Yeni Ekonomi Paketi İçeriği ve Detayları

Gerçek manada sıkıntı hale bürünen ekonomi ile alakalı olarak yeni ekonomi paketi içeriği ve detayları konusunda bilgileri sunmak istiyoruz. Enflasyon ile mücadele noktasında çok sıkıntılı dönemler içerisindeyiz. Ülkemiz, özellikle maddi açıdan ciddi manada sıkıntılı zamanlardan geçiyor ve bu da beraberinde kafalarda soru işareti getiriyor demek yanlış olmaz.

Devletin bu ekonomik durum ile alakalı ne yapacağı ciddi anlamda merak ediliyordu. Nitekim dün itibari ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kapsamlı bir düzenlemenin müjdesini verdi. Tıpkı geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene için de vergiler noktasında reformlar ve aynı zamanda halk için de çeşitli imtiyazları içeriğinde barındıran bir düzenleme ortaya çıkıyor diyebiliriz.

Yeni Ekonomi Paketi Hakkında Cumhurbaşkanı Açıklamaları

Türkiye, zorlu bir süreçten geçerken hem Cumhurbaşkanı, hem de Merkez Bankası Başkanı ağzından gelen enflasyonu yenme tabirleri dikkat çekti. Bu süreçte açıklamalara binaen döviz kurlarının manipülatif şekilde yükseliş göstermesi de ister istemez kafalarda soru işaretlerine neden oldu.

Hal böyle olunca insanlar için de bir karamsarlık süreci hakim olurken bu konu ile alakalı olarak en net açıklamalar Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın ağzından bizzat geldi. Ekonomi ile alakalı yeni bir paketi devreye sokacaklarını açıklayan Erdoğan, özellikle esnafların vergiler ile alakalı sıkıntılarını da çözebilecek birkaç önemli adımı meclise sunmaya hazırlandıklarını açıkladı. Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde;

2 yıldır dünyaya ağır darbe vuran salgın bizi de etkiledi. Bu süreçten etkilenenlerin başında esnaf ve ticaret erbabımız geliyor. Ağustos sonu itibariyle 2021 yılında 140 bin esnaf ve sanatkara faiz indirimli kredi temin edildi. Kredi ödemeleri ertelendi. Buna rağmen Türkiye ve milletinin felaketinden kendine iktidar çıkarmaya çalışanların utanması olmadığını hep birlikte görüyoruz.

Etiketlerdeki fahiş fiyat artışının önüne geçeceğiz.

Yeni Ekonomi Paketi
Yeni Ekonomi Paketi

Yeni Ekonomi Paketi İçeriği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 55 maddelik yeni ekonomi paketi içeriği yavaş yavaş netlik kazanıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından hazırlanan yeni ekonomik önlemleri içeren bu paket, aslına bakarsanız çok geniş kapsamlı bir kitleyi içerisine alacak gibi görünüyor.

Özellikle Türkiye genelinde son dönemde fahiş fiyat uygulamalarının ciddi anlamda can sıktığını söyleyen Cumhurbaşkanı, önlemlerine geleceklerini açıkladı. Bununla birlikte devlet nezdinde özellikle işletmeler için kolaylık sağlayacak bir dizi önlemi de devreye sokacaklar. Paket içeriğine dair henüz tüm detaylar gelmese de birkaç önemli bilgi parti tarafından resmen açıklandı. Bizde hemen bunları sizlere net şekilde sunmak istiyoruz.

Küçük Esnaf için Gelir Vergisi Muafiyeti

Türkiye’de özellikle son dönemde devletin firmalaşmayı ciddi anlamda desteklediğini ve bu açıdan vergiler noktasında da insiyatif aldığını biliyoruz. Özellikle küçük esnaf sayısında yaşanan ciddi yükseliş, ister istemez bu anlamda bir insiyatif alma unsurunu da beraberinde getirdi.

Covid tedbirleri kapsamında birçok küçük esnaf ne yazık ki gelir anlamında sıkıntılar yaşadı. Ekonomi paketinde ilk olarak yıllık geliri 240,000₺’den az olan küçük esnaf, gelir vergisinden muaf tutulacak. Bu kapsamda yapılan kaba hesaplamalara göre ise yaklaşık 900,000 küçük esnaf gelir vergisi ödemeyecek ve bu seneyi boş geçecek.

Geçici Vergi Beyannamesi Sayısı Düşürüldü

İşletmelerin özellikle devlete 3 ayda bir olmak üzere senede toplam 4 kere sunmak zorunda olduğu geçici vergi beyannamesi söz konusudur. Devlet, bu ara dönemlerde aldığı vergiler ile birlikte de aslında gelir vergisi konusunu da biraz daha kontrol altında tutuyor demek yanlış olmaz.

Senede 4 kere yapılmakta olan geçici vergi beyannamesi sayısı 3’e düşürüldü. Kısacası ara vergi ödemesini artık 4 aylık periyotlarda sadece 3 kere yapacak işletmeler. Bu da daha tutarlı bir kasa ve muhasebe anlamına geliyor.

İnternetten Para Kazananlara Vergi Kolaylığı

Bilindiği üzere günümüzde YouTube, Twitch ya da e-Ticaret girişimleri ile birlikte ciddi paralar kazanan kişilerin sayısı artış gösterdi. Devlet, yaptığı denetimlerde yüksek gelirleri vergisiz olarak elde eden girişimciler için çok ciddi vergi cezaları uyguladığından dolayı da ayrıca sıkıntılı bir süreç beraberinde geldi.

Devlet, hem online gelir elde edenlerin vergi mükellefi olmasını sağlamak hem de çok fahiş vergiler ödemelerini engellemek için bu paket kapsamında adım atıyor. Yayınladıkları videolardan reklam alarak para kazananlar vergi mükellefi haline geliyordu ve defter tutma zorunluluğunu vardı bu kaldırılıyor, vergi mükellefi olacaklar yine ama banka onlara yatan parayı doğrudan stopajını kesecek.

Tarım Sektörüne Yönelik Destekler Vergiye Tabi Olmayacak

Devlet, bilindiği üzere özellikle Covid döneminde yaşanan krizler nedeni ile üretim ve ihracat rakamları konusunda ister istemez sıkıntılar yaşadı. Hal böyle olunca üreticilerimiz yani çiftçilerimiz de ciddi anlamda sektör mağduru oldular.

Bu ekonomi paketi ile birlikte artık tarım sektörüne bağlı desteklerin hiçbirisi vergiye tabi tutulmayacak. Tarımsal destekten vergi kesintisi yapılması çok eleştiri konusu yapılıyordu. Bu noktada da bir düzenleme var. Artık destekler vergiye tabi olmayacak vergi alınmayacak.

Meslek Lisesi Staj Öğrencisi Ücretleri Devletten

Meslek liselerinin statülerinin değişmesi ile birlikte eğitim sisteminde değişmeler meydana geldi demek yanlış olmaz. Bu değişim ile birlikte meslek lisesinde staj eğitimi alan öğrencilerin maaş yükü de işverenlerin üzerinden alınıyor.

Meslek lisesinin tüm sınıfları için geçerli olan staj ücreti günümüzde 767₺ gibi bir rakama tekamül ediyor. Kalfalıkla ilgili de lisedeki 9-10-11-12. sınıflar okuyup kalfalık yapanların aldığı rakam artılacak ve yeni düzenleme ile bu öğrencilerin aldıkları kalfalık parasının üçte ikisini işveren ödüyordu artık tamamını devlet ödeyecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!