YouTube Gelirleri ve Vergilendirilmesi 2021

Türkiye gündeminde de çok araştırılan YouTube gelirleri ve vergilendirilmesi 2021 yönetmeliği ile alakalı detaylara bakış atacağız. Günümüzde özellikle internet ortamında farklı bir dünya kendisini gösteriyor. Bu farklı dünya içerisinde özellikle genel detayları incelediğimiz zaman YouTube, son dönemde çok ciddi anlamda yüksek paraların kazanıldığı bir sektör durumunda.

YouTube’dan nasıl para kazanılır? Her sene Google arama motorunda en çok araştırılan konulardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Bizde elimizden geldiğince kapsamlı seçenekleri sizlere sunacak ve makalemiz altında da merak edilen tüm sorulara kapsamlı bir şekilde yanıt vereceğiz. Daha fazla merak ettikleriniz ile alakalı olarak da başlıklarımız olacak.

YouTube Nedir?

YouTube, 2005 yılı itibari ile kurulan ve zaman içerisinde Google Inc. şirketi tarafından satın alınarak çok ciddi bir büyüme gösteren video içerik barındırma sistemidir.

YouTube, ilk çıktığı zamandan itibaren çok ciddi bir ilgi gördü ve dünya genelinde marka olmayı da başardı. İnsanların ilk zamanlardan itibaren çok ciddi bir şekilde kullandığı ve günümüzde çok farklı bir yere gelen şirket. 2006 yılı itibari ile 1,6 Milyar Dolar gibi bir bedelle Google şirketi tarafından satın alınan sistem, bugün çok büyük bir para kazanma ve reklam yapma platformu.

Artık Influencer kavramı ile birlikte genci yaşlısı herkes için yayıncılık kavramının uygun olduğu bir sistem altyapısı olarak da kendisini gösteriyor. Artık kanal, abonelik ya da reklam odaklı para kazanmaların ciddi anlamda revaçta olduğu bir platform. Dijital yayıncılık sektörünün de lideri olmayı başardılar. Şimdi gelelim gelirler ile alakalı olarak merak dilen tüm soruların yanıtlarını vermeye…

YouTube Para Kazanma

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

YouTube, günümüzde %100 ücretsiz bir sistem olmaktan çıktı ancak zaman içerisinde çok ciddi anlamda farklılık kendisini gösterdi. Sistem, tamamen içerik üreticilere ve reklam bazlı bir sisteme geçtiğinden dolayı Google şirketinin de en büyük kaynaklarından birisi olarak dikkatleri çekiyor.

Artık YouTube üzerinde Google Adwords üzerinden verdiğiniz tüm reklamlar hem video içi hem de YouTube içi yerleşim sistemi ile birlikte kanal sahiplerine para kazanma imkanını sunuyor. Tabi ki bu sistem herkes için uygun bir sistem de değil. Sistem, her geçen gün daha yeni özellikler ile daha büyük kitleleri kendisine hayran bırakma noktasında sürekli ilerliyor. YouTube videolarından para kazanma şartları ile alakalı olarak detaylar aşağıdaki gibidir;

  • Minimum 1000 (1K) Organik Abone
  • 4000 Saat Net İzlenme
  • Google Adsense Şartlarına Uyma Zorunluluğu

bu anlamda kanal sahiplerinin bilmesi gereken öncelikli maddelerin başında geliyor da diyebiliriz. Bu şartları bir kanal karşıladıktan sonra YouTube üzerinden para kazanma talebi ve Adsense hesap başvurusu yapıyorsunuz. Sonrasında ise hesabınızın onaylanması ile birlikte videolarınızda ve kanal genelinde çeşitli reklamlar listelenmeye başlıyor.

YouTube sisteminde özellikle günümüzde para ile izlenme ve abonelik satışları oluyor ancak zaman içerisinde Google bunu net bir şekilde anlıyor. Bu neden dolayısı ile bu riske girmemeniz gerekiyor. Banka hesaplarınıza ödeme alabilmek için Adsense hesabınızda ilk birimin 200₺ olması gerekir. Sonrasında ise banka hesaplarınıza ödeme her ay düzenli olarak yapılır.

YouTube ile Nasıl Para Kazanılır? Para Kazanma Taktikleri

YouTube Gelirlerinin Vergilendirilmesi

Devlet, günümüzde vergi uygulamaları ile alakalı olarak özellikle birçok sektörü içerisine alıyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Kripto para yasası ile birlikte gelecek olan yeni vergi düzenlemeleri de bu noktada kendisini net şekilde gösteriyor demek yanlış olmaz.

YouTube vergisi, zamanla çok ciddi anlamda gündem olan ve içerik üreticilerin ciddi anlamda tartıştığı bir konu olarak dikkatleri çekiyor. Hükümet, özellikle vergiler konusunda çok sıkı bir denetleme süreci içerisinde ve bu süreçte yakalanan YouTube yayıncıları çok ciddi cezalar ile karşı karşıya kalmak durumunda kaldılar. Yayıncılar her ne kadar ÇOK PARA KAZANMIYORUZ deseler de elde edilen gelirlerin miktarları ciddi anlamda yüksek. Dolayısı ile vergilendirme konusunda da devlet ciddi anlamda büyük adımlar atıyor.

Dora, ünlü bir YouTube yayıncısı ve günümüzde özellikle yediği 340,000₺’lik vergi cezası nedeni ile gündemi ciddi anlamda meşgul etmeyi başardı. YouTube üzerinden elde ettiğiniz gelir her ne olursa olsun bu gelirler için fatura kesmek ve devlete gelir vergisi ödemek zorundasınız.

Bireysel ya da kurumsal olarak bir şirket kuruluşu yaparak devlet nezdinde vergi mükellefi olacaksınız. Her ay banka hesaplarınıza yatan YouTube gelirlerinizi bir satış gibi göstererek fatura kesmek ve bunun vergisini de devlete ödemek durumundasınız. Aksi takdirde zaman içerisinde yakalanmanız durumunda çok yüksek fiyatlarda ceza yeme durumunuz kaçınılmaz olacak.

YouTube Vergi Kesintisi Oranları

Google şirketine yapılan ciddi baskılar nedeni ile artık şirket, size ödemeleri yaparken dahi kesintiler ile alakalı olarak sürekli bilgiler atıyor. Devletin vergi uygulamaları ile alakalı olarak YouTube için kesilen oran %18 olarak dikkatleri çekiyor. Tabi ki bununla alakalı olarak kesin bir örnek oluşturarak fikir edinmenizi sağlayacağız. Elde edeceğiniz gelirlerden Google şirketinin de HİZMET BEDELİ kalemi, sizin net olarak kazandığınız tutar olacak.

  • Örnek olarak 100 USD geliriniz olduğunu varsayalım;
  • Hizmet Bedeli : 84,75 USD
  • KDV (%18) : 15,25 USD
  • Toplam Tutar : 100 USD şeklinde olacaktır.

Bu tutarlar ışığında elde ettiğiniz gelirler için devlete %18 aylık olarak KDV faturalandırmak durumundasınız. Tabi ki yıl sonunda da GELİR VERGİSİ mükellefi olacağınızdan dolayı bu noktada doğru adımlar atmak önemli olacak. 40,000₺’ye kadar senelik gelirler vergiden muaf tutulabiliyor. Ancak bu gelirin üzerinde bir kazanç sahibi iseniz şirket kurmak gerekiyor.

KOSGEB Genç Girişimci Teşviki ile birlikte kuracağınız şirketler ile 3 sene boyunca devlet sizlerden herhangi bir şekilde vergi almıyor ve gelir vergisi muafiyeti alıyorsunuz. 29 yaşın altındaki şirket sahipleri için geçerli bir kural diyebiliriz. Ancak bu şart dışında kalanların fatura kesme ve vergi ödeme zorunluluğu söz konusudur.

YouTube Influencer Ajansları

Günümüzde YouTube içerik üreticilerini destekleyebilmek ve vergi konusunda herhangi bir sorun olmaması açısından şirketler kuruldu. Bu şirketler, içerik üreticileri kendilerinin çalışanları gibi alıyor ve vergi düzenlemelerini de tek bir şirket üzerinden yaparak aslında sorumlulukları da tamamen bölüyor diyebiliriz.

Influencer ajanslarına kayıt olabilmek için tabi ki belli bir popülerlik seviyesi ve gelir durumu şartı aranır. Elde ettiğiniz gelirlerden bu ajanslar da kendilerine komisyon edinerek aslına bakarsanız karşılıklı bir güven ilişkisi çerçevesinde somut adımlar atılır. Ajanslar, aracılık ederken sorunsuz şekilde vergilerinizi ödemenize yardımcı olur ve kendileri de bu işten kazanç sağlar.

Ajanslar, aynı zamanda büyük markalar ile video içerik sponsorluğu anlaşmaları da yapabilir. Tabi ki burada ki esas gelir sizlere ait olacak. Karşılıklı Hizmet Sözleşmesi sayesinde hem kendiniz hem de ajansınızın haklarını devletin de denetimleri çerçevesinde sorunsuz bir şekilde yerine getirirsiniz.

Ayrıca şu makalemize de göz atabilirsiniz. Para Yönetimi Teknikleri

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 8 ay önce

    […] YouTube Gelirleri ve Vergilendirilmesi 2021 […]

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!