Yargıtay’dan emsal ihbar tazminatı kararı!

İş dünyasını yakından ilgilendiren bir karara imza atan Yargıtay, istifa eden işçinin haklı nedenle de olsa ihbar tazminatı talep edemeyeceğini açıkladı.

Özel sektörde prime dayalı bir iş yerinde satış elemanı olarak çalışan kişi, iş yerinin primlerini ödemediğini, aldığı maaşını resmiyette olandan düşük gösterildiğini gerekçe göstererek istifa etti. İş yeri sahibinden kıdem ve ihbar tazminatını isteyen işçi, işverenden olumsuz cevap aldı. Olumsuz cevabın üzerine işçi İş Mahkemesi’ne başvurdu. Tazminat ve işçilik alacaklarının ödenmediğini ileri sürerek bayram tatili ücreti, fazla çalışma ücreti ve hafta tatili ücreti alacağını talep etti.

MAHKEME DAVAYI KABUL ETTİ

Davacı ise verdiği dilekçede işçinin izinsiz ve mazeretsiz olarak işe gelmediğini bunun üzerine tutanak tutulduğunu ve iş akdinin feshettiği için, davacının herhangi bir alacağının bulunmadığını savunarak, davanın reddini istedi. Bilirkişi raporu doğrultusunda karar veren Mahkeme; davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı davalı avukatı temyiz etti. Dava dosyasını yeniden inceleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi emsal nitelikte bir karara imza attı.

YARGITAY İHBAR TAZMİNATI ALAMAZ

Yargıtay verdiği emsal kararda işçinin işvereninden primlerini ödemesini ve sigortasını aldığı maaştan yatırmasını istediğini ancak kabul edilmediğini kaydetti. Kararda şu ifadelere yer verildi: “Davacının tespit edilen ücretine göre sigorta primlerinin kendisine ödenen ücretten gösterilmediği ve davacının iş akdini bu nedenle haklı nedenle feshettiği anlaşılmıştır. Davacının aldığı ücretin sigorta kayıtlarına yansıtılmaması 4857 sayılı Yasanın 24/II-e hükmü gereği işçiye iş sözleşmesini haklı nedenle fesih imkanı verir. Ancak haklı nedenle dahi olsa iş akdini fesheden taraf ihbar tazminatı talep edemeyeceğinden, davacının ihbar tazminatı talebinin reddine karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

ihbar tazminati karari
Yargıtay’dan emsal ihbar tazminatı kararı!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!