Türkiye çöpünü toprağa gömüyor!

Organik atıklardan enerji elde etmek için Türkiye’nin biyokütle enerji santrallerine olan yatırımlar artıyor. Bu kapsamda şehirlerdeki atıklar ayrıştırılarak bu iş için kullanılıyor.

Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, Türkiye’nin günlük 80 bin ton çöp ürettiğini belirtiyor. Ancak Doğan, bu atıkların sadece 45 bin tonunun ayrıştırıldığını söylüyor. Yıllık ayrıştırılmayan çöpün ekonomiye maliyeti ise 1.5 milyar TL. Davut Doğan, bu miktarın çöpe gitmesinin önlenebileceğini söylüyor.

DÖNÜŞTÜRÜLEBİLECEK ATIKLAR HER SENE TOPRAĞA GÖMÜLÜYOR

Herkesin günde 1 kilogram çöp ürettiğini anlatan Doğan, “Biyokütleden enerji üretiminde çok büyük potansiyele sahibiz. Enerji konusunda ülkemizin dışa bağımlılığını ve oluşan cari açığı düşünürsek, sahip olduğumuz potansiyel Türkiye için milli servet niteliği taşıyor” dedi. Atık sektörünün Türkiye’de henüz 20 yıllık geçmişe sahip olduğunu kaydeden Doğan, “Atık sektöründe, çöp olarak attığımız birçok ürün aslında birer hammadde. Türkiye’de her yıl geri dönüştürülmesi mümkün 6 milyon ton atığın 5 milyonu, çöp depolama alanlarına götürülüp toprağa gömülüyor” ifadelerini kullandı.

EVLERİN ELEKTRİK İHTİYACI BU YÖNTEM İLE KARŞILANACAK

Biotrend markasıyla Türkiye’deki evsel atıklarının yüzde 20’sini temiz enerji ve ısıya dönüştürdüklerine dikkat çeken Davut Doğan, “Bu yıl 6 yeni tesisimizle 11 ilde 18 tesise ulaşacak; evsel, tarımsal ve ormansal atıkları elektriğe dönüştürerek yüz binlerce hanenin enerji ihtiyacını karşılayacağız” dedi. Doğan, tesislerinde 4.4 milyon ton atığı bertaraf ettiklerini söyledi.

TÜRKİYE DIŞARIDAN ÇÖP ALIYOR

Türkiye her sene yurt dışından ham madde ve enerji ihtiyacı için tonlarca çöp alıyor. Ancak kendi çöpümüzü dönüştürmek için bir düzenleme yapılmış değil. Bazı belediyeler ve şirketler dönüştürme işini başlamış ancak bu da Türkiye’nin çöplerinin yarısına denk geliyor.

sifir atik
Türkiye çöpünü toprağa gömüyor!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!