Türkiye’nin kasasında koronavirüs tedavisi için ne kadar para çıktı?

Koronavirüs ile yaklaşık 1 yıldır devam eden mücadelenin ekonomik boyutları belli oldu. Salgının ekonomik yükünü araştırmak için yapılan Kovid-19 Tedavisinin Ekonomik Yükü Araştırmasıyla ilgili sonuç raporu yayımlandı.

Kovid-19 Tedavisinin Ekonomik Yükü araştırması, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından ortaklaşa yürütüldü. Araştırmanın sonuç raporu 3 kuruluşun ortak imzası ile yayımlandı. Yapılan araştırmaya göre koronavirüs salgının Türk ekonomisine 12 aylık yükü 3.7 milyar TL’nin üzerinde.

YATAN HASTALARIN EKONOMİK YÜKÜ

Kovid-19 Tedavisinin Ekonomik Yükü Araştırması’na göre 11 aylık sürede 2 milyon 477 bin 463 hastaya, koronavirüs tedavisi uygulandı. Bu tedavi sürecinde toplam 3 milyar 433 bin lira para harcandı. Bu oran ile 12 aylık müdahale maliyeti ise 3 milyar 745 bin lira olarak belirlendi. Bu süreçte maliye hesaplanırken test, tanı, tedavi, ilaç gibi direkt tıbbı maliyetler dikkate alındı.

ŞİDDET EŞİĞİ MAALİYETİ ARTTIRDI

Maliyette şiddet eşiği de göz önüne alındı. Şiddet arttıkça hasta için kullanılan ücrette arttı. Orta şiddetli bir hastanın devlete maliyeti 8.791 lira, şiddetli bir hastanın devlete maliyeti 13 bin 405 lira bu iki kategorideki hastaların ortalama maliyeti ise 13 bin 405 lira olarak hesaplandı. Yoğun bakım ünitesinde yata bir hasanın devlete maliyeti ise 30 bin 257 TL olarak hesaplandı.

PROF. DR. SİMTEN MALHAN ARAŞTIRMA HAKKINDA KONUŞTU

Araştırma hakkında Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Simten Malhan önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Simten Malhan, şu ifadeleri kullandı, “Araştırmayı yürütürken, Kovid-19 hastalığının Türkiye sağlık sistemine olan ek maliyetini ortaya koymak için sadece test, tanı, tedavi, ilaç gibi direkt tıbbi maliyetler dikkate alındı. Önce hasta başı direkt tıbbi maliyetler bulundu, sonrasında Kovid-19 tanısı alan tüm hastalara genellendi.

“EKONOMİK YÜK BU ARAŞTIRMADAN ÇOK DAHA FAZLA”

Hasta başı direkt tıbbi maliyetleri hesaplamak için, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nin gerçek hasta verileri ve Türkiye’ye genellemek için Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan günlük Kovid-19 hasta verileri kullanıldı. Tüm dünyada olduğu gibi hastalık hakkındaki belirsizlik, kişilerde gösterdiği farklı etkiler, organ tutulumları ve hastalığın şiddeti pek çok dolaylı maliyete de neden oluyor. Ölüm, sakatlık ve işgücü kaybı oldukça önemli bir hastalık yükü olarak kabul ediliyor. Bu maliyetler de göz önüne alınırsa Kovid-19’un sağlık alanında Türkiye’ye ekonomik yükünün bu araştırmada hesaplanandan çok daha fazla olduğu görülecektir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!