yanlarınızı geliştirmeniz ve mevcut durumunuzu analiz etmeniz açısından önemlidir.

Zayıf yönler (Weaknesses)

Burada sorulardan daha ziyade objektif bir bakış açısı ile işletmenin günümüzde ki yeri, sunduğu imkanlar ya da müşteri odaklılığı noktasında ki zayıf yönler dikkate alınır. Yani bir işletmenin her ne olursa olsun müşteri odaklı, subjektif ve objektif bir şekilde bakış açısını genişletmesi son derece önemlidir.

Zayıf yönler noktasında ise bakılması gereken çokça önemli seçenekler var. Zayıf yönlerinizi düzeltmeye yönelik atacağınız her adım, zaman içerisinde rakipleriniz önünde öne geçeceğiniz fersahlarca yol anlamına gelir. Tüm zayıf yönler, zaman içerisinde düzeltilmesi zorunlu olan maddeler demektir. Bu neden dolayısı ile her ne olursa olsun şirketin tüm olumsuz ya da eksik verilerini doğru şekilde düşünmek, yorumlamak, masaya yatırmak ve çözüm yollarını denemek gerekecektir.

Fırsatlar (Opportunities)

Sektörü sizden daha iyi kimse bilemez. Bir işletmenin en büyük ayrıcalığı sektör içerisinde ki deneyimidir. Deneyim, beraberinde profesyonel çözümler getirir ki bu çözümler de müşteri kitlesinin çok daha geniş kapsamlı bir şekilde ele alınması anlamına gelir.

Bir şirket, her türlü teknolojik ve inovatif yenilikleri takip etmeli, gelişime açık olmalıdır. Müşterilerinize rakiplerinize nazaran sunacağınız her türlü ekstra imkan, beraberinde çok daha çeşitli seçenekleri getirir demek yanlış olmaz sanıyorum. Pazarlama alanında ya da sosyal mecralarda aktif olmak dahi bu anlamda fırsattır. Kampanyalar, alternatif ve müşteri deneyimi için kolaylıklar sağlayan tüm alternatifler aslında birer fırsat olarak karşımıza çıkar.

Tehditler (Threats)

Belki de bu analiz biliminin en önemli maddelerinden birisi olan tehdit konusunu ele alacağız. İş alanınız her ne olursa olsun rakipleriniz ya da ekonomik veriler noktasında sizi tehdit eden birçok önemli seçenek söz konusudur. Bu seçenekleri doğrudan analiz etmek ve fikir sahibi olmak gerekir.

Tehditler, bilindiği zaman yapıcı çözümler üretmek bu noktada ayrıca dikkat çekici bir unsur olarak dikkat çekiyor. Tehditleri bertaraf etmenin en önemli yönlerinden birisi de her ne olursa olsun fikir birliği içerisinde olmak olacaktır. Sizi tehdit eden unsurların tamamını maddelendirmek, tehlike analizi yapmak bir işletme için en önemli veriler arasındadır. Dolayısı ile doğru adımlar atmak sizler için ayrıca önemli bir diğer seçenek olacaktır.

Swot Analizi Örneği

En önemli konulardan birisi de swot analizi örneği olarak dikkatleri çekiyor. Her türlü işletme için yapılabilecek bu analiz, aslında şirketin geleceği açısından da son derece yapıcı ve önemli bir konu olarak dikkat çekecektir. Aşağıda sunduğumuz görsel tabloya bakarak bu gibi analizlerin ne gibi yapıldığını anlayabilirsiniz.

swot analizi ornek

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!