Türkiye Ekonomisi, Geleceği ve Yorumlar 2021

İnsanların kafasında ki en büyük soru işaretlerinden olan Türkiye ekonomisi, geleceği ve yorumlar ile alakalı olarak bilgiler sunacağız. 2021 yılı itibari ile gerek siyasi, gerek milli ve gerekse toplumsal anlamda en çok önemli konulardan birisi de ekonomik durum. İnsanlar sosyal medya ve aklınıza gelebilecek tüm platformlardan ülke ekonomisine yönelik olumsuzluklar içeriyor.

Ekonomik gelişmeler noktasında devletlerin genel itibari ile somut adımlar attığını biliyoruz. Türkiye’de dahil olmak üzere bir ülkenin ekonomik durumunun ciddi anlamda çeşitli etkenlere bağlı olduğunu biliyoruz. İnsanları bu anlamda biraz daha bilinçlendirmek ve doğru yorumlamalarını sağlamak için kapsamlı bir araştırmayı bu makalemiz içerisinde sizlere sunacağız.

Ülke Ekonomisini Etkileyen Unsurlar

Bir ülkeyi incelemek istediğiniz zaman o ülkenin gelişmişlik durumu ile alakalı veriler sizler için ciddi anlamda aydınlatıcı bir özellik demektir. Türkiye, ekonomik olarak gelişmekte olan ülkeler arasında kendisini gösteriyor ancak değerlendirme noktasında da verileri doğru analiz etmek ve yorumlamak gerekiyor. Elimizden geldiğinde kapsamlı veriler üzerinde duracağız.

Ülke ekonomisini etkileyen faktörler nelerdir sorusuna kapsamlı bir şekilde bilgiler sunacak ve fikir edinmenize yardımcı olacağız.

Coğrafya ve İklim

Bir ülkenin coğrafi konumu ve gördüğü iklim çeşitliliği, o ülkenin genel itibari ile ticari faaliyetleri ile alakalı olarak seçenekleri de çeşitlendirir. Türkiye, bu noktada dünya genelinde ki en önemli konuma sahiptir. Asya ile Avrupa arasında bir köprü görevi görür. İstanbul boğazı, dünyanın en stratejik noktalarından birisi olarak da dikkatleri çeker.

4 mevsimin tam manası ile yaşandığı ender ülkelerin başında gelir. Bu durum ise ülkemizde tarım, hayvancılık ve sanayi faaliyetlerinin her açıdan ilerleyebildiği önemli bir konumda bulunuyoruz.

Türkiye Ekonomi

Teknoloji ve Sanayi

Teknoloji, artık herhangi bir şekilde engellenemez bir oluşum olarak dikkatleri çekiyor. Osmanlı döneminde çeşitli olaylar ve kişiler nedeni ile kapılar teknoloji ve sanayi faaliyetlerine kapanmıştır. Nitekim günümüz Türkiye’si ise her türlü gelişmelere kapıyı açmıştır. Bu nedenle yaşam standartlarında yükseliş meydana gelmiştir.

Sanayi konusunda da İstanbul, Bursa, Antalya, İzmir, Mersin gibi bölgelerde liman faaliyetleri de dahil olmak üzere büyük gelişmeler var. Dolayısı ile bir ülke için en büyük seçeneklerden birisidir.

Vergi Uygulamaları

Vergi, bir ülke için her anlamda önemli gelir kaynaklarından birisi olarak dikkatleri üzerine çeker. Tabi ki ekonomik olarak yan gelir ne kadar fazla ise insanlardan alınan vergilerin de o denli az olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Türkiye, an itibari ile üretim gelirleri düşük olduğundan dolayı önemli gelirleri doğrudan vergiler aracılığı ile alır.

Vergi çeşitliliği açısından da dünyanın en geniş yelpaze içerisinde hizmet sunan ülkelerinin başında da Türkiye gelir. Bu neden dolayısı ile insanların da en çok eleştirdiği konuların başında şüphesiz ki vergi politikaları gelir.

Üretim Faaliyetleri

Üreten ülke, en çok yan gelir elde eden ve uluslararası ticaret piyasalarında da fark yaratan imkanlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Almanya’yı bu noktada baz alarak hareket edebiliriz. Otomobil üretimi ile dahi dünyanın en çok gelir elde eden ülkelerinden birisidir. Ülke içerisinde üretim yapan markalar ve sanayileşme ciddi anlamda yüksek.

Bunun içerisinde silah ve savunma sanayi üretimleri de dahil edilebilir. Türkiye, an itibari ile özellikle otomobil üretimi ve savunma sanayii ile alakalı olarak ciddi adımlar atıyor. Burada elde edilecek başarılar, zaman içerisinde çok ciddi anlamda gelişimin önünü açacaktır ve ortaya ilgi çekici seçenekler çıkacaktır.

Türkiye Ekonomisi Hakkında Gelişmeler

Vergi uygulamalarının ciddi anlamda sert olduğu, gelişmekte olan ve bunun için çabalayan bir ülke olarak uluslararası piyasada nitelendiriliyoruz. Türkiye, geçmişten günümüze baktığımız zaman özellikle siyasi çatışmalar nedeni ile çok uzun yıllar gelişime karşı kapıları kapanmış bir şirket olarak da dikkat çekiyor.

Pandeminin ekonomiye etkileri ise ciddi anlamda olumsuz etkileri beraberinde getirdi. Özellikle 2020 Nisan ayından itibaren alınan tedbirler nedeni ile ülke içerisinde çeşitli kapanma tedbirleri kendisini gösterdi. İşletmeler, fabrikalar, devlet kurumları gibi birçok alan kapatıldı. Devlet, özellikle muhtaç ailelere belirli periyotlar ile 1000₺ yardım parası dağıttı ki hala da devam ediyor.

Uluslararası ticari piyasada ihracat ciddi anlamda azalma eğilimine girdi. Şuan ülke ekonomisinde enflasyon oranları ciddi anlamda yüksek. Asgari ücrete yapılan ciddi zammın ardından özellikle insan hayatında ki genel fiyatların da ciddi olarak yükselme görüldüğünü biliyoruz. Enflasyon, insan hayatını doğrudan etkileyen tüm rakamları içerisine alan bir terim olarak da dikkat çekiyor.

Şuan hayat ciddi anlamda pahalı. Asgari ücret yükseldikçe ve ülkemizde ki güncel dolar kurları da bu anlamda yükseldi ise fark yaratan imkanlar kendisini gösteriyor. Bugün Dolar ve Euro, tarihinin en yüksek kur değerlerinden dikkat çekiyor. Dışarıdan ciddi manada ithalat yapan ülkemiz, bu kur hareketlerinden ciddi anlamda etkilendiğinden dolayı insan hayatı pahalı hale geldi.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kimdir?

Bir otomobil almak istediğiniz zaman güncel sorunlardan olan otomobiller için çip krizi bir örnek teşkil edebilir. Çip sorunsalı nedeni ile bir çipe yurtdışında 1000$ zam gelmesi demek, ülkemizde ki otomobil fiyatına vergiler dahil ortalama 15,000₺ zam gelmesi demek ki bu çok büyük bir makas olarak dikkat çekiyor.

Ülkemiz, özellikle uluslararası para piyasaları nedeni ile çok ciddi manada bir soru işareti oluyor. Birçok konuda dışarıdaki verilere bağlı olduğumuzdan dolayı durum ne yazık ki kritik.

Türkiye Ekonomisi Nasıl Düzelir? Geleceği Nedir?

Yukarıdaki videoda da görebileceğiniz üzere aslında varsayımların geneli üretimin teşviki üzerine kendisini gösterir. Bir ülkenin en büyük geliri, halktan alınan vergiler ise zaman içerisinde ciddi manada soru işaretleri ortaya çıkar. Bu neden dolayısı ile öncelikle kendi kendine yetebilen bir ülke olmak gerekir.

Son 10 senelik ülke ekonomi politikası incelendiği zaman üretim faaliyetlerini yoğunlaştırma noktasında adımlar atıyoruz. Savunma ve silah sanayii, ciddi anlamda gelir getiren sektörel yapılanmalar arasındadır. Baykar Savunma, Aselsan, Roketsan, Havelsan ve bunun gibi birçok şirket özellikle uluslararası savunma sanayi noktasında ülkemiz için büyük marka değerleri oldular. İHA ve SİHA teknolojileri konusunda ki en büyük üretici olmak üzerine adımlarımız da takdire değer.

Bununla birlikte TOGG yerli ve milli otomobilinin çıkması da ülkemizi bu pazarda ciddi anlamda söz sahibi yapabilir. Tabi ki bu noktada ciddi gelirler elde etmek için önümüzdeki 15 senelik dilim içerisinde seri üretim faaliyetlerinin aksamaması gerekiyor. İhracat konusunda çok aktif bir ülkeyiz ancak ithalat oranlarımızı düşürmemiz gerekiyor. Bununla birlikte yan alternatif unsurlar da var.

Siyasi çatışma ya da ülke içerisinde meydana gelen her türlü karışıklık da ülke ekonomisine olumsuz etki yapar. Bununla birlikte dışarıdan aldığımız Covid-19 aşıları dahi ekonomik anlamda bir delik sebebidir. Kısacası doğrudan ya da dolaylı olarak tüm alanlarda somut adımlar atmak ve ülke gelişimini desteklemek gerekiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!