Ülkelerin Kullandığı Para Birimleri | 2021

Bu makalemizde genel kültür açısından da önem arz eden ülkelerin kullandığı para birimleri ile alakalı olarak bilgiler sunacağız. Bilindiği üzere günümüzde özellikle kur farklarının ülke ekonomilerini ciddi anlamda etkilediği süreçler içerisinden geçiyoruz. Avrupa pazarında geçerli para birimi olan Euro ve dünya genelinde ticareti yöneten para birimi olan Dolar bu anlamda fark yaratıyor.

Hangi ülke hangi para birimini kullanıyor? Bu sorunun internet üzerinde de çok ciddi anlamda yaygın olarak araştırıldığını net bir şekilde söylemeliyiz. Bu neden dolayısı ile genel olarak bakacağımız bazı verileri analiz edecek ve para birimlerinin her birisi ile alakalı olarak kesin adımlar atacağız. Merak ettiklerinizi ya da eklemek istediklerinizi yorum alanlarımızdan bizlere iletebilirsiniz.

Dünyadaki Para Birimleri Kaç Tane?

Dünya genelinde yüzlerce küçük ya da büyük ülke var ve bu ülkelerin tamamının birbirinden farklı para birimleri olduğunu düşünen de birçok insan olduğunu söyleyebiliriz. Hal böyle olunca da bizler, genel kültürü gelişmek ve ülke ekonomilerini daha yakından tanıyabilmeniz için elimizden geldiğince kapsamlı bilgileri sizlere sunma yolunda somut adımlar atacağız.

Dünya bankası verileri, bu anlamda bizlere en net bilgileri kusursuz bir şekilde sunuyor ve en güncel verileri sizlere sunma yolunda adımlar atacağız. Dünya bankası, güncel veriler eşliğinde kendisini gösterdiğinde 180 farklı para birimi olduğunu bizlere gösteriyor diyebiliriz. Veriler incelendiğinde ise 195’e yakın ülke içerisinde 180 farklı para biriminin ön planda olduğunu net olarak görme şansına sahip durumdayız.

Tabi ki para birimlerinin tamamı birbirinden farklı verileri ve kur değerlerini bizlere sunuyor. Şimdi biraz daha kapsamlı bir şekilde bu verileri sizlere sunma yoluna gideceğiz.

Ülkeler ve Para Birimleri

Hangi Ülke Hangi Para Birimini Kullanıyor?

Bu veriler ile birlikte aslına bakarsanız hem para birimlerini tanıyacak hem de kısmi olarak güncel para birimlerinin değerlerini analiz edebileceksiniz. Ülkeler arasında para birimlerine ilişkin olarak çok farklı seçenekler kendisini gösteriyor. Euro, Almanya merkezli bir para birimidir ve günümüzde Avrupa Birliği geçerli para birimi olarak kabul görmektedir.

Yukarıdaki resimde de bu para birimini tam olarak kullanan ülkeleri görüyorsunuz. Dolar ise uluslararası ticaret sektörünün kullandığı geçerli para birimi olarak adından söz ettiriyor. Hal böyle olunca da para birimlerini tanımanın doğrudan en etkili yolunu incelemek fark yaratacak. Şimdi özellikle büyük para birimlerini yakından inceleyelim.

Dolar (Amerikan Doları)

Amerika Birleşik Devleti bünyesinde çeşitli değişimlerin yaşandığı 1792 yasası ile birlikte ülkeye özel çıkarılmış olan resmi para birimidir. Amerikan Doları, zaman içerisinde dünya genelinde kabul gören evrensel bir para birimi haline geldi demek yanlış olmaz.

Günümüzde uluslararası ticaret piyasasında da geçerli olan para birimi dolardır. Yani Türkiye, dışarıya ürün ihraç ettiğinde Dolar ile para alır ve döviz birikimi yaratır. İthal ettiğinde de aynı şekilde bu döviz birikimleri ile birlikte ürün alır ve çok ciddi anlamda ideal seçenekler kendisini gösterir.

Amerikan Doları

Euro (Avro)

Almanya merkezli olarak çıkarılan ve 1998 yılı itibari ile resmileşen para birimidir. Normal şartlarda Mark kullanan Almanya, zaman içerisinde para birimi değişikliğine giderek International Change süresine girdi ve para birimini tamamen değiştirmeyi başardı.

Avro, günümüzde Avrupa Birliği resmi para birimi olarak da işlem görmektedir. Kur değeri olarak Dolar’dan çok daha pahalı ve değerli bir duruma gelmiştir. Dünya genelinde de aktif olarak çeşitli piyasalarda kullanılan resmi para birimi haline gelmiştir.
Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan bu para birimini kullanır.

Avro

Kuveyt Dinarı (KWD)

Birçok kişi bu listede bu para biriminin ne işi olduğunu düşünebilir. Kuveyt Dinarı, an itibari ile dünyanın en değerli para birimi olarak kabul edilir. Petrol zengini bir ülke olması nedeni ile günümüzde çok ciddi değişimler kendisini gösteriyor. Kuveyt Dinarı’nın alt birimi ise Fils olarak kabul edilir.

Tabi ki birçok ülke bunu sadece Dinar adı ile kullanır ancak uluslararası para piyasalarında Kuveyt Dinarı kendisini net bir şekilde belli eder. An itibari ile 1 Kuveyt Dinarı = 29 TRY gibi bir rakama eşittir. Dünyanın en değerli para birimidir.

Kuveyt Dinarı

İngiliz Sterlini

Yine dünyanın en değerli para birimlerinden birisi olarak kabul edilir ve İngiltere merkezli bir para birimi olarak kendisini gösterir. Pound ismi ile anılır ve bununla birlikte ADA ülkesi olan İngiltere’ye bağlı diğer ülkeler Galler ve İskoçya’da da resmi olarak kullanılan para birimidir.

1 Pound = 12 TRY olarak kendisini gösterir ve günümüzde Avro’dan da daha yüksek bir para birimine sahip olarak kendisini gösteriyor diyebiliriz. İngiltere, hem içeride hem de dış işlerde genellikle kendi para birimi olan Sterlin’i kullanır. Bu neden dolayısı ile de en iddialı para birimlerinden birisi olarak adından söz ettirmeyi başarmıştır.

İngiliz Sterlini

Tabi ki listemiz içerisinde o kadar ciddi bir şekilde fazla ülke ve para birimi var ki. Her ülkenin para biriminin de kendisine özel bir kodu olduğunu net olarak söyleyebilme şansına sahip durumdayız. Bu noktada sizlere hemen diğer sayfada bir uzun tablo sunma yoluna gideceğiz.

Ülkeler ve Para Birimleri

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!