Yargıtay’dan emsal karar! Kiracı eskimeden sorumlu tutulamaz

Yargıtay, milyonlarca kiracıyı yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, kiracının, kiraladığı mülkteki bozulma ve eskimeden sorumlu tutulamayacağını açıkladı.

Karara konu olan davada dükkanını kiracıya veren bir vatandaş, projeye aykırı olarak dükkanında değişiklik yapıldığını belirterek dükkanında oluşan bakım ve onarım maliyetinin kiracıya ait olduğunu belirterek Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dilekçe verdi. Dilekçede dükkân sahibi ile kiracı arasında kira sözleşmesi bulunduğunu ve kira sözleşmesinde projeye aykırı hareket edilemeyeceği ve mülkün bakımının, onarımının ve hasarın kiracıya ait olduğunun belirtildiği kaydedildi.

MÜLK SAHİBİNİN TALEBİNE İTİRAZ!

Davacı mülk sahibi hasar bedeli ile 4 aylık onarım süresindeki kira bedelinin kiracıdan alınmasını istedi. Bu talebe itiraz eden kiracı ise teknik üniversite yetkilileri tarafından yapılan incelemede dükkânın dayanıksız olduğu ve güçlendirilme çalışmalarının yapılması veya dükkânın yeniden inşa edilmesi konusunda elinde rapor bulunduğunu belirtti. Mahkeme, davanın kabulüne, davalının icra dosyasına yapmış olduğu itirazının iptaline, takibin devamına, alacak yargılamayı gerektirdiğinden davacı yararına icra inkar tazminatı takdirine yer olmadığına karar verdi. Kararı hem kiracı hem de mülk sahibi temyiz etti.

YARGITAY 3’NCÜ HUKUK DAİRESİ SON KARARI VERDİ

Konu hakkında Yargıtay 6’ncı Hukuk Dairesi, kiracının sözleşmeye uygun şekilde mülkü kullanmasından dolayı oluşabilecek eskime ve bozulmadan sorumlu tutulamayacağını belirtti. Daire ancak hor kullanma yüzünden oluşabilecek sorunlar için kiracıdan tazminat alınabileceğine hükmetti. Mülk sahibi yeniden kararı temyize götürünce bu sefer kararı Yargıtay 3’ncü Hukuk Dairesi verdi.

OLAĞAN KULLANIM KAYNAKLI ESKİME NORMAL KABUL EDİLDİ

Kiracının 14 yıl mülkü kullandığını ve bu nedenle bazı bozulmalar meydana geldiğini belirten Yargıtay 3’ncü Hukuk Dairesi şu açıklamayı yaptı, “Yapılan hesaplama sonucunda 14 yıllık yıpranma payının da yüzde 17 oranında olacağı belirtilerek neticeye ulaşıldığı anlaşılmaktadır. Kiracı sözleşmeye uygun olağan kullanma dolayısıyla oluşan eskime ve bozulmalardan sorumlu olmayıp münhasıran kötü kullanım nedeniyle oluşan zarar ve hasardan sorumludur.

MAHKEME HÜKMÜN BOZULMASINA KARAR VERDİ

Davalının kiralananı kullandığı süre ve kullanma amacı gözetildiğinde olağan kullanımdan kaynaklanan yıpranma ve eskimelerin olacağı kuşkusuzdur. O halde mahkemece alınacak bilirkişi raporu ile hor kullanım nedeniyle oluşan zarar ve hasar belirlenirken her bir kira sözleşmesi ve kiralananın cinsi ve durumu ayrı ayrı değerlendirilerek yine her bir kiralananın kullanım süresi her bir kira sözleşmesine göre ayrı ayrı hesaplanarak kullanım süresi ile orantılı olarak yıpranma payının hesap edilip alacaktan düşülmesi gerekir. Mahkemece gerçek zararın belirtilen şekilde tespit edilerek sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken kira sözleşmelerinin yıl ortalamasının alınması suretiyle hatalı hesaplama yapılan bilirkişi raporuna dayalı olarak yazılı şekilde karar verilmesi doğru görülmemiş bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!