Ülkelerin Asgari Ücretleri Ne Kadar? Türkiye Kıyaslama

Son dönemde özellikle çok fazla araştırılan konulardan birisi olan ülkelerin asgari ücretleri ne kadar, Türkiye kıyaslama konusuna değineceğiz. Bilindiği üzere enflasyon sorunu ile mücadelemiz her geçen gün çok daha ciddi seviyelere ulaşıyor demek yanlış olmaz. Türkiye genelinde artık asgari ücret politikası ile alakalı olarak da ciddi manada bir eleştiri söz konusu.

İnsanlar, internet imkanlarının ciddi manada artış göstermesi ve yoğun olarak kullanılması nedeni ile çok daha araştırmacı. Bu nedenle ülkelerin asgari ücretleri ile alakalı olarak bir araştırma ve kıyas yapma amacı içerisinde olduklarını da söyleyebiliyoruz. Tabi ki tüm dünya genelinden örnekleri sizlere sunamayız. Ancak genel enflasyon verilerini dikkate alarak Türkiye ile kıyaslama yapma imkanımız da kesin bir şekilde olacak ve örnekleri sizlere net bir şekilde analiz ile sunacağız.

Asgari Ücret Nedir?

Asgari ücret, hükümet tarafından her senenin başında belirlenen ve yasal olarak uygulanan çalışanlara sunulan MİNİMUM seviye maaş limitidir.

Yani devlet, her sene Ocak ayında bununla alakalı olarak işçi sendikaları ve memur sendikaları ile bir araya gelerek bir toplantı yapar ve zam oranlarını belirler. Bu zam oranları belirlenirken TÜİK tarafından hazırlanmış olan enflasyon istatistikleri de net bir şekilde karşımıza çıkıyor. Devlet, sendikalar ile birlikte görüşmelerin ardından kendisi de ister istemez işverenler açısından da bir analiz yapıyor.

Yapılan analizler sonrasında ortaya bir oran çıkıyor. Bu oran, devlet tarafından çalışan işçilere verilmesi zorunlu olan minimum tutarı kesin bir şekilde belirliyor. Dolayısı ile devlet, her sene Ocak ayı içerisinde asgari ücret belirlemesi yapar ve taban fiyat bu seviyeye denklenir. Bu veriler belirlenirken en çok dikkat çeken unsurlardan birisi de şüphesiz ki enflasyon.

Ülkelerin Asgari Ücretleri Listesi

Türkiye, an itibari ile enflasyon mücadelesi ve satın alma gücü noktasında ciddi manada kritik bir duruma geldi demek yanlış olmaz sanıyorum. Ülkelerin genel itibari ile asgari uygulamalar ile alakalı tutumları da aslına bakarsanız ülke ekonomileri ve alım gücü ile doğrudan alakalı bir şekilde kendisini gösteriyor. Bizde elimizden geldiğince sizlere kapsamlı bazı örnekler sunmak istiyoruz.

Başta komşu ülkelerimize yani coğrafya ve sınır ortaklığı yaptığımız ülkelerin durumuna bakma amacı içerisinde olacağız. Azerbaycan asgari ücretleri ile alakalı olarak başlığımızı açalım ve daha kapsamlı bir inceleme yapalım.

Azerbaycan Asgari Ücret Ne Kadar?

Kardeş vatanımız, kendimizden bildiğimiz Azerbaycan’da işler ciddi anlamda farklı ve standartlar yüksek. Azerbaycan asgari ücret 2021 fiyatı an itibari ile  571 MANAT olarak karşımıza çıkıyor. Bu da Türk lirası ile kıyasladığımız zaman güncel kur verileri ile birlikte 2,863 TL olarak biliniyor.

Azerbaycan asgari ücreti, Türkiye ile an itibari ile denk bir şekilde karşımıza çıkıyor. Ancak görebileceğiniz üzere Manat, Türk Lirası karşısında ciddi manada değerli bir para birimi olarak dikkatleri çekiyor. Dolayısı ile ülkemizin değerlendirmesi de bu anlamda yapılabilir.

Bulgaristan Asgari Ücret Ne Kadar?

Bulgaristan asgari ücretleri ile alakalı olarak 2021 yılı başında yapılan zam ile birlikte değişen bir seçenek karşımıza çıktı. Alınan karar ile birlikte 2021 yılı için asgari ücret 650 LEVA oldu. Avrupa Birliği üyesi olan bu ülkenin asgari ücreti Türk Lirası cinsinden 3,343 TL olarak dikkat çekiyor.

Aslına bakarsanız Bulgaristan, para birimi olarak EURO kullanmaya başlamış olsa da devlet, resmi para birimi olarak LEVA kullanıyor. Hal böyle olunca da resmi para birimleri LEVA. Türk lirası karşısında yine değer kazanan bir para birimi olarak dikkat çekiyor.

Gürcistan Asgari Ücret Ne Kadar?

Karadeniz sınırından, çok iyi bildiğimiz Batum’dan sınır komşumuz olan Gürcistan asgari ücretleri de ciddi manada merak ediliyor. Resmi para birimleri GEL ismi ile bilinmektedir. 2021 yılı itibari ile Gürcistan asgari ücreti 700 GEL olarak bilinmektedir. Türk Lirası cinsinden incelediğimiz zaman ise bu para 1,903 TL olarak dikkatleri çekiyor.

Özellikle sınır komşumuz olduğundan dolayı ciddi anlamda ticaretimizin de iyi olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Dolayısı ile birlikte ciddi anlamda merak edilen başlıca konulardandı. Ülkelerin asgari ücretleri noktasında şimdi sizlerle birlikte Avrupa’nın büyük ülkelerinden bazılarını da ele alacağız.

Asgari Ücret

Almanya Asgari Ücret Ne Kadar?

Avrupa’nın nüfus yoğunluğu en fazla olan ülkelerinin başında gelen Almanya asgari ücretleri ile alakalı bilgiler merak ediliyor. 2021 yılında yapılan zam ile birlikte Almanya asgari ücreti 1,614 EURO olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemiz güncel kurlarından incelediğimiz zaman ise Türk Lirası bazında bu değer 16,240 TL olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye, an itibari ile Dolar ve Euro karşısında çok ciddi bir değer kaybı yaşıyor. Avrupa Birliği resmi para birimi olan Euro, aslına bakarsanız merkezi olarak da Almanya ülkesine ait. Çok ciddi bir fark söz konusu.

Fransa Asgari Ücret Ne Kadar?

Avrupa’nın yine en büyük ülkelerinden birisi olarak kabul edilen Fransa asgari ücretleri ile alakalı olarak da veriler merak ediliyor. Avrupa Birliği üyesi olduğu için EURO birimini kullanan ülkede 2021 asgari ücreti ise 1,556 EURO olarak dikkatleri çekiyor. Bu da Türk Lirası açısından bakıldığında 15,657 TL olarak dikkat çekiyor.

Yine EURO söz konusu ve ülkemizde an itibari ile 1 EURO = 10 TL dolaylarında seyrettiği için bu da ister istemez kafalarda soru işaretlerine neden oluyor.

Rusya Asgari Ücret Ne Kadar?

Rusya, Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen kendi para biriminden vazgeçmeyen bir ülke olarak adından söz ettiriyor. Rusya asgari ücretleri ile alakalı olarak 2021 yılında yapılan zam ile birlikte 12,792 RUBLE olarak karşımıza çıkıyor. Türk Lirasından değersiz bir para birimi olan bu birim TL ile kıyaslandığında ise 1,475 TL dolaylarında yapmaktadır.

Ülkelerin asgari ücretleri ile alakalı kıyaslama yaptığımız zaman aslına bakarsanız Türkiye açısından daha sıkıntılı bir durumdalar. Ancak baktığımızda hayat hem lüks hem de çok ucuz. Bu nedenle Rusya ile net bir kıyaslamaya değer veri değildir.

Amerika Asgari Ücret Ne Kadar?

Amerika asgari ücretleri, çok uzun yıllardır saat üzerinden belirlenmektedir. Çalışanların saatlerini 8 saat ile sınırlayan ülke, asgari açıdan da buna bir saat ücreti getiriyor. Joe Biden’ın seçim vaatlerinden birisi olan bu konu, 2021 kararı ile birlikte saat başına 7,25 USD olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun için Türk Lirası bazında bir hesaplama yaptığımızda haftada 40 saat, ayda 240 saat çalışan bir işçi için asgari ücret 1,740 DOLAR yapmaktadır. Bu da Türk Lirası ile bir kıyaslama yaptığımız zaman an itibari ile 14,831 TL olarak karşımıza çıkıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!