Z Kuşağı ve Harcama Alışkanlıkları

Z kuşağı ve harcama alışkanlıkları çokça fazla araştırması yapılan bir konu. Z kuşağı ve harcama alışkanlıkları konusunda araştırma yaptık.

Bu araştırmalarımız sonucunda da ciddi manada ilgi çekici bazı verilere eriştik demek yanlış olmaz. Ülkemiz genelinde özellikle zaman içerisinde teknolojiye karşı çok ciddi bir eğilim söz konusu hale geldi. İnternetin hayatımızın her noktasında yön vermesi ile birlikte alışveriş ve para harcama alışkanlıkları ile alakalı olarak da büyün bakış açılarımız ciddi manada değişim göstermiştir.

Türkiye genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde kurumsallaşma süreçlerinin de tamamı internet ortamına göre kuruluyor. Gençler, özellikle teknolojik gelişmelerin ışığında hayatlarını tamamen buna yönelik olarak şekillendiriyor. Alışkanlıklar da tamamen ekonomik parametreler ve çağın gereklilikleri noktasında değişiyor. Z kuşağı tüketim alışkanlıkları ile alakalı olarak derlediğimiz bu makalemiz içerisinde günümüz gençlerinin alışkanlıkları ile alakalı bilgileri sizlere sunma yolunda adım atacağız. Öncelikle Z kuşağının genel tanımlamaları ile alakalı olarak verileri analiz edecek ve fikir edineceğiz.

Z Kuşağı Nedir?

Z kuşağı, demografik kuşak cetvelinde alfa kuşağının hemen öncesinde gelen ve içerisinde 2000 yılından sonraki süreç içerisinde doğan kişileri alan bir kuşaktır.

Terminolojisinin kaynaklarının başlangıcı yine ABD (Amerika Birleşik Devletleri) kaynaklı olarak kendisini gösterir. Gelecek nesiller için kuşak bazında isim önerileri de genel olarak demokratlar ve insanlar tarafından resmi olarak değerlendirilir. Z kuşağı isminde karar kılındı ve günümüzde bu aralıkta doğan kişiler için Z kuşağı tabiri kullanıldı. Aslına bakarsanız günümüzde 0 yaşında olan ve 22 yaşına kadar olan kişileri de içerisine alan bir kuşak yapısından söz ediyoruz demek yanlış olmaz.

Z Kuşağı

Z Kuşağı Özellikleri Nelerdir?

Z kuşağı, aslına bakarsanız insanlık tarihinin teknolojik açıdan belki de en şanslı kuşağı olarak adından ciddi anlamda söz ettiriyor. Dünya genelinde bir listeye göre değerlendirmesi olan bu kuşak, teknolojik imkanların muazzam verimli olması ile birlikte çok daha verimli şekilde karşımıza çıkıyor.

Z kuşağı özellikleri ile alakalı olarak maddeler halinde belli bir düzeni içerisine alarak değerlendirme yapmak çok daha ideal seçenekleri bizlere getirecektir. Genel itibari ile bilgi seviyesinin de ciddi manada yükseldiği bir süreç içerisinde ne olursa olsun kuşak verimliliği de net olarak kendisin gösteriyor demek yanlış olmaz. Kuşak çatışması tabiri de aslında geçmişten günümüze bilgi ve teknoloji karmaşası nedeni ile kullanılan bir tabir olarak dikkat çekiyor. Şimdi Z kuşağı genel özellikleri ile alakalı olarak kapsamlı bilgileri sunma amacında olacağız.

 • Çağ tabiri itibari ile 2000 yılından sonra doğan çocukları içerisine aldığından dolayı MİLENYUM ÇAĞI içerisinde doğan çocuklardır.
 • Bebeklik zamanlarından itibaren zeki, çabuk öğrenen ve modern bakış açısı ile dünyaya gelirler.
 • Z kuşağı gençleri direk olarak özgüven sahibi doğarlar ve zaman içerisinde bu durumun değişmesi bireysel gelişime bağlıdır.
 • Özgürlük kelimesine fazlası ile bağlıdırlar. Kısıtlamalar, kendilerine karşı psikolojik müdahaleler kesinlikle sevmedikleri bir durumdur.
 • Toplumsal genetiklere uyum sağlamak nedeni ile kendi bireysel bilgilerini geliştirmek sureti ile gelişim yolunu tercih ederler.
 • Teknoloji ile iç içe olmaktan asla geri durmazlar. Hayatlarının önemli bir kısmına teknoloji yön vermeye başlamıştır ve TEKNOLOJİ KUŞAĞI adı ile de anılırlar.
 • Z kuşağı mücadeleci bir ruha sahip değildir. Genellikle hazır olan her şey bu kuşak gençleri için çok daha kabul edilebilir bir seçenek diyebiliriz. Hırsları ya da çabaları olmaz. Bu zaman içerisinde kişisel bakış açılarının gelişmesi ile de mümkündür.
 • Hayal dünyasında fazlası ile yaşarlar. Hayalleri için bir adım atmak istemez ise ne olursa olsun bu anlamda çeşitli seçenekleri değerlendirmek gerekebilir.
 • X kuşağı ve Z kuşağı arasında ciddi bir mücadele ve karmaşa söz konusudur. X kuşağı, Z kuşağına dayatma yapma noktasında geri durmaz ve ne olursa olsun bu psikolojik ya da mental ciddi sıkıntıları beraberinde getirebilir.
 • Ahlaki yapı açısından çok daha özgür fikirlere sahip olurlar. Engel tanımamak kişisel özellikleri arasındadır ancak ailevi yapıya saygı konusunda da X kuşağına nazaran oldukça gevşektirler.

Z kuşağı özellikleri genel itibari ile bu şekilde karşımıza çıkabilir. Türkiye genelinde de günümüz gençlerinin bu özelliklere tam olarak uyum sağladıklarını net şekilde söyleyebiliriz. Tabi ki harcama alışkanlıkları konusu da buna bağlı olarak ciddi manada inceleme altına almak gerekir. Bunun için ciddi olarak araştırmalar da yapılmıştır. Bizde bunları sizlere elimizden geldiğince sunma yoluna gideceğiz.

Z Kuşağı Harcama (Tüketim) Alışkanlıkları

Çok fazla araştırılan ve özellikle ebeveynlerin kontrollü bir şekilde adım atabilmeleri için önem arz eden bir konu diyebiliriz sanırım. Türkiye genelinde de gençler, Avrupa ülkelerinde ki gibi çok daha farklı bir bakış açısına erişmiş durumdadırlar. X kuşağı ile olan çatışmanın esas nedenlerinden birisi de bu diyebiliriz.

Z kuşağı harcama (tüketim) alışkanlıkları konusunda 2021 güncel araştırma verileri için oldukça kaynak okuduk. Bu kapsamda sizler için genel araştırmayı da bizzat yaparak elimizden geldiğince fikirler sunacağız. ALIŞVERİŞ ÇILGINLIĞI tabirinin tam olarak geçerli hale geldiği günümüzde Z kuşağının bu noktada ki katkısı çok ciddi anlamda fazladır. Şimdi genel olarak alışveriş ve tüketime yönelik fikirleri üzerinde kapsamlı bir şekilde duralım.

 1. Öncelikle internet kullanımı son derece yaygındır. Sosyalleşme konusunda sosyal medya platformlarını ve diğer mesajlaşma uygulamalarını tercih ederler.
 2. Hayatlarını genel itibari ile teknoloji yönlendirir. Küçük yaşlardan itibaren ister istemez teknolojik ürünlerin içerisine doğarlar. Bu neden dolayısı ile teknoloji ürünleri alışverişi, para harcama kaynaklarının önemli bir kısmını kapsar. Gelişen teknolojilere sürekli ayak uydurma gereksinimi duyarlar ve ürünleri güncellemek için dahi harcamalar yükselir.
 3. Z kuşağının elinde alışveriş öncesi fiyat araştırması imkanı fazlası ile vardır. Bu neden dolayısı ile artık bir ürünü almadan önce reel yaşantılarında ve online ortamda fiyat araştırması ve karşılaştırması yaparak alışveriş yaparlar. Bu neden dolayısı ile internetten alışveriş alışkanlıkları ciddi anlamda yüksektir.
 4. Sosyal medya hayatlarının önemli bir kısmını kapsar demiştir. Bu kapsamda özellikle günümüzde gıda sektörünün tüm meşhurları Instagram gibi ortamlarda popüler olur. Bu neden dolayısı ile yemek harcamaları da ciddi anlamda yüksektir.
 5. Giyim konusunda değişen süreçler söz konusudur. Giyim alışverişinde de internet üzerinde doğru eğilim gösteren bir sistemdir. Dolayısı ile her türlü alışveriş çok ciddi anlamda internet üzerinden yapılır.
 6. Mobil uygulamalar ve mobil oyunlara karşı eğilim ciddi anlamda fazladır. Z kuşağının günlük hayatına her anlamda şekil verir.
 7. Bilgisayar ve konsol oyunları konusunda çok ciddi bir eğilim vardır. İnternet ve oyun teknolojilerinin yanı sıra bilgisayar teknolojileri de gelişmiştir. Artık bilgisayar oyunculuğu da GAMER adı altında bir sektör haline gelmiştir. Dolayısı ile oyun harcamaları da ciddi manada yüksektir.
 8. Dijitalleşen dünyada yayın teknolojilerinde de çok ciddi bir değişim söz konusudur. TV izleme alışkanlıkları içerisinde artık rutin TV kanalları çok tercih edilmez. Netflix, Exxen, BluTV gibi dijital yayın harcamaları da ciddi anlamda fazladır.

Z kuşağı tüketim alışkanlıkları tamamen teknoloji üzerine ve her şeye kolay yoldan erişmek üzerinedir. Hal böyle olunca da para harcama miktarları ve aylık gider durumu bir o kadar fazladır.

Z Kuşağı Tüketim

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Artık uygulama üzerinden bizleri takip edebilirsiniz!

Giriş Yap

Para Konuşalım! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!