Token Nedir? Token ile Coin Arasında Ne Fark Var? | Rehber 2021

Token nedir, Token ile coin farkı, Token dijital platform olarak adlandırılır. Token çalışma sistemi Blockchian ile benzerdir. Token ile yapılabilecek işlemler dışında finansal alanda işlemler yapmak mümkün değildir. Token bulunduğu platformun kalitesini ve çalışma sistemini daha da güçlendirmek amacı ile faaliyet gösterir.

Token Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Token nedir, dijital bir platform olarak çalıştığı için platformun daha da işlevsel ve kullanılabilir özellikte olması için çalışmalar yapmaktadır. Token platformu transfer edilebilir özelliktedir. Bu sayede tokenler başka bir Blockchain ya da akıllı sözleşme ile değişim içerisine girebilir. Tokenler genellikle Ethereum cüzdanları içerisinde başka bir cüzdanlar ile değiştirilebilmektedir. Token değişiminin yapılması için tokenların yer aldığı borsaların güncel olarak yayınladıkları bilgileri kontrol etmek gerekir.

Token İle Coin Arasındaki Fark

Token ve coin arasında farklar vardır. Token dijital para birimi olurken, coinler ise kripto para birimlerinin arasında yer alır. Token meydana getirmek için Blockchain ağına bağlanma şartı koyulmaz. Fakat coin kripto para birimlerinden olduğu için Blockchain ağı oluşturularak meydana getirilir. Token değerlerinde belli bir oran yoktur.

Sanal para nedir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Token Yasal Mı?

token yasal mi

Token oluşturmak için yasal olarak Token sözleşmesi şartlarının yerine getirilmesi gerekir. Bunun için aşağıda verilen koşulların tek tek uygulanması gerekir:

  • İlk olarak sözleşmede yer alan token miktarına, token değerine, ya da token oluşturmak için ilk olarak ICO sürecinin tamamlanması gerektiği şartlarına uyum sağlanması gerekir.
  • Gerekli şartlar çerçevesinde token almak için platform üzerinden yatırımcılar istedikleri token seçip miktarı ne kadarsa ödemesini o oranda gerçekleştirir.
  • Token transfer işlemini de yatırımcılar yapabilme hakkına sahiptir. Aldıkları tokenı kendi için değiştirebilir ya da arkadaşlarına da transfer edebilirler. Token transfer işleminin yapılması için öncelikle bir tane cüzdan oluşturulması gerekir. Aynı zamanda Token transfer işlemi için her iki tarafın da akıllı sözleşme yapması gerekir. Akıllı sözleşmenin yapılmasından ve Ethereum cüzdanın oluşturulmasından sonra Ethereum cüzdanından Token gönderilecek cüzdana işaret gönderilir. Ardından akıllı sözleşme sistemi de içinde olur ve Token transfer işlemi kolay bir şekilde gerçekleşir.

Token alım ve satım işlemleri ya da Token transfer işlemleri için yatırımcıların talep edilen masrafları ödemesi gerekir. Dijital platform üzerinde Token ile işlem yaparken ödemeniz gereken miktar direkt olarak platform üzerinden kesilir. Token işlemleri için ödenen ücretler herkes için aynı olmaz. Yapılan işlemlerin sayısına ve türüne göre farklılıklar içinde olur. Mesela 10 dolar değerinde transfer işleminin yapılması durumunda sistem sizden 20 dolar ödeme yapmanız gerektiği şartını ortaya koyar. Bu miktarı ödemeyip sadece 2 dolar transfer işlemi için ödeme yapmanız durumunda Token transfer işlem süreniz gitgide uzamaya başlayacaktır. Platform üzerinden ne kadar fazla token gas ödenirse, token transfer işlemlerini de en önce ilk sırada yapmış olursunuz. Genellikle yüksek miktarda token gas ödeyenleri özel şirketler olarak bilinir.

Token Sistemi Nasıl Çalışır?

Aşağıda Token sisteminin nasıl çalıştığı detaylı bir şekilde anlatılmaktadır:

  • Token oluşturmak için öncelikle sermaye hazırlama aşamasının tamamlanması gerekir. Bunun için ICO sürecinin gerçekleşmesi gerekir.
  • ICO süreci tamamlandıktan sonra Token projesi ile uğraşan yatırımcılara paralar kripto para birimi şeklinde aktarılır.
  • Daha sonra Token dijital platformda daha fazla nasıl kar ve kazanç sağlanacağı ile ilgili fırsatlar ortaya koyulur. Bu fırsatlardan yatırımcılar faydalanmaya başlar.
  • Token oluşturan yatırımcılar tokenlarını güvenli bir şekilde saklayabilir. İsteyenler de kripto para karşılığında satışa sunarak elde ettikleri miktarı alabilir.
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 8 ay önce

    […] Token Nedir? Token ile Coin Arasında Ne Fark Var? […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!