Tek Fiyat Emir Toplama Nedir?

Ekonomi için önemli parametrelerden birisi olan tek fiyat emir toplama nedir, ne işe yarar gibi sorulara kısa ve öz bir şekilde yanıt vereceğiz. Ülke geneline baktığımız zaman özellikle ekonomik açıdan bazı seçenekler adından ciddi manada söz ettiriyor. Çeşitli durumlar için kriz önlemleri mutlak surette geliştirilmiştir ve her şekilde bunun önlemi alınabilir ve çeşitli adımlar ile kontrol edilebilir.

Borsa İstanbul sistemi üzerinde çeşitli aşamalarda kullanılmakta olan bu yöntem, zamana bağlı olarak önemli bir önlem oldu. Türkiye genelinde de araştırması ciddi anlamda yapılan bir yöntem olduğundan dolayı ne olursa olsun dikkate alınması gereken bir unsur. Şimdi genel tanımlar ile başlayalım ve fikir edinme yoluna gidelim.

Tek Fiyat Yöntemi Nedir?

Bir sermaye piyasası aracı için sisteme iletilen emirlerin borsa tarafından belirlenen zaman dilimleri boyunca toplanarak gün içinde bir kere veya birden fazla kez tekrar edilmek suretiyle en çok işlem miktarını gerçekleştirecek şekilde ve öncelik kurallarına uygun olarak belirlenen tek bir işlem fiyatından eşleştirilmesi yöntemidir.

Bu aslına bakarsanız Borsa İstanbul kaynaklarında geçen resmi tanım olarak da dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz. Aslına bakarsanız ekonomi piyasalarında meydana gelmesi muhtemel olan olası sert düşüşlerin önüne geçilmesi anlamına da gelebiliyor. Tabi ki bu yöntem incelendiği zaman ne olursa olsun bazı önemli kurallar ve uygulama aşamaları söz konusudur. Bunların da tamamı belirli senaryolar çerçevesinde karşımıza çıkar ve hal böyle olunca da çok çeşitli alternatifleri kullanmak gerekir.

SPK’nın de denetimi altında olan bu uygulamalar ile alakalı olarak genel geçer bilgilerden daha ziyade doğru bir şekilde bilgi edinmek, tek fiyat emir toplama sürecinde yatırımı nasıl şekillendireceğinizi bilmek önemlidir.

Tek Fiyat

Tek Fiyat Emir Toplama İşlem Aşamaları

Ekonomi alanında bilhassa da borsa ile alakalı tüm işlemlerde her ne olursa olsun belli aşamalara ve prosedürlere dayandırılmak zorundadır. Biz de elimizden geldiğince sizler için kısa ve öz bir şekilde aşamaları anlatmak amacındayız. Bu aşamalar genel itibari ile aşılmaksızın kontrol altında tutulur. Dolayısı ile iyi bir şekilde okumak ve bilgi edinmek gerekir.

Emir Toplama Aşaması

Emir toplama aşaması, adından da görebileceğiniz üzere emir defteri kayıtları da dikkate alınmak üzere emirler toplanır.

Bu noktada mümkün mertebe sabitlenmiş olan üst seviye fiyatlarda seçenekler ön plana çıkar. Emir toplama aşaması seansın açılış, gün ortası, tek fiyat ve kapanış bölümlerinde söz konusudur. Bu emirler, temsilciler tarafından görülebilir, değerlendirilebilir ve kabul edilebilir.

Fiyat Belirleme Aşaması

Emir toplandıktan sonra sisteme iletilen fiyat teklifleri değerlendirilir ve analizin sonrasında bir taban ve tavan fiyat belirlenir.

Bu aşama aslına bakarsanız tek fiyat unsurlarının en önemli seçeneklerinden birisi olarak da dikkat çekiyor. Bu işlemin gerçekleşme süresi genel itibari ile 1 dakika sürse de aslına bakarsanız 5 dakikaya kadar çıktığı da olur. Ancak genel itibari ile fiyat belirleme süresi ciddi anlamda hızlı gerçekleşir. Aynı seans içinde tek fiyat belirleme süreçlerinde işlem görmeyerek kalan ve geçerliliği devam eden emirler bir sonraki tek fiyat sürecine aktarılır.

Bu süreçte de aynı şekilde belli başlı kurallar vardır. Bu kurallar nezdinde ekstra emir giremez, değiştiremez ya da emirleri iptal edemezsiniz. İşlemler başladığı an itibari ile yatırım kesinlik kazanır. Dolayısı ile üzerinde herhangi bir şekilde oynama yapılması çok da mümkün değildir.

Tek Fiyat Emir Toplama İşlem Süreçleri

Borsa üzerinde hemen hemen tüm işlemlerin planlı, programlı ve bir düzen dahilinde meydana gelmesi ve uygulanması gerekir. Aynı şekilde bu kuralın tek fiyat emir toplama işlemleri ve süreçleri için de geçerli olduğunu net olarak söylememiz gerekiyor.

Resmi internet sitesinde de bu konuya yönelik olarak çok çeşitli uygulamalar yapıldı. Ancak biz, elimizden geldiğince sizleri tüm bu konular ile alakalı olarak net şekilde bilgilendirme niyetindeyiz. Aşağıdaki tabloda bu yöntem ile alakalı olarak tüm çalışma mantıklarını görebilme şansına da sahip olabileceksiniz.

Tek Fiyat Emir

İşlem süreçleri, saatleri ya da bu gibi detaylar borsanın genelinde çok büyük önem arz eden unsurlardan birisi olarak kabul görür. Hal böyle olunca da ister istemez bu saatlerin emir toplama ve fiyat belirleme süreçlerinden sonra çok daha farklı seçenekler kendisini gösteriyor. Şimdi elimizden geldiğince sizleri bu noktada biraz daha etkin bir şekilde bilgilendirebilmek için videolu olarak da fikirler sunma yoluna gideceğiz.

Tek Fiyat Yöntemi Satış ve Cezalar

Tek fiyat yönteminin kuralları son derece katıdır ve her ne olursa olsun SPK üzerinde değerlendirme yapılması son derece önemlidir. SPK denetimi içerisinde olduğundan dolayı kuralın dışında ki tüm işlemler borsa üzerinde kesin bir şekilde cezalandırılır.

SPK, işleme alınan tek fiyat tekliflerinin ne kadar süre için geçerli olacağını belirlemeye yetkili olan kurum olarak dikkat çeker. Bu noktada uygulama aşamalarını da denetler ve kural dışı tüm işlemler için ceza verebilir. Bu cezalar sektörel olarak baktığımız zaman da ayrıca dikkate alınması gereken bazı unsurları ortaya çıkarır.

Satış aşamasında da yine satış serbestliği konusu meydana gelir. Tek Fiyat emir toplama uygulamasında hisse almak için, seans içinde veya seans başlamadan önce alış emirlerinizi girin. Alış emriniz seans içinde sıraya konulur. Sırası geldiğinde alış emri girdiğiniz fiyattan yeteri kadar satıcı var ise emriniz gerçekleşir. Tek fiyattan satış işlemi de aynı şekilde uygulanır.

0
mutlu
Mutlu
3
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!