Tahvil Nedir?

Bugün ki makalemizde ekonomi sektörünün en önemli birimlerinden birisi olan tahvil nedir, bono ile farkı nedir gibi sorulara yanıt vermek istiyoruz. Ekonomi piyasaları artık dünya genelinde çok ciddi bir dalgalanma içerisinde. Hal böyle olunca da devletin iç ekonomi ile alakalı olarak atacakları somut adımların niteliği ciddi anlamda ön plana çıkıyor demek yanlış olmaz.

Sektöre aşina olan kişilerin özellikle tahvil, bono, hisse senedi gibi terimlere hakim olması ciddi anlamda önemli olan bir seçenek. Şimdi bu seçeneklerden birisi olan tahvil unsurunu ele alacak ve detayları ile alakalı olarak fikir edineceğiz. Bunun haricinde merak ettiğiniz soruları detayları ile bizlere sorabilir ve fikir edinebilirsiniz. Daha yeni seçenekleri elimizden geldiğince sizlere detaylı bir şekilde sunacak ve fikir edineceğiz.

Tahvil Nedir?

Tahvil, devletin ya da bir şirketin borç ödenek sağlayabilmesi için çıkarılan, belli bir vadede geri ödenmesi gereken değerli kağıt modelidir.

Bilindiği üzere ülke genelinde son birkaç senelik dilim içerisinde çok ciddi manada ekonomik kriz ortamı kendisini gösteriyor. Bu kriz ortamının getirdiği en büyük sıkıntılardan birisi de şüphesiz ki ödeme güçlüğü. Hal böyle olunca şirketler arası sıkıntıların ortaya çıkmaması, ihracat hacmi sorununun ortaya çıkmaması için bir ekonomik sirkülasyonun olması çok önemlidir. Tam da bu noktada tahviller devreye girer ve karşılıklı mutabakata bağlı olarak belli bir vade süresinde ödemesi yapılarak sürecin kurtarılması sağlanır.

Üzerinde bulunan kupon ve/veya anapara vadesi geldiğinde, borçlu olan şirketin borçlarını ödemesi esasına dayanan bu menkul değerler, şirketlere ucuz ve uzun vadeli kaynak sağlama amacını taşımaktadır. Devlet tahvillerinde bulunan vade ve faiz riskinin yanı sıra, özel şirketlerin çıkardıkları menkul kıymetler, devlet tahvillerinde sembolik olan müşteri riskini, daha geniş olarak bünyesinde bulundurmaktadır.

Tahvil ve Bono Arasındaki Fark Nedir?

Ekonomi piyasalarında ki en çok merak edilen sorulardan birisi de şüphesiz ki tahvil ve bono arasındaki fark konusuna dair sorular. Aslına bakarsanız aralarında çok ciddi bir farklılık söz konusu değildir. Bu noktada en büyük farkın vade süreleri üzerinde kendisini gösterdiğini biliyoruz.

Bu borç senetleri, aslına bakarsanız ekonomik sirkülasyonun ciddi manada önem arz ettiği ve ne olursa olsun özellikle büyük şirketlerin ciddi manada tercih ettiği unsurlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Aralarında ki tek fark vade süreleridir. Buna yönelik olarak hemen vade sürelerine göre inceleme yaptığımızda;

  • Tahvil – Vade süresi 1 yılın üzerinde olan borç kağıtlarıdır.
  • Bono – Vade süresi 1 yıl ve altında olan borç kağıtlarıdır.

Tek fark budur. Geri kalan tüm özellikleri ve genel yapısı aynıdır. Geri ödenen, alınıp satılabilen kağıtlardır ve ne olursa olsun devlet özellikle bu konuda en aktif satışları yapan yapıdır. Özellikle devlet tahvilleri nasıl satın alınır sorusunun da ciddi anlamda merak edildiğini biliyoruz. Bu konuda da kısa ve öz bir şekilde okuyucularımızı bilgilendirmenin önem arz ettiğini söyleyelim.

Devlet Tahvili Nasıl Alınır?

Yine en önemli konulardan birisidir. Tahvil satın alma işlemlerinde şüphesiz ki en çok ön planda ki yapı devlettir. Devlet, düşük faiz oranları ile birlikte tüm ekonomik sorunları bertaraf edebilmek için somut adımlar atar ve bu somut adımlar sayesinde de ekonomik istikrar sağlanması amaçlanır.

Devlet tahvilleri satın alma noktasında bilgi sahibi olan insanların az olduğu için bu soruya da hemen yanıt vermek istiyoruz. Öncelikli olarak bu değerli kağıtların devlet nezdinde satın alınması bireysel olarak gerçekleştirilen bir konu değildir. Devlet, sene içerisinde belirli zamanlarda ve belirli miktarlarda tahvil kağıdı çıkardığını ilan eder. Bu tahvil kağıtlarının çıkarılması da tamamen Merkez Bankası kontrolünde olan bir unsur olarak dikkatleri çekiyor.

Merkez Bankası, bu tahvilleri çıkardıktan hemen sonra ise aracı finansman şirketleri ya da bankalar bu tahvilleri alırlar. Bu tahvilleri almalarında ki esas amaç ise doğrudan şahıslar ya da kuruluşlar ile buluşturmak için en kolay süreç yönetimini yapıyor olmalarıdır. Dolayısı ile devlet tahvili alacak iseniz bankalar ya da anlaşmalı finans kuruluşlarını kullanmak durumundasınız. Bunun dışında herhangi bir şekilde bireysel olarak Merkez Bankası’ndan tahvil satın almak gibi bir durum söz konusu olamaz.

Tahvil Nedir?

Devlet Tahvilinin Avantajları Nelerdir?

Tahvillerin çıkarılması sadece devlet tarafından sağlanmaz, özel kuruluşların da bu anlamda borç kağıdı çıkardıklarını söylememiz gerekiyor. Ancak devletten alacağınız kağıtların çok daha güvenilir ve uzun vadede sizi rahat ettireceğini net olarak söyleyebiliriz.

Birçok kişinin bu anlamda araştırma yaptığını ve hangisini tercih etmesi gerektiğini bilmediğini iyi biliyoruz. Bizde elimizden geldiğince bu noktada somut adımlar atarak fikir edinebilmeniz için maddeler halinde bir değerleme yaparak fikir edinmenizi sağlayacağız. Devlet tahvillerinin avantajları genel hatları ile aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

  • Tamamen devlet güvencesi altında olan borç kağıtlarıdır.
  • Ülke genelinde ki tüm yatırım araçları içerisinde risk oranı en düşük yatırım modelidir.
  • Tahvili daha ilk edineceğiniz dönemden itibaren ne kadar kar elde edeceğinizi net şekilde bilirsiniz.
  • Anapara tutarları garanti altındadır. Bunun dışında devlet mutlak surette belli bir kar oranını sizlere garanti eder.
  • İkinci el pazarı gibi alınıp satılabilen bir sektör halinde kullanılabilir.
  • Vadesi gelmeden de eğer yatırımcı isterse tahvil senedini kolayca bozdurma imkanına sahiptir.

Genel itibari ile aslına bakarsanız devletin de ekonomik istikrar ve bilhassa döviz rezervi sağlaması açısından çok büyük önem arz eden konulardan birisidir. Dolayısı ile tahvil alımlarında devlet kanalını kullanmak ayrıca büyük önem arz eden unsurlardan birisidir.

Daha önceki yazılarımızda okuyucularımızın bilgi sahibi olabilmesi için Hazine Bonosu Nedir konu başlıklı bir makale de ele aldık. Burada da aslında bu gibi devlet kağıtlarının genel kullanım amaçlarını tüm okuyucularımıza sunduk.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!